Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Hraje někdo z vás TES3: Morrowind pod Wine?
Leta letoucí hraji Morrowinda (GOTY edice). Nedávno jsem se ale rozloučil s Windows diskem a všechny hry přesunul pod Wine.
Morrowind si pěkně šlapal, žádné problémy (tedy až na menší problém s vodou při použití Pixel Shadingu)
Jenže včera jsem musel kvůli výměně disku přeinstalovat komplet Archlinux a od té doby Morrowind zlobí. Hraju třeba 5 sekund, nebo 10 minut a hra po chvilce zamrzne. Zvuk funguje, ale obraz stojí. Většinou se hra zaškubne když jsem v souboji a zmáčknu levé tlačítko pro útok. Tak na 3 sekundy se hra sekne, pak se rozjede, nebo taky ne Ostatní hry mi toto nedělají.
Jako původnce mě napadá špatný xorg.conf, něco špatně nastaveno ve Wine (verze 1.1.14), nebo to má souvislost s výměnou toho disku- Měnil jsem ATA disk za SATA, který jsem musel připojit přes řadič. I když na obalu bylo napsáno, že je řadič "Linux compatible"
Tak teď babo raď
Pro jistotu přikládádm xorg.conf: http://chernobyl.wz.cz/xorg.conf
HW: AMD Athlon XP 1800+, 768 MB RAM, GF 6600 GT,
Tiskni
Sdílej:
Instaloval jsem Morrowind GOTY minuly tyden (vc. obou datadisku, extra textur a pluginu Better Heads a Better Bodies). Stejny "problem", resenim bylo v Morrowind.ini deaktivovat zvuk (fakt je, ze radeji mam zaseky se zvukem, nez ticho bez zaseku )
(aktualni) Archlinux, Intel Core Duo (E7300), 3 GB Ram, GeForce 8400 GS
Morrowind GOTY = Morrowind: Game of the year, tzn hra vcetne obou datadisku. Ceska verze obsahovala cestinu (se kterou to neslo dohrat) a nejake pluginy (ovsem bez zaruky).
Ja to s ni hral kdysi davno (jen poprve), jinak vzdy anglicky. Bylo tam nekolik mist, kde se v ceske verzi nedalo hnout bez pomoci editoru (nebo vypnout cestinu a proklikat se spoustou varovani). Pokud se dobre pamatuji nesel sebrat nejaky predmet.
Jenže včera jsem musel kvůli výměně disku přeinstalovat komplet ArchlinuxChjo... Klasický syndrom uživatele OS Wokňouz. Odinstalovat, nainstalovat. Stačilo připojit oba harddisky, nabootovat z live CD, překopírovat Arch i s osobníma datama, upravit /etc/fstab, případně /boot/grub/menu.lst, vytovřit zavaděč a z vesela jedem dál
Chjo... Klasický syndrom uživatele OS Wokňouz. Odinstalovat, nainstalovat.
Záleží na okolnostech. Třeba já mám jenom laptop a to s ATA diskem. Budu si pořizovat externí SATA disk, na nějž přes USB nakopíruji klíčová data; stávající laptop zruším a na novém provedu čistou instalaci. Jiné řešení si nedokážu představit.
Měl jsem obdobný problém se zasekáváním zvuku. Na webu Wine je to celkem slušně popsáno (pravda, v angličtině). Já to vyřešil tím, že jsem smazal (nebo přesunul jinam) složky v Data Files/Music/ (měl jsem tam po nainstalování GOTY 3 složky). Sice pak nejede hudba na pozadí, ale hra se přestane zasekávat. Problém je způdoben změnou hudby (proto se to zasekává třeba právě při začátku boje)... Snad to nějak pomůže, já hudbu klidně oželel...