Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Když jsem zkoušel Awesome 3 WM, docela se mi zalíbila možnost mít right-click menu i v dynamickém window manageru. Je to fajn způsob jak spouštět nejpoužívanější aplikace, aniž by člověk musel pokaždé datlovat jméno programu v dmenu.
Proč vlastně píšu tenhle zápisek? Hledal jsem všude možně po internetu, jak zakomponovat takové menu do dwm, ale jediné, co jsem našel byl nějáký starý patch pro dwm 3.9. Rozhodl jsem se tedy uveřejnit způsob jak na to pro případné zájemce, aby nemuseli ztrácet čas hledáním informací na internetu, nebo vymýšlením různých skriptů pro dzen2.
Nejsnažší způsob je stáhnout si program 9menu, který by měl být někde v repozitáři pro vaší distribuci. Potom vytvořit soubor (pojmenujme ho třeba 9menurc), do kterého napíšeme, co chceme spouštět. Syntaxe je jednoduchá
název : executablea uložit soubor třeba do ~/config/9menu/9menurc. Poté je třeba v souboru config.h "namapovat" pravé tlačítko tak, aby při klepnutí na plochu spustilo 9menu. To se udělá tak, že sekci commands upravíme následovně (viz poslední řádek):
/* commands */ static const char *dmenucmd[] = { "dmenu_run", "-fn", font, "-nb", normbgcolor, "-nf", normfgcolor, "-sb", selbgcolor, "-sf", selfgcolor, NULL }; static const char *termcmd[] = { "urxvt", NULL }; static const char *menucmd[] = { "9menu", "-popup", "-teleport", "-file", "/home/david/.config/9menu/9menurc", "-bg", normbgcolor, "-fg", selfgcolor, "-font", font, NULL };Potom do sekce button commands přidáme tuto řádku:
{ ClkRootWin, 0, Button3, spawn, {.v =menucmd } },Teď už jen překompilovat dwm a je to.
Třeba se to někomu bude hodit. Výsledek můžete vidět zde
Tiskni
Sdílej: