Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
[N] kde-base/phonon (--): KDE multimedia API
[N] kde-base/phonon-xine [1] ((~)4.1.1): KDE Phonon Xine backend
[N] media-sound/phonon [1] (~4.2.0): KDE multimedia API
[N] x11-libs/qt-phonon ((~)4.4.2): The Phonon module for the Qt toolkit.
[1] "kde" /usr/portage/local/layman/kde-testing
vidim jich tu vic .....
no a ja sem vice mene stable uzivatel ... i kdyz tech odmaskovanych veci mam celkem dost .... dost na to abych pouzival adresare misto souboru v /etc/portage/
Taky už mi to párkrát udělalo, pěkná ostuda abc...Můžete doporučit pro přístup klientů k Abíčku nějaký lepší protokol než HTTP? Tohle chování je totiž způsobeno principem protokolu HTTP – klient odešle požadavek a na něj server reaguje odpovědí. Tohle chování mi připadá pořád lepší, než příspěvek zahodit, pokud se bude zdát, že klient cílovou stránku nedonačetl. Přidávat každému požadavku unikátní ID a filtrovat duplicitní odeslání by zase znemožnilo používat historii prohlížeče…
ad 2) tak to opravdu neni potreba nekteri lide maji qt bez toho.Prave proto ze to je potreba. Taky jsem mel qt bez "toho", ale kde4 to vyzaduji.
"KDE v gentů"Myslel jsem, že je to „džentů“
Jelikož distribuce Gentoo dostala název podle nejrychlejšího tučňáka, Tučňáka oslího (doufám, že nemáte problémy s diakritikou v URL ), je správná výslovnost podle Wiki /ˈdʒɛntuː/ (český přepsáno: džentů).
Si vtipnej :P Podle nejnojvejsi glep to ma bejt v metadata.xml.au, kdo to má usledovat, já se akorát podíval, kde je to v oficiálním stromu, grep na filesystému je pro mě rychlejší než něco lovit v dokumentaci po webu ...
Ale tohle bude globalni use az ho pridame do stromu, tak sme to nikam nestrkali :]no a pokud už je o tom rozhodnuto, tak co brání tomu, aby tam byl (byť ho zatím nic nevyužívá)? jinak stroj zatím kompiluje, až se z něj kouří :-/
1) hm to by ani nemelo mit zavyslost mezi kde-meta a kde-l10n opravdu to tam nema bejt a nebude.jak víš, pátrání po aktuální verzi různých pravidel není moje silná stránka, takže bych se rovnou zeptal takto: změnilo se něco od vyřešení bugu 137297? tedy, netvrdím, že to musí být řešeno zrovna jako závislost kde-meta na kde-l10n, ale bylo by pěkné, když má uživatel nastaveno nějaké LINGUAS, tak aby se mu příslušný překlad nainstaloval, pokud je pro daný program k disposici, automaticky
2) to je bug to opravim :]ještě bych měl dodat, že mám kdebluetooth verzi 1.0_beta2-r2, vidím, že beta8 se poněkud liší ...
Tiskni
Sdílej: