Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
OSSv4 používám nějaký ten čas a nepotřebuji žádné speciálně zkompilované programy. Nedávno při nové instalaci jsem zkoušel nahodit Alsu, ale nefungovala, tak jsem zůstal u OSS.
Ve zkratce OSSv4 je lépe navržené, ale na Alse pracuje více lidí.
/dev/dsp_out
, cili jednoduseji to snad ani nejde.
ossmix
ani ossxmix
zadny takovy vystup nezobrazuje, ossinfo
obsahuje ale (mimo jine) tohle a vidim tam spdifout1
:
Audio devices HD Audio play pcm1 /dev/oss/oss_hdaudio0/pcm0 (device index 0) HD Audio play pcm2 /dev/oss/oss_hdaudio0/pcm1 (device index 1) HD Audio play pcm3 /dev/oss/oss_hdaudio0/pcm2 (device index 2) HD Audio play pcm4 /dev/oss/oss_hdaudio0/pcm3 (device index 3) HD Audio play pcm5 /dev/oss/oss_hdaudio0/pcm4 (device index 4) HD Audio play spdifout1 /dev/oss/oss_hdaudio0/spdout0 (device index 5) HD Audio rec mix7 /dev/oss/oss_hdaudio0/pcmin0 (device index 6) HD Audio rec mix6 /dev/oss/oss_hdaudio0/pcmin1 (device index 7)Jestli s/pdif zobrazoval ALSA mixer, uz nevim.
lspci
u te moji desky, kde jsou videt 2 zvukovky:
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02) 03:00.1 Audio device: nVidia Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)Muze to nekdo vysvetlit? Ze by nVidia byl ten S/PDIF vystup a Intel vse ostatni? A nebo ma graficka karta nVidia ION v sobe i zvukovku, ktera ale neni nikam vyvedena na desce?
PulseAudio je další proces běžící na pozadí, užírající systémové prostředky.Jakože ten dmix to resampluje a mixuje z vesmírné energie, ne? Jen se to nepřipočítává k modré, ale k červené barvě. Nevím jak nový, ale starý OSS pro jistotu nemixoval a neresamploval vůbec.
Já nevím, ale řekl bych, že cesta aplikace → Pulse Audio → ALSA userspace (nemyslím, že by to šlo přímo do ALSA v kernespace, protože by to rozbilo vše ostatní) → kernel sežere víc prostředků než aplikace → ALSA userspace → kernel.V případě, že je všechno připraveno jak má, tak ani moc ne. PA je Zero-copy architektura. V případě, že je potřeba zpracovávat, mixovat a tak už samozřejmě žere, ale nic co by i na Celeru o 2.8Ghz stálo za řeč. Když se to přepne na 333Mhz, tak už to je samozřejmě cítit víc, ale to není nic jednoduššího než aplay -D front a PA se bypassne (což stejně většinou způsobí, že mu třeba nesedí vzorkovací frekvence a tak je potřeba převzorkovat někde bokem ať to nežere čas během přehrávání).
Když si otevřeš ossxmix (GUI), tak ve spodní částí jsou „hejbátka“, kterými nastavuješ hlasitosti jednotlivých aplikací. Jak se to nastavuje přes CLI nevím, ale rád bych to zjistil. Chtěl bych totiž zařídit, abych mohl přes WM nastavovat zvuk. (např. stiskem klávesy dát mute pouze aktivnímu oknu aplikace)
vmix0.pcm8 [<leftvol>:<rightvol>] (currently 25.0:25.0 dB) ("pragha")
vmix0.pcm9 [<leftvol>:<rightvol>] (currently 25.0:25.0 dB) ("mplayer")
Pak uz je to jen otazka casu a trochy usili, si sestavit jednoduchy skript na ovladani hlasitosti aplikace s urcitym nazvem. Jak to ale udelat pro aktivni okno, to me ted nenapada, cesta ale urcite bude.
xroot -root
, ve výpisu najdi řádek co obsahuje text _NET_ACTIVE_WINDOW(WINDOW)
, ulož to ID do proměnné WNDID, spusť xroot -id $WNDID
, ve výpisu najdi řádek
_NET_WM_PID(CARDINAL) = 3025Přes readlink přečti ten link, dej to do skriptu, přidělej úpravy, ...
xroot
má být xprop
xprop -root
_NET_ACTIVE_WINDOW(WINDOW): window id # 0x819706
(Cislo za # se nejakym zpusobem vytahne, pak nasleduje:)
xprop -id 0x819706
_NET_WM_PID(CARDINAL) = 1624
(Cislo se opet vytahne a nasleduje:)
ps -p 1624 -o comm=
Vypise nazev programu.
Mozna tam mam taky nejakou chybu, nutno doladit.
readlink /proc/PID/exe
, ale ps je asi taky ok.
Neumožňuje nastavování hlasitosti pro jednotlivé aplikace.Vzhledem k tomu, ze mam alsu nastavenou tak, aby zvuk z jabber klienta byl nahlas slyset z reproduktoru a potichu ve sluchatkach, tak bych rekl, ze to jde (hledejte klicove "type softvol").
OSS je mrtev ... a je jedno jaka verze ... proste sve pozice uz neziska... ad chromium a jedno api ... jede mi pres ALSU i PA a no problem
Tiskni
Sdílej: