Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak dost. Dnes můj pohár trpělivosti s Debilianem přetekl. Z testovaného serveru jej okamžitě vykopnu. Jsem vlastně rád, protože aspoň bezpečně vím, že Debian, ani jeho deriváty na svých strojích už nechci vidět. O debilitě jeho package managementu jsem zde napsal dost. A 4 z 5 zubních lékařů, pardon čtenářů Abclinuxu, se mnou nesouhlasí. Na závěr snad zhrnutí, všeho možného, co mě tak z použití Debianu napadlo, že nefunguje, funguje blbě, či naprosto nelogicky - ovšem podle uživatel a vývojářů je to prý nejlepší způsob....Původně jsem měl v plánu monstrozní shrnutí, ale protože mě někdo již předběhnul s důkladným popisem, tak nebudu plýtvat elánem, sám bych to lépe nenapsal: Why Debian Is Not My Favourite Operating System
PS: k vaší všeobecné radosti již na Debian ani na žádnou jinou DEBilní distribuci vyžadujcí Apt/Aptitude nešáhnu ani pohrabáčem, takže další zápisky tohoto typu nebudou. Radujte se veselte se. Zkusíme holt najít něco s inteligentním package managementem. Gentoo a Arch jsou v nabídce .
Tiskni
Sdílej:
Archlinux na server? Hodně štěstí a pevné nervy :))
Řekl jsem, že se na něj podívám. Všechno bude lepší než Debilian
Asi mám obojí, protože si ho nemůžu vynachválit.
Jj, Debian nesnasim prave kvuli jeho balickovacimu systemu... RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.
Ale ne na server...
Já ho tam mám. Je na tom snad něco špatně? Nezdá se mi. Většinou instaluju balíčky kompilované pomocí makepkg, abych místo podivné binárky optimalizované pro Pentium II získal rozumnější binárku optimalizovanou pro procesor, na kterém to poběží. Nicméně pacman mi připadá naprosto OK.
RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.Ač jsem příznivce a uživatel Red Hat based distribucí, tak někdy se také dějí divy, ale pouze pokud se smíchá mnoho repositářů. Celkem spolehlivě fungují hlavní repositáře (base,updates) s repositářem livna (rpmfusion), ale nedej bože k tomu přimíchat RPMForge (přejmenovaný Dag) nebo ještě větší hrůzu ATrpms. To pak přijde na řadu priorities plugin a ještě se musejí vyjmenovat některé balíčky ručně do exclude listu.
... by sis zasloužil autodafé...
Ale budou, to je jasny ze budou, jen se zmeni jmeno distribuce
+1, přesně to mne napadlo...
Co takhle Linux From Scratch ...
Kdybys nebyl jouda tak uz si davno koupis Win server a usetris si spoustu starosti a casu, protoze jak je videt jen prudis a neumis linux pouzivat, nazdar!
Debian =\= Linux
Debian =\= LinuxCo dodat? 1. Tenhle druh zápisu si nech do matematiky. V PC použij !=, je to hezčí a čistší (a "programátorštější")
odkazuješ na šest let starý článek, ve kterém je i toto upozornění:
Never, ever, ever, put testing in your sources.list. Never.
.... ale doufám, že víš jaký je rozdíl mezi verzemi debianu (stable, testing, unstable) a taky, že víš jaký je rozdíl mezi serverem a desktopem
Ten linkovany clanok je absolutne bezpredmetny, pokial tam dotycny autor neuviedol jeho sources.list. Imho robi tie iste kraviny ako ty, mixuje rozne release a nevie s tym pracovat.
Zoberem to po poradi:
1.1 aptitude install package
1.2 aptitude (safe-)upgrade
1.3 aptitude search
1.4 mozme polemizovat, ci reconfigure je alebo neni zalezitostou spravcu balikov ako takeho
1.7 chyba mi vypis hlasok z aptitude
1.8 autor je imho kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.10 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.11 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.12 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
Ale jo jasny chapu, ne kazdy umi s Debianem ;)