Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
so životnosťou až 500 TBW (Total Bytes Written)Ti tam vypadla jednotka, pochybuju, že by to bylo jen 500 bajtů.
A co kdyz ma clovek databazi na tmpfs? (smysl takoveho reseni ted nechme stranou)
Pozor pri nasazeni s nejnovejsi Postgresql ktera podporuje vice prozesoru. Implementace je bohuzel tak, ze ty rychle odpovedi prepisi db-cache a dochazi k uplne nesmyslnym vysledkum. Vyvojari patrne pocitali s beznou latenci byt i rychlych disku a beznych SSD, ale harddisk autora se blizi k hranic, kdy to muze byt kriticke. Pro jistotu prepnou do single modu.To je zajímavá informace... nicméně lze předpokládat že každý kdo bude nasazovat db engine ve verzi Beta 1 si buď již pozor dává a velký, nebo ho takové drobnosti nezajímají
for i in {1..1000}; do dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=512 000 conv=fdatasync,notrunc status=progress && sync && rm -f tempfile ; done
19100860416 bytes (19 GB, 18 GiB) copied, 5.00009 s, 3.8 GB/s 20480+0 records in 20480+0 records out 21474836480 bytes (21 GB, 20 GiB) copied, 6.35217 s, 3.4 GB/s
dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=20480 conv=fdatasync,notrunc status=progress && syncRAM je tusim 8GB a je tam sync, tak neviem...
conv=fdatasyncThis tells dd to require a complete “sync” once, right before it exits. So it commits the whole 256 MB of data, then tells the operating system: “OK, now ensure this is completely on disk”, only then measures the total time it took to do all that and calculates the benchmark result.
Tiskni
Sdílej: