Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento zápisek je takový dotazníček. Doufám, že vás příliš neurazí jak bude krátký.
Takže,... VLC od své nové verze 0.9 bylo přepsáno do QT4 a jeho český překlad potřebuje solidní injekci výpomoci. Rád bych se dozvěděl váš názor na kolektivní překlad (ono je toho sakra dost). Já jsem prozatím dopřeložil dalších 10%, které byly již začleněny.
Mám si tedy dát tu práci a napsat nějaký wrapper který umožní editaci .po souboru na webu a jeho postupné zpracovávání?
EDIT1:Počet přeložených stringů v tuto chvíli:
scarab@arcarius: ~/tmp/VLC $ msgfmt vlc_cs.po --statistic
1880 přeložených zpráv, 1462 neúplné překlady, 1512 nepřeložených zpráv.
Další alternativou k webovému rozhraní by byl git/svn a použití systémových editorů, které práci významě usnadňují.
EDIT2"Ok vytvořil jsem SVN repozitář kde může kdokoliv provést checkout ale pro práva na commit mi napište na irc (celkem sem na gentoo [#gentoo.cs,#getnoo-kde] kanálech [irc.freenode.net] pod nickem scarabeus :D) nebo na jabber scarabeus_iv[zaviiinac]isgeek.info .
Adresa svn: svn://hlukotvor.no-ip.org/vlc_czech_trans
Některé věci pro překlad jsou dosti sadistické a hádám, že jejich přesné překlady budou vědět maximálně lidi z cdr.cz
a podobných serverů. :)
Tiskni
Sdílej:
scarab@arcarius: ~/tmp/VLC $ msgfmt vlc_cs.po --statistic
1880 přeložených zpráv, 1462 neúplné překlady, 1512 nepřeložených zpráv.
Jako dalsi alternativu sem zvazoval vytvoreni svn/git repozitare do kteryho by se to commitovalo aby se nam preklady netriskali.