Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
$ apt-get install libwnck-dev libpanelappletmm-2.6-dev libgnome-menu-dev libnotify-dev valac
Tim si nainstalujeme potrebne knihovny.$ gconf-editor /apps/gnome_settings_daemon/gtk-modules/globalmenu-gnome
Restartneme session, pravej mysoklik na panel, pridat Gnome Global Menu. Je tam. Jeste si pridame do profilu:
$ echo "export GTK_MODULES=globalmenu-gnome" >> ~/.profile
Tak fajn, je to tam. Zkusime pravej mysoklik na to global menu, ze zkusime nastavit nejake to chovani a ono co Halik? Ono to kurva spadne. Na googlu zjistime, ze tenhle problem ma vice lidi. Takze chvilku hledame a zjistime, ze muzem pouzit balicek z Ubuntu! Takze ten svuj pekne odinstalujeme ze systemu a zkusime nasledujici: deb http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu/ jaunty main
Pak pridame jeste klic:
$ wget -q http://gnome2-globalmenu.googlecode.com/files/GlobalMenuKey.gpg -O- | apt-key add -
Time je to hotovo, pustime si nas oblibeny treba synaptic a co nevidime, pod polozkou ppa.launchpad.net
vidime balicky gnome global menu, tak je proste nainstalujeme. Funguje naprosto v pohode, kompilace ze zdrojovyho kodu nakonec nebyla nutna. Davam to sem pro to, kdyby se nahodou nekomu global menu zachtelo, tak aby si zbytecne nepridelaval praci.
Tiskni
Sdílej: