Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
blanka:/home/martin# apt-get remove xterm Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Reading state information... Hotovo Následující balíky budou ODSTRANĚNY: xterm 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 1 k odstranění a 153 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 0B archivů. Po rozbalení bude na disku uvolněno 1110kB. Chcete pokračovat [Y/n]? y (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 216341 souborů a adresářů.) Odinstalování balíku xterm ... blanka:/home/martin# apt-get install xterm Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Reading state information... Hotovo Navrhované balíky: xfonts-cyrillic Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány: xterm 0 aktualizováno, 1 nově instalováno, 0 k odstranění a 153 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 407kB archivů. Po rozbalení bude na disku použito dalších 1004kB. Mám:1 ftp://ftp.cz.debian.org etch/main xterm 222-1etch4 [407kB] Staženo 407kB za 14s (27,5kB/s) Instaluji balík xterm. (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 216312 souborů a adresářů.) Rozbaluji xterm (z .../xterm_222-1etch4_i386.deb) ... Nastavuji balík xterm (222-1etch4) ... Instaluji novou verzi konfiguračního souboru /etc/X11/app-defaults/XTerm ... Instaluji novou verzi konfiguračního souboru /etc/X11/app-defaults/KOI8RXTerm ... blanka:/home/martin#
Já vím. A celkově to dokazuje co?
(za předpokladu, že jsem si ten výpis nevymyslel)
Ani jedno ani druhé. Dokazuje to pouze to, že Aptitude neumí říct tu základní a lementární věc: x term je již nainstalován.
Místo toho svévolně odstraní balíky, o kterých je přesvědčen že nejsou k ničemu.
Aha. Takže v systému mám řekněme 5000 balíků. Všechny znám zpaměti, takže se mi nemůže stát, že bych instaloval balík, který již nainstalován není.
Od seriózního balíčkovače bych na 1. místě očekával informaci, že balík je nainstalován. Nevím proč se místo toho dozvím milion 3.14-čovin, které jsou mi k ničemu!
Taky nechápu, proč by měl balíčkovač svévolně navhovat odstraňování balíků a já měl pokaždé vypisovat, že je odstraňovat nechci.
OPRAVA: ...takže se mi nemůže stát, že bych instaloval balík, který již nainstalován je.
Aha. Takže v systému mám řekněme 5000 balíků. Všechny znám zpaměti, takže se mi nemůže stát, že bych instaloval balík, který již nainstalován není.
Chtel jste nainstalovat xterm? Chtel. Po dokonceni programu byl nainstalovan? Byl. Pokud chce te vic informaci, pouzijte -v. Jednoduche. Ano, informace o tom, ze je balik uz nainstalovan i bez -v by mozna nebyla od veci, ale na vyuzitelnosti aptitude to nic nemeni a vybrat si zrovna tuto vlastnost jako terc si muze asi jenom zoufalec, co nevi, do ceho kopnout.
Od seriózního balíčkovače bych na 1. místě očekával informaci, že balík je nainstalován.
Ja od nej ocekavam, ze mi zajisti instalaci toho, co po nem chci nainstalovat. Pokud budu chtit pitvat proces, jak se k tomu program dopracuje, muzu menit parametr verbosity.
Taky nechápu, proč by měl balíčkovač svévolně navhovat odstraňování balíků a já měl pokaždé vypisovat, že je odstraňovat nechci.
Pokud chcete jenom nainstalovat konkretni DEB balik, pouzijte dpkg -i . Aptitude (apt-get) je na spravu balicku jako celku. Jestli nejste toto schopen pochopit nebo chcete mit v systemu neporadek, vas problem. Samozrejme pokud vam vadi navrhovani odinstalace balicku, pak si balicky proste podrzte, aby si jich nevsimal. Zadny problem.
Nerozumim tomu, proc ocekavate, ze si spravce instalovaneho softwaru implicitne nebude vsimat nepotrebnych balicku a bude je nechavat v systemu. Ze by windows deformace?
Kdo urči co je nepotřebný balík?
Ten obsluhující je ale debil viďte. Zavelí:
nainstaluj xterm
načež Aptitude jde a odinstaluje 4 balíky z Xfce-desktop.
odinstaluje baliky, ktery v systemu nemaji co delat
kdo to rozhodne, že v systému nemají co dělat? Všechno bylo instalováno pomocí Aptitude!
Závislosti 5GB? , kdybys řekl 50MB, nevypadalo by to tak směšně.
Mimochodem:
sudo aptitude install xubuntu-desktop
nainstaluje cca 80MB s xfce.
sudo aptitude remove xubuntu-desktop
odsinatluje 50kB metabaliček xubuntu-desktop. 3x vyzkoušeno, než sem to tu napsal. Takže tos tím uninstalem nebude tak slavné, že?
sudo aptitude install xterm aumix libtagc0 thunar-data xfdesktop4-data
. Pak ti to oznaci tyhle baliky jako explicitne pozadovane v systemu a necha je nainstalovane. Pripadne zkus prihazovat spis po jednom jenom to, co chces, napr. tady bych prihodil asi jen aumix a mozna thunar-data a xfdesktop4-data. Ten libtagc0 je mozna zavislost pro aumix, takze ten by pak v systemu zustal i tak.
a proč je odstraňuje zrovna při instalaci xtermu? Proč už to neudělal předtím?
Já teda nevím, ale co je na tom špatně? Prostě odstraní balíky, které byly nainstalované proto, že na nich něco záviselo.No já nevím, ale pokud si vzpomínám, tak příkaz zněl jasně:
aptitude install xterm
. Nevšiml jsem si, že by byl aptitude instruován aby odstranil nějaké (podle něj) nepotřebné balíčky (aptitude --purge-unused
). Nechci tady dělat nějaké chytrosti, ale (slovy klasika) tento způsob chování zdá se mi poněkud podivný.
Neuraž se, ale když je to pro tebe tak hrozné, proč prostě nezačneš používat jiné distro ? Vždyť možnost volby je v Linuxu (někdy až příliš) velká...
Další "volné pokračování" této zřejmě nekonečné ságy demonstrující autorovy úžasné schopnosti v používání základních věcí (bez zřejmé potřeby přečíst si alespoň základní dokumentaci). Takový člověk si nic jiného ani nezasloužil. Protože pokud někdo mixuje repozitáře stable s testing, či dokonce stable se sid a experimental, aniž by plně chápal složitost vzájemných závislostí mezi balíčky, tak ho nelze označit jinak než za blba. Pročpak něco apt odinstaloval? Že by ve snaze odstranit kolidující závislosti? Nebo si někdo nevšiml, že balíčky sám označil k odstranění?
BTW, vše, co není ve stable, pravděpodobně obsahuje chyby, a to nejen přímo v samotných programech, ale i v balíčcích a jejich závislostech. Repozitáře testing a výše prostě nejsou určeny k běžnému provozu. Maximálně tak někam na desktop pro ty, co rádi experimentují a nevadí jim občasné výpadky všeho možného. Po osmi letech používání SIDu si myslím, že trochu vím, o čem mluvím. Pokud chce někdo novější verze (či dokonce bleeding edge) software, jsou tu jiné distribuce. Na deb balíčcích kromě všech možných klonů Ubuntu je postaven taky třeba Mepis.
Mě nevadí Debian jako takový. Mě vadí jeho package management, specielně APT a Aptitude. Kdybych u toho měl sedět, první co udělám je, že je okamžitě vyhodím a nainstaluju Smartpm.
Původně jsem chtěl napsat ještě něco dalšího, ale... Osobně používám mnohem primitivnější dselect a nic mi nechybí. Případné problémy se závislostmi řeším prostřednictví standardizovaných nástrojů, například dpkg-buildpackage, apt-build apod.
Ech, tak bud u toho sed a nainstaluj/udelej si package management, jakej ti vyhovovat bude, nebo u toho nesed a nedrzkuj, ne? Kdybych sem mel psat kazdej den, jak je aptitude skvelej, protoze jsem udelal takovejhle upgrade/instalaci, tak ted to bude asi taky srat:)
Tiskni
Sdílej: