Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
2020-01-15 * "Škoda Auto" Aktiva:AirBank:BeznyUcet 50000 CZK Příjmy:SkodaAuto -50000 CZKPasiva, vlastní jmění a příjmy mají v plain text accountingu záporné znaménko. Transakci si představte jako tok z jedné skupiny účtů do druhé skupiny účtů. Nákup 10 akcií Microsoftu:
2020-01-15 * "Nákup akcií MSFT" Aktiva:InteractiveBrokers:FB 10 MSFT {206 USD} Aktiva:InteractiveBrokers:USD -2070 USD Výdaje:Poplatky 10 USDNákup jídla ve fast-foodu:
2020-01-15 * "McDonald's" Aktiva:AirBank:BeznyUcet -100 CZK Výdaje:Jídlo 100 CZKNákup bytu za 5 milionů s hypotékou na 4 miliony:
2020-01-15 * "Koupě bytu" Aktiva:Byt 1 BYT {5000000 CZK} Aktiva:AirBank:BeznyUcet -1000000 CZK Pasiva:AirBank:Hypoteka -4000000 CZKJak vypadá workflow? Přibližně každý měsíc si nejprve pomocí skriptu importuju data z banky, investičního brokera a přes jiný skript aktualizuju ceny akcií a bytu v čase. Vyplivne to seznam transakcí, který zkopíruju do main.beancount a ručně upravím ty, které jsou označeny vykřičníkem, například proto, že se nepovedlo automaticky určit druh výdaje. Hotovostní transakce mám v cash.beancount, který includuju do hlavního souboru. Poté commitnu do gitu a prohlídnu si nová data ve Favě. Jak bych to celkově zhodnotil? Vytvoření tohoto workflow a import historických dat (aktuálně mám 5 let dozadu) bylo o dost pracnější a časově náročnější než jsem čekal. Bylo dost práce napsat importéry pro jednotlivé zdroje dat a u některých transakcí je docela oříšek vymyslet, jak je modelovat. Například nákup a vrácení zboží nebo sázení. Nicméně po té počáteční investici jsem s tím docela spokojený, je dobrý pocit mít naprostý přehled ve financích, vědět že to vše do sebe hezky zapadá a mít možnost získat jakoukoliv informaci. Je to jako appka na sledování výdajů na steroidech. Taky mě baví to postupně rozšiřovat o historická data a pak se podívat jak se vyvíjely moje výdaje, příjmy a čisté jmění v čase.
Tiskni
Sdílej:
src/ data/ airbank/ checking/ # Bezny ucet 2021.csv 2022.csv savings/ # Sporici ucet 2021.csv 2022.csv cash.beancount # Sem kopiruju platby v hotovosti, ktere si zaznamenavam na mobilu main.beancount # Hlavni beancount soubor prices/ # Ceny akcii, men a bytu v case eurczk.beancount ivv.beancount naprikope123.beancount xtb.csv # BrokerVse je v gitu, vcetne souboru ze kterych se importuje. Import spustim pres
deno run --allow-read src/import.ts
a update cen pres deno run --allow-all src/update_prices.ts
. Takze treba kdyz vidim ze dnes spadly akcie, muzu spustit update cen a pak pres bean-report data/main.beancount networth
uvidim, o kolik jsem chudsi v korunach.
Nemít kolo, tak si rozhodně na denní nošení nebudu pořizovat strakatý buzerantský hadry a cvakací boty, ve kterých člověk chodí jako naprcaný kačer.Přesné a vtipné. Takhle jsem se nezasmál od doby co se skřetům potopila Moskva.
Nemít kolo, tak si rozhodně na denní nošení nebudu pořizovat strakatý buzerantský hadry a cvakací boty, ve kterých člověk chodí jako naprcaný kačer.Ale zároveň tieto buzerantské handry slúžia ako odev a nemať ich, tak by rovnaký čas nosil a teda opotrebovával nejaké iné odevy.
To, zda je trouba spotřeba nebo investice rozhodne její cena. Stačí si určit hranici a té se napříč rozpočtem/kategorií držet nebo si vzít hranici z DPPO od kdy je třeba majetek odpisovat - dnes je to 80k.Tak takéto rozhodovanie je pre účtovníctvo domácnosti úplne nezmyselné. Každopádne existujú názory, a majú dosť do seba, že vybavenie domácnosti je v zásade čistá spotreba, investíciou by to bolo len v prípade, že by sa novonakúpená vec využila na zarábanie peňazí (trebárs budem piecť torty za peniaze), alebo by nová vec v porovnaní so starou priniesla nejaké príjmy z ušetrených nákladov (trebárs nižšia spotreba, čo pri rúre nedáva zmysel).
S autem je to stručně tak, že zajímavé je jen dělení na PHM a hrubý peníze co se do toho lijí. Pro optimalizaci nákladů se pak můžu třeba rozhodovat tak, že si vezmu roční hrubé peníze do auta, vydělím ročním počtem kilometrů a porovnám s ceníkem autopůjčoven (kolik dnů půjčovného by mi to zaplatilo?) nebo carsharingu (kolik km bych za to najel?). Složka za PHM je pak v takovém případě naprosto irelevantní, protože ty musím nalít do svého i cizího auta.To opäť nedáva pri účtovaní spotreby domácnosti veľmi zmysel. Typicky totiž z toho človek očakáva výstupy ako že ktorou činnosťou (golf, ženské, chľast,...) mu uniká najviac peňazí, náklady na cestovanie (teda kilometrové PHM+amortizácia krát najazdené kilometre) má zmysel triediť podľa toho, pri ktorej činnosti vznikli. Trebárs pokiaľ za ženskými cestuje ďaleko, tak by mu inak začalo vyskakovať, že veľa platí za auto, čo ale nič nepovie. Trochu za vlasy pritiahnutý príklad, ale nie úplne nezmyselný.
Chtělo by si to dát kurz podvojného účetnictví, ono by najednou spousta věcí okolo peněz začala dávat smysl, necpal bys troubu do kategorie stravování a dokonce i přišel na to jak si nad těmi daty udělat krásně a jednoduše hlubší analytiku.Dtto - náklady na vybavenie potrebné k príprave stravy má tiež istý zmysel zahŕňať k tomu (i keď asi ako nejakú podkategóriu, aby z toho niečo bolo vidieť). Trebárs namiesto plne vybavenej kuchyne by sa mohol človek rozhodnúť mať len dvojplatničku s mikrovlnkou na prihrievanie a drobnosti, a nakupovať hotovky či stravovať sa vonku. To síce zvyšuje operatívne náklady, ale človek zase ušetrí na vercajgu.
- Aktiva (assets) je váš majetek - byt, peníze v bance, hotovost, akcie.
- Pasiva (liabilities) jsou dluhy.
- Vlatní jmění (equity) jsou aktiva mínus pasiva.
Tady jen pozor na terminologii/překlad. Vždy platí, že suma aktiv = suma pasiv.
Dluhy (resp. cizí kapitál) a vlastní kapitál dohromady tvoří pasiva.
Zjistil jsem, ze utracim prilis penez za devkyJasny důvod proč takové analýzy nedělat. Co když by se do nich koukla manželka?