Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Jednoduchá anketní otázka: Který "bezplatný" systém by jste nasadili na svůj server nebo server, který máte spravovat?
Tiskni
Sdílej:
Jestli nekdo cekal jiny vysledek nez Debian, at se prihlasi...
Me vic prekvapuji cisla u Gentoo, CentOS a Fedory. U Gentoo bych cekal min a u Centosu a Fedory mnohem vic.
Gentoo mě nepřekvapuje, ale to pochopí jen ti, co zkusili+1
Debian je úžasně jednoduchá distribuce. Ještě donedávna mu stačilo 32768 šifrovacích klíčů.
ArchLinux už dnes taky přebírá nesmyslná uprdnutí od velkých distribucí (Gentoo, Debian, Fedora, SuSe, ...). (ArchLinux je podle mě pořád ještě „malá“ distribuce.) Už před dvěma měsíci například převzal zničenou glibc, která neumí resolvovat. A je tam dodnes! Upozornil jsem na to, že ten patch od Fedory působí jenom škodu a jeho odstranění je po všech stránkách pozitivní krok, který ani náhodou nevyvolá ty chyby, o kterých se mluví na fórech Fedory. Nicméně žádná konkrétní reakce se zatím nekonala. Prý že nejsem sám, kdo má tento problém... No jasně, že nejsem. Uživatelů IPv6 prostě nemůže ubývat. Bude jich čím dál víc.
Mimochodem, přemíra patchů, v jejichž obsahu se nevyzná ani správce balíčku, natož já, je hlavním důvodem, proč nepoužívám Debian. Něco jako stable, unstable, testing a experimental je pouhá víra. Ta slova nic neříkají o skutečnosti. Vsadil bych se, že ve stable hnije mnohem víc bezpečnostních chyb než třeba v testing. Prostě proto, že starý software, do kterého se správce snaží nějak dostat další a další opravy a „vylepšení“, je nejlepší způsob, jak uživatelům zkomplikovat život. Nebo naopak zjednodušit, například snížením počtu šifrovacích klíčů.
Btw Debian pouzivam na Xen hostingu i na domacim serveru jako Xen dom0 a k naproste spokojenosti. Minimum casu ke sprave (pokud me zrovna nechytne rapl a nezacnu se v tom vrtat). A jeste jsem (na serveru) nezazil problemy se zavislostma :)
Něco s kontrolou pravopisu, myslím.
Ani ta hrozna hrubka by v titulku nemusela byt
Ve výpisu blogů je vyznačeno, že zápisek obsahuje anketuNikde to nevidim. Muzes me prosim nasmerovat?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No jo, ale chudak wire-64, co ted bude delat?:)