Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
network.http.connection-retry-timeout network.http.keep-alive.timeoutDalší, které by mohly mít vliv, ale nezkoušel jsem je (možná ještě nebyly v té verzi Firefoxu, co mám na noťasu):
network.http.pipelining network.http.request.max-start-delay network.prefetch-nextCo rozhodně pomáhá, je zmenšit počet DNS dotazů, protože co dotaz, to minimálně minuta (Firefox je dělá rád při každém načtení). Buď zapsat klíčové servery natvrdo do hosts.conf, nebo nainstalvoat nějakou lokální cache. (Ale ne nscd, ten se v tomto prostředí IMHO zblázní a zatuhne celý poč.) Lokálně kešovat obrázky a statické kusy stránek by taky mohlo pomoci, i když v době Webu 2.0, kdy je všechno generováno skripty, nevím. Ale zase je možno kešovat ty skripty (beztak je to všechno jQuery
... že musím doporučit pořízení něčeho s lepší anténouAnténa, respektive konektory na externí anténu, jsou docela problém - průmyslové GSM modemy je sice mají běžně, ale ty obyčejné USB obludky za pár stovek je buďto nemají vyvedené nebo je nemají vůbec.
Tiskni
Sdílej: