Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Bohužel, vyhledávač Google se posunul do roviny, kdy spíše diktuje, jak se mají dělat stránky, než aby se pokoušel o nestranné vyhledávání.
Mám podobné zkušenosti, hledání v Google, které před několika lety fantasticky fungovalo, už není co bývalo. Google má holt algoritmy, které jsou báječně citlivé na ovlivňování zvenku a dají se ovlivňovat do tak velké míry, jako tomu u jiných vyhledávačů před jeho vznikem nebylo. Poté, co princip algoritmů Google vešel ve známost, a zároveň se Google stal majoritním vyhledávačem – vzniklo obrovské odvětví SEO, které zaprasilo internet. SEO by nikdy nemohlo tohle způsobit bez Google.
Kromě toho je Google zvláštní svým chováním. Spoustu stránek často projíždí, ale velkou část z nich v Google nenajdete. Buď na ně není odkaz ze stránek s dostatečně vysokým pagerankem, a registrace v Google znamená jen to, že jste jí registrovali. Když napíšete cokoli na stránku s vysokým pagerankem, bude to na předních pozicích, i když hleavní téma je úplně jiné.
nebo www.google.com/linux
Jeee, to je paráda. Začnem to používať. Ďakujem za upozornenie. Minule som v nejakom blogu (cez Akgregator) narazil na pojem Jolie a bol som zvedavý, čo je to zač - je to Java Orchestration Language Interpreter Engine. A "normálny" google mi tam furt pchal pod nos nejakú babu, volá sa Angelina alebo tak nejak.
No vidíš. Já se svou search history to měl jako druhý odkaz na druhé stránce, což není žádná sláva, ale když jsem kouknul, co normální lidé vidí, tak mě to po páté stránce přestalo bavit.
Já osobně používám iGoogle a search history. A musím říct, že jsem maximálně spokojený. Jediný problém je, když chci někomu poslat klíčová slova — to mi nefunguje, protože výsledky u mě na základě mé search history se liší od výsledků "běžných" uživatelů. Změnu vyhledávače či změnu nastavení neplánuji, protože jsem velmi spokojený.
Haha google linux to nic neni, ale http://www.google.com/intl/xx-klingon/
já poslední dobou taky přestávám mít google rád. když už ho používám, tak spíš přes web keyboardr.com (vyhovuje mi, že se dobře ovládá pomocí klávesnice) a poslední dobou čím dál tím častěji používám sémantický vyhledávač hakia.com.
Ale dost často vím co a kde hledám, tak nejčastěji využívám vyhledávací pole ve firefoxu, ve kterém mám poměrně dost vyhledávacích modulů...
Tiskni
Sdílej: