Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Vezmu to jednoduše: co je to připojení Twist Internet? Za týden se strhne z twistového konta 35 Kč. Za to je pak "neomezený internet". Neomezený - jak se to vezme. V jistém smyslu určitě. Ovšem s FUP 25 MiB týdně. Po překročení FUPu (což se stane zhruba v polovině stahování updatů k Androidu, a to tam nemám aplikací nijak moc) rychlost klesne na cca 8-16 KiB/s, což se prostě nedá. Nedá. Mimo jiné proto, že to neleze stylem šnečím "sun - sun - sun", ale spíše stylem přemýšlivého mloka: "ťap - dloooouhá pauza - ťap". Běžné prohlížeče to považují za přerušené spojení, pokud se nenastaví velmi dlouhá trpělivost (u Firefoxu přes about:config), ale ani tak to nejde používat (ani s vypnutými obrázky a drasticky omezenými skripty).
Tudíž jsem byl bez připojení - no, přežil jsem to, ale abstinenční příznaky byly dost nepříjemné. Teď se poohlížím po zbylých dvou našich poskytovatelích, jestli třeba nebude v jejich nabídce něco ne tak nepoužitelného. A teď otázka do pléna: prosím, nemáte někdo radu či zkušenost? Jde mi vysloveně o předplacenou kartu, tarif si nemůžu dovolit (u předplacené karty mi může poskytovatel ukrást jen to, co mám na kartě, zatímco u tarifu úplně všechny mé pozemské statky).
Významy zkratek:
Tiskni
Sdílej:
network.http.connection-retry-timeout network.http.keep-alive.timeoutDalší, které by mohly mít vliv, ale nezkoušel jsem je (možná ještě nebyly v té verzi Firefoxu, co mám na noťasu):
network.http.pipelining network.http.request.max-start-delay network.prefetch-nextCo rozhodně pomáhá, je zmenšit počet DNS dotazů, protože co dotaz, to minimálně minuta (Firefox je dělá rád při každém načtení). Buď zapsat klíčové servery natvrdo do hosts.conf, nebo nainstalvoat nějakou lokální cache. (Ale ne nscd, ten se v tomto prostředí IMHO zblázní a zatuhne celý poč.) Lokálně kešovat obrázky a statické kusy stránek by taky mohlo pomoci, i když v době Webu 2.0, kdy je všechno generováno skripty, nevím. Ale zase je možno kešovat ty skripty (beztak je to všechno jQuery
... že musím doporučit pořízení něčeho s lepší anténouAnténa, respektive konektory na externí anténu, jsou docela problém - průmyslové GSM modemy je sice mají běžně, ale ty obyčejné USB obludky za pár stovek je buďto nemají vyvedené nebo je nemají vůbec.