Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
network.http.connection-retry-timeout network.http.keep-alive.timeoutDalší, které by mohly mít vliv, ale nezkoušel jsem je (možná ještě nebyly v té verzi Firefoxu, co mám na noťasu):
network.http.pipelining network.http.request.max-start-delay network.prefetch-nextCo rozhodně pomáhá, je zmenšit počet DNS dotazů, protože co dotaz, to minimálně minuta (Firefox je dělá rád při každém načtení). Buď zapsat klíčové servery natvrdo do hosts.conf, nebo nainstalvoat nějakou lokální cache. (Ale ne nscd, ten se v tomto prostředí IMHO zblázní a zatuhne celý poč.) Lokálně kešovat obrázky a statické kusy stránek by taky mohlo pomoci, i když v době Webu 2.0, kdy je všechno generováno skripty, nevím. Ale zase je možno kešovat ty skripty (beztak je to všechno jQuery
... že musím doporučit pořízení něčeho s lepší anténouAnténa, respektive konektory na externí anténu, jsou docela problém - průmyslové GSM modemy je sice mají běžně, ale ty obyčejné USB obludky za pár stovek je buďto nemají vyvedené nebo je nemají vůbec.
Tiskni
Sdílej: