Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.5 a následně 1.9.5p1. Řešeny jsou mimo jiné dvě bezpečnostní chyby (CVE-2021-23239 a CVE-2021-23240).
Byl spuštěn proces zmrazování Debianu 11 s kódovým jménem Bullseye.
wire64@ubuntu-desktop:~$ sudo aptitude install xterm [sudo] password for wire64: Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Čtu stavové informace... Hotovo Čtu rozšířené stavové informace Inicializuji stavy balíků... Hotovo Zapisuji rozšířené stavové informace... Hotovo Následující balíky budou ODSTRANĚNY: aumix{u} libtagc0{u} thunar-data{u} xfdesktop4-data{u} 0 balíků aktualizováno, 0 nově instalováno, 4 k odstranění a 2 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 0B archivů. Po rozbalení bude uvolněno 15,3MB. Chcete pokračovat? [Y/n/?] y Zapisuji rozšířené stavové informace... Hotovo (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 165107 souborů a adresářů.) Odinstalování balíku aumix ... Odinstalování balíku libtagc0 ... Odinstalování balíku thunar-data ... Odinstalování balíku xfdesktop4-data ... Zpracování spouštěčů pro balík man-db ... Zpracování spouštěčů pro balík libc6 ... ldconfig deferred processing now taking place Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Čtu stavové informace... Hotovo Čtu rozšířené stavové informace Inicializuji stavy balíků... Hotovo Zapisuji rozšířené stavové informace... Hotovo wire64@ubuntu-desktop:~$
Tiskni
Sdílej:
blanka:/home/martin# apt-get remove xterm Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Reading state information... Hotovo Následující balíky budou ODSTRANĚNY: xterm 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 1 k odstranění a 153 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 0B archivů. Po rozbalení bude na disku uvolněno 1110kB. Chcete pokračovat [Y/n]? y (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 216341 souborů a adresářů.) Odinstalování balíku xterm ... blanka:/home/martin# apt-get install xterm Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Reading state information... Hotovo Navrhované balíky: xfonts-cyrillic Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány: xterm 0 aktualizováno, 1 nově instalováno, 0 k odstranění a 153 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 407kB archivů. Po rozbalení bude na disku použito dalších 1004kB. Mám:1 ftp://ftp.cz.debian.org etch/main xterm 222-1etch4 [407kB] Staženo 407kB za 14s (27,5kB/s) Instaluji balík xterm. (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 216312 souborů a adresářů.) Rozbaluji xterm (z .../xterm_222-1etch4_i386.deb) ... Nastavuji balík xterm (222-1etch4) ... Instaluji novou verzi konfiguračního souboru /etc/X11/app-defaults/XTerm ... Instaluji novou verzi konfiguračního souboru /etc/X11/app-defaults/KOI8RXTerm ... blanka:/home/martin#
Já vím. A celkově to dokazuje co?
(za předpokladu, že jsem si ten výpis nevymyslel)
Ani jedno ani druhé. Dokazuje to pouze to, že Aptitude neumí říct tu základní a lementární věc: x term je již nainstalován.
Místo toho svévolně odstraní balíky, o kterých je přesvědčen že nejsou k ničemu.
Aha. Takže v systému mám řekněme 5000 balíků. Všechny znám zpaměti, takže se mi nemůže stát, že bych instaloval balík, který již nainstalován není.
Od seriózního balíčkovače bych na 1. místě očekával informaci, že balík je nainstalován. Nevím proč se místo toho dozvím milion 3.14-čovin, které jsou mi k ničemu!
Taky nechápu, proč by měl balíčkovač svévolně navhovat odstraňování balíků a já měl pokaždé vypisovat, že je odstraňovat nechci.
OPRAVA: ...takže se mi nemůže stát, že bych instaloval balík, který již nainstalován je.
Aha. Takže v systému mám řekněme 5000 balíků. Všechny znám zpaměti, takže se mi nemůže stát, že bych instaloval balík, který již nainstalován není.
Chtel jste nainstalovat xterm? Chtel. Po dokonceni programu byl nainstalovan? Byl. Pokud chce te vic informaci, pouzijte -v. Jednoduche. Ano, informace o tom, ze je balik uz nainstalovan i bez -v by mozna nebyla od veci, ale na vyuzitelnosti aptitude to nic nemeni a vybrat si zrovna tuto vlastnost jako terc si muze asi jenom zoufalec, co nevi, do ceho kopnout.
Od seriózního balíčkovače bych na 1. místě očekával informaci, že balík je nainstalován.
Ja od nej ocekavam, ze mi zajisti instalaci toho, co po nem chci nainstalovat. Pokud budu chtit pitvat proces, jak se k tomu program dopracuje, muzu menit parametr verbosity.
Taky nechápu, proč by měl balíčkovač svévolně navhovat odstraňování balíků a já měl pokaždé vypisovat, že je odstraňovat nechci.
Pokud chcete jenom nainstalovat konkretni DEB balik, pouzijte dpkg -i . Aptitude (apt-get) je na spravu balicku jako celku. Jestli nejste toto schopen pochopit nebo chcete mit v systemu neporadek, vas problem. Samozrejme pokud vam vadi navrhovani odinstalace balicku, pak si balicky proste podrzte, aby si jich nevsimal. Zadny problem.
Nerozumim tomu, proc ocekavate, ze si spravce instalovaneho softwaru implicitne nebude vsimat nepotrebnych balicku a bude je nechavat v systemu. Ze by windows deformace?
Kdo urči co je nepotřebný balík?
Ten obsluhující je ale debil viďte. Zavelí:
nainstaluj xterm
načež Aptitude jde a odinstaluje 4 balíky z Xfce-desktop.
odinstaluje baliky, ktery v systemu nemaji co delat
kdo to rozhodne, že v systému nemají co dělat? Všechno bylo instalováno pomocí Aptitude!
Závislosti 5GB? , kdybys řekl 50MB, nevypadalo by to tak směšně.
Mimochodem:
sudo aptitude install xubuntu-desktop
nainstaluje cca 80MB s xfce.
sudo aptitude remove xubuntu-desktop
odsinatluje 50kB metabaliček xubuntu-desktop. 3x vyzkoušeno, než sem to tu napsal. Takže tos tím uninstalem nebude tak slavné, že?
sudo aptitude install xterm aumix libtagc0 thunar-data xfdesktop4-data
. Pak ti to oznaci tyhle baliky jako explicitne pozadovane v systemu a necha je nainstalovane. Pripadne zkus prihazovat spis po jednom jenom to, co chces, napr. tady bych prihodil asi jen aumix a mozna thunar-data a xfdesktop4-data. Ten libtagc0 je mozna zavislost pro aumix, takze ten by pak v systemu zustal i tak.
a proč je odstraňuje zrovna při instalaci xtermu? Proč už to neudělal předtím?
Já teda nevím, ale co je na tom špatně? Prostě odstraní balíky, které byly nainstalované proto, že na nich něco záviselo.No já nevím, ale pokud si vzpomínám, tak příkaz zněl jasně:
aptitude install xterm
. Nevšiml jsem si, že by byl aptitude instruován aby odstranil nějaké (podle něj) nepotřebné balíčky (aptitude --purge-unused
). Nechci tady dělat nějaké chytrosti, ale (slovy klasika) tento způsob chování zdá se mi poněkud podivný.
Neuraž se, ale když je to pro tebe tak hrozné, proč prostě nezačneš používat jiné distro ? Vždyť možnost volby je v Linuxu (někdy až příliš) velká...
Další "volné pokračování" této zřejmě nekonečné ságy demonstrující autorovy úžasné schopnosti v používání základních věcí (bez zřejmé potřeby přečíst si alespoň základní dokumentaci). Takový člověk si nic jiného ani nezasloužil. Protože pokud někdo mixuje repozitáře stable s testing, či dokonce stable se sid a experimental, aniž by plně chápal složitost vzájemných závislostí mezi balíčky, tak ho nelze označit jinak než za blba. Pročpak něco apt odinstaloval? Že by ve snaze odstranit kolidující závislosti? Nebo si někdo nevšiml, že balíčky sám označil k odstranění?
BTW, vše, co není ve stable, pravděpodobně obsahuje chyby, a to nejen přímo v samotných programech, ale i v balíčcích a jejich závislostech. Repozitáře testing a výše prostě nejsou určeny k běžnému provozu. Maximálně tak někam na desktop pro ty, co rádi experimentují a nevadí jim občasné výpadky všeho možného. Po osmi letech používání SIDu si myslím, že trochu vím, o čem mluvím. Pokud chce někdo novější verze (či dokonce bleeding edge) software, jsou tu jiné distribuce. Na deb balíčcích kromě všech možných klonů Ubuntu je postaven taky třeba Mepis.
Mě nevadí Debian jako takový. Mě vadí jeho package management, specielně APT a Aptitude. Kdybych u toho měl sedět, první co udělám je, že je okamžitě vyhodím a nainstaluju Smartpm.
Původně jsem chtěl napsat ještě něco dalšího, ale... Osobně používám mnohem primitivnější dselect a nic mi nechybí. Případné problémy se závislostmi řeším prostřednictví standardizovaných nástrojů, například dpkg-buildpackage, apt-build apod.
Ech, tak bud u toho sed a nainstaluj/udelej si package management, jakej ti vyhovovat bude, nebo u toho nesed a nedrzkuj, ne? Kdybych sem mel psat kazdej den, jak je aptitude skvelej, protoze jsem udelal takovejhle upgrade/instalaci, tak ted to bude asi taky srat:)