Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Hraje někdo z vás TES3: Morrowind pod Wine?
Leta letoucí hraji Morrowinda (GOTY edice). Nedávno jsem se ale rozloučil s Windows diskem a všechny hry přesunul pod Wine.
Morrowind si pěkně šlapal, žádné problémy (tedy až na menší problém s vodou při použití Pixel Shadingu)
Jenže včera jsem musel kvůli výměně disku přeinstalovat komplet Archlinux a od té doby Morrowind zlobí. Hraju třeba 5 sekund, nebo 10 minut a hra po chvilce zamrzne. Zvuk funguje, ale obraz stojí. Většinou se hra zaškubne když jsem v souboji a zmáčknu levé tlačítko pro útok. Tak na 3 sekundy se hra sekne, pak se rozjede, nebo taky ne Ostatní hry mi toto nedělají.
Jako původnce mě napadá špatný xorg.conf, něco špatně nastaveno ve Wine (verze 1.1.14), nebo to má souvislost s výměnou toho disku- Měnil jsem ATA disk za SATA, který jsem musel připojit přes řadič. I když na obalu bylo napsáno, že je řadič "Linux compatible"
Tak teď babo raď
Pro jistotu přikládádm xorg.conf: http://chernobyl.wz.cz/xorg.conf
HW: AMD Athlon XP 1800+, 768 MB RAM, GF 6600 GT,
Tiskni
Sdílej:
Instaloval jsem Morrowind GOTY minuly tyden (vc. obou datadisku, extra textur a pluginu Better Heads a Better Bodies). Stejny "problem", resenim bylo v Morrowind.ini deaktivovat zvuk (fakt je, ze radeji mam zaseky se zvukem, nez ticho bez zaseku )
(aktualni) Archlinux, Intel Core Duo (E7300), 3 GB Ram, GeForce 8400 GS
Morrowind GOTY = Morrowind: Game of the year, tzn hra vcetne obou datadisku. Ceska verze obsahovala cestinu (se kterou to neslo dohrat) a nejake pluginy (ovsem bez zaruky).
Ja to s ni hral kdysi davno (jen poprve), jinak vzdy anglicky. Bylo tam nekolik mist, kde se v ceske verzi nedalo hnout bez pomoci editoru (nebo vypnout cestinu a proklikat se spoustou varovani). Pokud se dobre pamatuji nesel sebrat nejaky predmet.
Jenže včera jsem musel kvůli výměně disku přeinstalovat komplet ArchlinuxChjo... Klasický syndrom uživatele OS Wokňouz. Odinstalovat, nainstalovat. Stačilo připojit oba harddisky, nabootovat z live CD, překopírovat Arch i s osobníma datama, upravit /etc/fstab, případně /boot/grub/menu.lst, vytovřit zavaděč a z vesela jedem dál
Chjo... Klasický syndrom uživatele OS Wokňouz. Odinstalovat, nainstalovat.
Záleží na okolnostech. Třeba já mám jenom laptop a to s ATA diskem. Budu si pořizovat externí SATA disk, na nějž přes USB nakopíruji klíčová data; stávající laptop zruším a na novém provedu čistou instalaci. Jiné řešení si nedokážu představit.
Měl jsem obdobný problém se zasekáváním zvuku. Na webu Wine je to celkem slušně popsáno (pravda, v angličtině). Já to vyřešil tím, že jsem smazal (nebo přesunul jinam) složky v Data Files/Music/ (měl jsem tam po nainstalování GOTY 3 složky). Sice pak nejede hudba na pozadí, ale hra se přestane zasekávat. Problém je způdoben změnou hudby (proto se to zasekává třeba právě při začátku boje)... Snad to nějak pomůže, já hudbu klidně oželel...