Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
src/ data/ airbank/ checking/ # Bezny ucet 2021.csv 2022.csv savings/ # Sporici ucet 2021.csv 2022.csv cash.beancount # Sem kopiruju platby v hotovosti, ktere si zaznamenavam na mobilu main.beancount # Hlavni beancount soubor prices/ # Ceny akcii, men a bytu v case eurczk.beancount ivv.beancount naprikope123.beancount xtb.csv # BrokerVse je v gitu, vcetne souboru ze kterych se importuje. Import spustim pres
deno run --allow-read src/import.ts
a update cen pres deno run --allow-all src/update_prices.ts
. Takze treba kdyz vidim ze dnes spadly akcie, muzu spustit update cen a pak pres bean-report data/main.beancount networth
uvidim, o kolik jsem chudsi v korunach.
Nemít kolo, tak si rozhodně na denní nošení nebudu pořizovat strakatý buzerantský hadry a cvakací boty, ve kterých člověk chodí jako naprcaný kačer.Přesné a vtipné. Takhle jsem se nezasmál od doby co se skřetům potopila Moskva.
Nemít kolo, tak si rozhodně na denní nošení nebudu pořizovat strakatý buzerantský hadry a cvakací boty, ve kterých člověk chodí jako naprcaný kačer.Ale zároveň tieto buzerantské handry slúžia ako odev a nemať ich, tak by rovnaký čas nosil a teda opotrebovával nejaké iné odevy.
To, zda je trouba spotřeba nebo investice rozhodne její cena. Stačí si určit hranici a té se napříč rozpočtem/kategorií držet nebo si vzít hranici z DPPO od kdy je třeba majetek odpisovat - dnes je to 80k.Tak takéto rozhodovanie je pre účtovníctvo domácnosti úplne nezmyselné. Každopádne existujú názory, a majú dosť do seba, že vybavenie domácnosti je v zásade čistá spotreba, investíciou by to bolo len v prípade, že by sa novonakúpená vec využila na zarábanie peňazí (trebárs budem piecť torty za peniaze), alebo by nová vec v porovnaní so starou priniesla nejaké príjmy z ušetrených nákladov (trebárs nižšia spotreba, čo pri rúre nedáva zmysel).
S autem je to stručně tak, že zajímavé je jen dělení na PHM a hrubý peníze co se do toho lijí. Pro optimalizaci nákladů se pak můžu třeba rozhodovat tak, že si vezmu roční hrubé peníze do auta, vydělím ročním počtem kilometrů a porovnám s ceníkem autopůjčoven (kolik dnů půjčovného by mi to zaplatilo?) nebo carsharingu (kolik km bych za to najel?). Složka za PHM je pak v takovém případě naprosto irelevantní, protože ty musím nalít do svého i cizího auta.To opäť nedáva pri účtovaní spotreby domácnosti veľmi zmysel. Typicky totiž z toho človek očakáva výstupy ako že ktorou činnosťou (golf, ženské, chľast,...) mu uniká najviac peňazí, náklady na cestovanie (teda kilometrové PHM+amortizácia krát najazdené kilometre) má zmysel triediť podľa toho, pri ktorej činnosti vznikli. Trebárs pokiaľ za ženskými cestuje ďaleko, tak by mu inak začalo vyskakovať, že veľa platí za auto, čo ale nič nepovie. Trochu za vlasy pritiahnutý príklad, ale nie úplne nezmyselný.
Chtělo by si to dát kurz podvojného účetnictví, ono by najednou spousta věcí okolo peněz začala dávat smysl, necpal bys troubu do kategorie stravování a dokonce i přišel na to jak si nad těmi daty udělat krásně a jednoduše hlubší analytiku.Dtto - náklady na vybavenie potrebné k príprave stravy má tiež istý zmysel zahŕňať k tomu (i keď asi ako nejakú podkategóriu, aby z toho niečo bolo vidieť). Trebárs namiesto plne vybavenej kuchyne by sa mohol človek rozhodnúť mať len dvojplatničku s mikrovlnkou na prihrievanie a drobnosti, a nakupovať hotovky či stravovať sa vonku. To síce zvyšuje operatívne náklady, ale človek zase ušetrí na vercajgu.
- Aktiva (assets) je váš majetek - byt, peníze v bance, hotovost, akcie.
- Pasiva (liabilities) jsou dluhy.
- Vlatní jmění (equity) jsou aktiva mínus pasiva.
Tady jen pozor na terminologii/překlad. Vždy platí, že suma aktiv = suma pasiv.
Dluhy (resp. cizí kapitál) a vlastní kapitál dohromady tvoří pasiva.
Zjistil jsem, ze utracim prilis penez za devkyJasny důvod proč takové analýzy nedělat. Co když by se do nich koukla manželka?
Tiskni
Sdílej: