Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Milé děti, dnes se vydáme na krásný výlet do krajiny, kde procesory neustále nestíhají a RAM je vždy k uzoufání málo. Podíváme se tedy do krajiny zvané Gentoo.
Tak a pro ty co zvládli kliknout na načtení celého příspěvku, i když v perexu byly samé blbosti a název blogu je opravdu děsivý, podíváme se na to jak je to se stavem KDE 4.1 v Gentoo.
Nejprve krátce shrnu co všechno jsme museli udělat pro to abychom KDE4.1.X vůbec rozběhali:
Tak nyní se podíváme co jsme to vůbec vyrobili: Náš UberCool overlay a návod.
V současné chvíli je všechno hotové a vypucované a testujeme a hledáme chyby. Jinak můžete také vidět, že máme větve s dost vysvětlujícími názvy 4.1.2 (já o víkendu vyrobil ebuildy a musím přiznat, že to opravuje opravdu dost chyb a používá se mi to líp :P) a 4.2 (obsahuje prereleasy pro 4.2 verzi, prozatím to nepoužívejte alexxy na tomhle stále pracuje). Pokud by nám chtěl kdokoliv pomoct s úpravami dokumentace bude opravdu velice vítán, protože to je poslední věc, která nám zbývá dodělat před přidáním do stromu (no ještě chceme pár lidí kteří by to v tom overlay vyzkoušeli a hlásili bugy do bugzilly (před summary bugu napsat [kde-overlay]) nebo na irc [irc.freenode.net #gentoo-kde]).
Moje osobní aktivita se teď zaměří na rozšíření ebuild; plasmoids a plasma-themes, u kterých zajisté již z názvu odvodíte co obsahují. Pokud máte jakýkoliv rozumný nápad co by se do nich mělo přidat (podmínky jsou dvě, nesmí to být ze svn a musí to fungovat s KDE 4.1.1) piště sem a nebo na irc.
Pro ty, kteří mě vydrželi poslouchat do teď tady mám určitě pěkný skrýnšot:
Dá se očekávat, že se pod tímto zápiskem objeví spousta komentářů ohledně toho jak je KDE3 príma a KDE4 k ničemu. Rád bych apeloval na tyto komentátory aby se zdrželi svých komentářů a radši se šli projít, tento zápisek hodnotí stav KDE4 v Gentoo a ne KDE4, proto pište pouze pokud máte co říct ke "KDE v gentů".
Také se omlouvám za všechny případné hrubky, překlepy a chyby v interpunkci, kterých sem se zaručeně dopustil.
Tiskni
Sdílej:
[N] kde-base/phonon (--): KDE multimedia API
[N] kde-base/phonon-xine [1] ((~)4.1.1): KDE Phonon Xine backend
[N] media-sound/phonon [1] (~4.2.0): KDE multimedia API
[N] x11-libs/qt-phonon ((~)4.4.2): The Phonon module for the Qt toolkit.
[1] "kde" /usr/portage/local/layman/kde-testing
vidim jich tu vic .....
no a ja sem vice mene stable uzivatel ... i kdyz tech odmaskovanych veci mam celkem dost .... dost na to abych pouzival adresare misto souboru v /etc/portage/
Taky už mi to párkrát udělalo, pěkná ostuda abc...Můžete doporučit pro přístup klientů k Abíčku nějaký lepší protokol než HTTP? Tohle chování je totiž způsobeno principem protokolu HTTP – klient odešle požadavek a na něj server reaguje odpovědí. Tohle chování mi připadá pořád lepší, než příspěvek zahodit, pokud se bude zdát, že klient cílovou stránku nedonačetl. Přidávat každému požadavku unikátní ID a filtrovat duplicitní odeslání by zase znemožnilo používat historii prohlížeče…
ad 2) tak to opravdu neni potreba nekteri lide maji qt bez toho.Prave proto ze to je potreba. Taky jsem mel qt bez "toho", ale kde4 to vyzaduji.
"KDE v gentů"Myslel jsem, že je to „džentů“
Jelikož distribuce Gentoo dostala název podle nejrychlejšího tučňáka, Tučňáka oslího (doufám, že nemáte problémy s diakritikou v URL ), je správná výslovnost podle Wiki /ˈdʒɛntuː/ (český přepsáno: džentů).
Si vtipnej :P Podle nejnojvejsi glep to ma bejt v metadata.xml.au, kdo to má usledovat, já se akorát podíval, kde je to v oficiálním stromu, grep na filesystému je pro mě rychlejší než něco lovit v dokumentaci po webu ...
Ale tohle bude globalni use az ho pridame do stromu, tak sme to nikam nestrkali :]no a pokud už je o tom rozhodnuto, tak co brání tomu, aby tam byl (byť ho zatím nic nevyužívá)? jinak stroj zatím kompiluje, až se z něj kouří :-/
1) hm to by ani nemelo mit zavyslost mezi kde-meta a kde-l10n opravdu to tam nema bejt a nebude.jak víš, pátrání po aktuální verzi různých pravidel není moje silná stránka, takže bych se rovnou zeptal takto: změnilo se něco od vyřešení bugu 137297? tedy, netvrdím, že to musí být řešeno zrovna jako závislost kde-meta na kde-l10n, ale bylo by pěkné, když má uživatel nastaveno nějaké LINGUAS, tak aby se mu příslušný překlad nainstaloval, pokud je pro daný program k disposici, automaticky
2) to je bug to opravim :]ještě bych měl dodat, že mám kdebluetooth verzi 1.0_beta2-r2, vidím, že beta8 se poněkud liší ...