Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tento zápisek je takový dotazníček. Doufám, že vás příliš neurazí jak bude krátký.
Takže,... VLC od své nové verze 0.9 bylo přepsáno do QT4 a jeho český překlad potřebuje solidní injekci výpomoci. Rád bych se dozvěděl váš názor na kolektivní překlad (ono je toho sakra dost). Já jsem prozatím dopřeložil dalších 10%, které byly již začleněny.
Mám si tedy dát tu práci a napsat nějaký wrapper který umožní editaci .po souboru na webu a jeho postupné zpracovávání?
EDIT1:Počet přeložených stringů v tuto chvíli:
scarab@arcarius: ~/tmp/VLC $ msgfmt vlc_cs.po --statistic
1880 přeložených zpráv, 1462 neúplné překlady, 1512 nepřeložených zpráv.
Další alternativou k webovému rozhraní by byl git/svn a použití systémových editorů, které práci významě usnadňují.
EDIT2"Ok vytvořil jsem SVN repozitář kde může kdokoliv provést checkout ale pro práva na commit mi napište na irc (celkem sem na gentoo [#gentoo.cs,#getnoo-kde] kanálech [irc.freenode.net] pod nickem scarabeus :D) nebo na jabber scarabeus_iv[zaviiinac]isgeek.info .
Adresa svn: svn://hlukotvor.no-ip.org/vlc_czech_trans
Některé věci pro překlad jsou dosti sadistické a hádám, že jejich přesné překlady budou vědět maximálně lidi z cdr.cz
a podobných serverů. :)
Tiskni
Sdílej:
scarab@arcarius: ~/tmp/VLC $ msgfmt vlc_cs.po --statistic
1880 přeložených zpráv, 1462 neúplné překlady, 1512 nepřeložených zpráv.
Jako dalsi alternativu sem zvazoval vytvoreni svn/git repozitare do kteryho by se to commitovalo aby se nam preklady netriskali.