Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nuda, ja myslel, ze nekdo vymyslel panvicku na vajicka na procesor
Taky že vymyslel, už je to nějaký pátek…
... Mám tm zalmana v mědi, 2500ot. a na procáku je 81st v klidu, při burnu lezu přes 90st a jde o bartona 2500+ x let provozovanýho na 3200+ ...To je nejak moc, kdysi jsem Bartona 2500+ mel, sice jsem ho tolik nepretaktovaval (jenom z 1833MHz na 2GHz na defaultnim napeti, pri vyssich FSB deska zlobila), ale moje teploty byly o hodne, hodne nizsi. Maximum, co jsem nameril s celkem obycejnym Coolermasterem (presny typ si nepamatuju, uz ho davno nemam, ale vypadal asi takhle - nad CPU je medeny heatsperader, vetrak 8cm, otacky okolo 1800 ot/min), bylo okolo 58-60 supnu, a to bylo pri dlouhodobem behu s burnK7 z cpuburn. V klidu mel okolo 40 stupnu (po povoleni StopGrant pres athcool), pri nizsi teplote v mistnosti se dostaval i pod ctyricet. A teplote bych veril - deska totiz podporovala termalni diodu primo v procesoru.
I tak ale byla běžná provozní teplota okolo 55 °C a špičky 75 °C.To bych řekl, že je dost. Úplně stejně jako moje AMDčko. Akorát je mobilní a když na kolena fučí vzduch o 73˚C, není to nic příjemného.
90. Pořád jsem nevěřícně zíral a začal přemýšlet o tom, že bych si asi měl jít na procesor smažit vajíčkaSpíš si měl přemýšlet o tom, jak co nejdříve dostat procesor z doshu elektříny, protože s takovou si koleduješ o MCE.
Aug 2 08:33:33 ompc kernel: CPU0: Temperature above threshold, cpu clock throttled (total events = 241290) Aug 2 08:33:33 ompc kernel: CPU1: Temperature above threshold, cpu clock throttled (total events = 241290)Můžeš být rád, že alespoň někdo přiškrcoval.
Po nastartování se teplota ustálila pod pro mě nepředstavitelnými 50 °C, udělal jsem ještě zátěžový test (sync portage a FlightGear, to vždycky zabere), abych viděl co dělá teplota a větrák, a jak je z grafu vidět, vypadá to dobře - teplota nejde přes 65 °C.Docela by mě zajímalo jaké jsou bezpečné teploty pro plánované dlouhodobé užívání procesoru, jelikož jsem na tom podobně a mám o něj docela strach(Pro porovnání, můj desktopvý Celer má při full-load 36˚C).
Docela by mě zajímalo jaké jsou bezpečné teploty pro plánované dlouhodobé užívání procesoru, jelikož jsem na tom podobně a mám o něj docela strach(Pro porovnání, můj desktopvý Celer má při full-load 36˚C).
To mě taky. V tomto vládně docela dost FUDů, je pěkné číst diskuse pod rezenzí od nějakého "experta *", jak disk nesmí mít víc než 30°C (pak přijde výsledek statistiky od google, kde se píše že 60°C je úplně OK, provozoval jsem disky i na 70°C nonstop, dodnes žádný vadný sec ani chyba ve smart), procesor se ničí a snižuje životnost (s box chladičem jsem Athlona provozoval na 80°C a běží dodnes) a podobné ptákoviny. V tomto věřím výrobcům, jestliže do ovladačů ke grafice dá warning 140°C a běžná teplota je kolem 90°C, tak se mi to může zdát hodně, ale mám na to záruku - a výrobce jen těžko nastaví hodnoty tak, aby se mu 60% karet po měsíci vrátilo.
*) Někdy by mě zajímalo zda si to ti lidé myslí nebo jsou jen poplatni sponzorům jejichž výrobky testují. Nechci házet všechny do jednoho pytle, udělat dobrý test je nesmírně náročné hlavně na čas (testování 16 grafik a pod), ale nad "testy" vícejádrových procesorů pomocí jedné single thread app., "testy" chladičů při otevřeném case mi zůstává rozum stát. Nebo informace od testera (grafik), že 400W zdroj do pár minut odejde, pokud pojede na 400W (Chill Inovation možná ano .
provozoval jsem disky i na 70°C nonstop, dodnes žádný vadný sec ani chyba ve smartTo ten můj začal při 45˚C klepat a zadrhnul se.(Asi se dostala hlavička na plotny) Ve S.M.A.R.T.u polovina ukazatelů sleťela dolů, ale do dnes stále šlape jako hodinky.
procesor se ničí a snižuje životnost a podobné ptákoviny.A proto říkám, že by mě to zajímalo, jelikož moblie CPU je stále do ruda a jede. Přitom jsem měl čest s jedním Pentiem4, který běžel v NASu…ventilátor se ucpal, procesor běžel až jednoho dne MCE. A pak po každém startu. Asi se nějak pokřivili dráhy na tom křemíkovém plátku či co.
V tomto věřím výrobcům, jestliže do ovladačů ke grafice dá warning 140°C a běžná teplota je kolem 90°C, tak se mi to může zdát hodně, ale mám na to záruku - a výrobce jen těžko nastaví hodnoty tak, aby se mu 60% karet po měsíci vrátilo.Tak zrovna
trip_points
si myslím nastavuje distribuce.
No, ja myslím, že na P4 to zas tak moc není :).I tak ale byla běžná provozní teplota okolo 55 °C a špičky 75 °C.To bych řekl, že je dost.
Vždyť to říkám, rozespalost, přece nebudu takhle z rána racionálně uvažovat90. Pořád jsem nevěřícně zíral a začal přemýšlet o tom, že bych si asi měl jít na procesor smažit vajíčkaSpíš si měl přemýšlet o tom, jak co nejdříve dostat procesor z doshu elektříny, protože s takovou si koleduješ o MCE.
Můžeš být rád, že alespoň někdo přiškrcoval.Však to já sem :).
*/5 * * * * root /usr/local/bin/rrdtool_temp.pl >/dev/null 2>&1
Tiskni
Sdílej: