Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Vezmu to jednoduše: co je to připojení Twist Internet? Za týden se strhne z twistového konta 35 Kč. Za to je pak "neomezený internet". Neomezený - jak se to vezme. V jistém smyslu určitě. Ovšem s FUP 25 MiB týdně. Po překročení FUPu (což se stane zhruba v polovině stahování updatů k Androidu, a to tam nemám aplikací nijak moc) rychlost klesne na cca 8-16 KiB/s, což se prostě nedá. Nedá. Mimo jiné proto, že to neleze stylem šnečím "sun - sun - sun", ale spíše stylem přemýšlivého mloka: "ťap - dloooouhá pauza - ťap". Běžné prohlížeče to považují za přerušené spojení, pokud se nenastaví velmi dlouhá trpělivost (u Firefoxu přes about:config), ale ani tak to nejde používat (ani s vypnutými obrázky a drasticky omezenými skripty).
Tudíž jsem byl bez připojení - no, přežil jsem to, ale abstinenční příznaky byly dost nepříjemné. Teď se poohlížím po zbylých dvou našich poskytovatelích, jestli třeba nebude v jejich nabídce něco ne tak nepoužitelného. A teď otázka do pléna: prosím, nemáte někdo radu či zkušenost? Jde mi vysloveně o předplacenou kartu, tarif si nemůžu dovolit (u předplacené karty mi může poskytovatel ukrást jen to, co mám na kartě, zatímco u tarifu úplně všechny mé pozemské statky).
Významy zkratek:
Tiskni
Sdílej:
network.http.connection-retry-timeout network.http.keep-alive.timeoutDalší, které by mohly mít vliv, ale nezkoušel jsem je (možná ještě nebyly v té verzi Firefoxu, co mám na noťasu):
network.http.pipelining network.http.request.max-start-delay network.prefetch-nextCo rozhodně pomáhá, je zmenšit počet DNS dotazů, protože co dotaz, to minimálně minuta (Firefox je dělá rád při každém načtení). Buď zapsat klíčové servery natvrdo do hosts.conf, nebo nainstalvoat nějakou lokální cache. (Ale ne nscd, ten se v tomto prostředí IMHO zblázní a zatuhne celý poč.) Lokálně kešovat obrázky a statické kusy stránek by taky mohlo pomoci, i když v době Webu 2.0, kdy je všechno generováno skripty, nevím. Ale zase je možno kešovat ty skripty (beztak je to všechno jQuery
... že musím doporučit pořízení něčeho s lepší anténouAnténa, respektive konektory na externí anténu, jsou docela problém - průmyslové GSM modemy je sice mají běžně, ale ty obyčejné USB obludky za pár stovek je buďto nemají vyvedené nebo je nemají vůbec.