Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Login: nazdar Password: nepřihlásím!Mám pocit, že bychom se s Linuxem shodli v tom, že se nepřihlásím
xsetroot -solid black -cursor_name top_left_arrow/etc/X11/xdm/Xresources
xlogin*greeting: Nazdar, přihlaš se! xlogin*namePrompt: Login: xlogin*fail: Blbý heslo nebo jméno #if WIDTH >= 1024 xlogin*greetFont: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 xlogin*font: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 xlogin*promptFont: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 xlogin*failFont: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 #if PLANES >= 8 xlogin*logoFileName: /usr/X11R6/lib/X11/xdm/pixmaps/debianLogo.xpm #else xlogin*logoFileName: /usr/X11R6/lib/X11/xdm/pixmaps/debianbw.xpm #endif #else xlogin*greetFont: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 xlogin*font: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 xlogin*promptFont: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 xlogin*failFont: -*-clean-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2 #endif #ifdef COLOR xlogin*borderWidth: 0 xlogin*frameWidth: 0 xlogin*innerFramesWidth: 0 xlogin*shdColor: black xlogin*hiColor: black xlogin*background: black !xlogin*foreground: darkgreen xlogin*greetColor: white xlogin*failColor: white *Foreground: white *Background: black #else xlogin*borderWidth: 0 xlogin*frameWidth: 0 xlogin*innerFramesWidth: 0 xlogin*shdColor: black xlogin*hiColor: black #endif xlogin*useShape: true xlogin*logoPadding: 10 XConsole.text.geometry: 480x130 XConsole.verbose: true XConsole*iconic: true XConsole*font: fixeda pak je potreba ten obrazek
/usr/X11R6/lib/X11/xdm/pixmaps/debianLogo.xpm
kterej sem udelal z nakyho co uz tam byl ze sem ho zmensil a dal pryc "debian"
Xsetup
radek
import /home/ja/xdm.png&
pak restart Xek, kliknout nekam, prihlasit se a ten radek pak smazat .-)
No, blogpost o tomhle sice nebyl :) ale
fluxbox pomalu vykresluje okna apod.
Tohle by mělo docela zajímalo. Jak pomalu vykresluje okna? Já jsem zatím nic nepozoroval, ale nemám dostatek podkladů pro srovnání s jinými WM. Už jsem se na to i ptal a prý že ne.
Á, známý pan troll, čekal sem kdy se tu objevíš :-Pa znamy Mr. Bigot. cakal som, ze zad tresnes nejaku blbost.
Ten benchmark _dává_ reálné výsledky.realne vysledky coho? vytvarania 1000 okien? vtipne. pochop, ze vykreslovanie (obsahu) okien nema vobec nic spolocne s window managementom...
O to tu ale nejde - o KDE řeč nebylanebola az kym si sem nenaklusal s OT benchmarkom...
realne vysledky coho? vytvarania 1000 okien? vtipne. pochop, ze vykreslovanie (obsahu) okien nema vobec nic spolocne s window managementom...KDyby rychlost vykreslování oken neměla nic společného s window managerem, tak by nebyly mezi jednotlivými WM takové velké rozdíly v onom syntetickém benchmarku. To jsou holá fakta, zas nechceš vidět realitu jen protože se ti nelíbí :-P
nebola az kym si sem nenaklusal s OT benchmarkom...Ten benchmark není OT, dává reálně naměřená data k tématu o kterém tu byla celou dobu řeč. Jak už jsem psal výše, to že je to syntetický benchmark nemění nic na relevanci těch naměřených dat. Jediný problém syntetických benchmarků je v tom že v praxi se takto naměřené rozdíly v rychlosti nemusí moc projevit, nicméně jak jsem už několikrát psal to že je Fluxbox pomalý je faktem i v praxi (viz má zkušenost na starším PC v porovnání s IceWM nebo FVWM2, o které už jsem tu psal).
Tohle všechno zabere čas a určuje onu rychlost vykreslování okenMr. Dokonaly, dakujem za vysvetlenie. ja narozdiel od teba nedokazem postrehnut spomalenie 0.02s na okno (aj to je maximalna hodnota a navyse voci nule). v benchmarku sa v podstate obsah okna ignoroval, takze nema nic spolocne s vykreslovanim okna. subjektivne nemas sancu to spozorovat ani na 20 oknach, pretoze cas ozajstneho vykreslenia okien je zanedbatelny a cas, ktory sa stravi window managementom je velmi maly. dovi. dopo. koncim.
Tiskni
Sdílej: