Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jak zpívá společnost H.P.Lovecrafta, It's the most horrible time of the year / The nights are longer / The evil is stronger / And there's much to fear... Rovněž v jiné písni zmiňuje jednu z ústředních frází Necronomiconu, In strange eons even Death may die. Poté, co jsem si dnes přečetl v jistém vědeckém článku, mám pocit, že H.P. Lovecraft měl v mnoha věcech pravdu.
Včera pozdě večer jsem úplnou náhodou narazil na článek zde. Jde o studii zajímavou pouze pro specialisty, pojednávající o simulaci Alzheimerovy choroby in vitro v kultuře neuronů. To, co mě zaujalo, je vlastně detail, drobná zmínka o tom, že s neurony vypěstovanými z kmenových buněk je problém, protože se chovají jako mladé a mladí Alzheimera obvykle nedostávají. Cituji:
However, scientists wonder to what extent these cells model disease in older adults because the reprogramming technique resets the cells to a developmentally immature state. “If you take the gene expression profiles [of reprogrammed neurons] ... they match those [found in neurons] in early fetal development,” Studer told Alzforum. "At that stage, many of the diseases we are interested in have no obvious phenotype.”
First author Justine Miller and colleagues looked for biological changes that occur during aging and then tried to reproduce those in patient-derived cells. They first defined a set of age-associated markers that clearly differentiated fibroblasts taken from young (age 11) and old (ages 71 or more) donors. These included abnormally shaped nuclei, loss of a nuclear lamina-associated protein and heterochromatin markers, more DNA damage, and mitochondrial stress. When the scientists created iPSCs, they noticed that the cells all had a “young” marker profile regardless of the donor’s age. With differentiation back to fibroblasts, the cells from old donors reacquired none of the morphological and biochemical characteristics of old age. The authors noted that “iPSC-derived cells do not maintain a memory of their age.”
Řečeno jednoduchými slovy: pokud vezmeme buňky z 4-letého dítěte a 75-letého kmeta, bude samozřejmě buňka od staršího dárce v horším stavu: bude mít deformované jádro a mitochondrie, více poškození DNA. Ale pokud ji přeprogramujeme na kmenovou, příznaky stáří zmizí. Buňky od různých dárců jsou stejné nezávisle na věku. A co víc: pokud tuto kmenovou buňku přimějeme znovu k diferenciaci v původní typ, dostaneme buňku mladou, se správnou morfologií - žádné deformace, žádné poruchy DNA, nezávisle na tom, jak starý byl dárce.
Z toho aspoň mně vyplývá očividně jedna věc: žádné trvalé poškození stářím neexistuje, jinak by se nemohla buňka takhle vrátit do původního stavu. Žádné chyby v DNA, žádné trvalé opotřebení, protože to by nešlo opravit. Je to jenom hra. Stejně jako v počítačové hře je někde počítadlo zbývajících životů či zdraví, tak i u buněk je někde počítadlo zdraví a podle něj buňka dělá, že je stará. Může i zahynout. Ale nemusela by. Když se počítadlo externě zrestartuje, najednou je všechno v pořádku. To, na co lidé umírají, není opotřebení. Řečeno prostě, je to jen výpočet. Řečeno teatrálně, zabije nás Matrix poté, co byl vyčerpán přidělený čas. Řečeno s R. J. Rimmerem, zabíjejí nás ententýky. Jsme v pravém slova smyslu figurky, se kterými postrkuje genetika, slepé, nevědomé božstvo, a časem jsme ze hry vyhozeni.
Velmi lovecraftovské.
Kromě toho, že je to dost děsivá představa (alespoň pro mne), v tom je ovšem také dost naděje. Omladit buňku a vrátit jí funkčnost už umíme. Můžeme to rozšířit na celé tkáně. To nebude jednoduchý proces, uvnitř živého organismu samozřejmě nelze jen tak překlopit mračno buněk na kmenové a zase zpět, ale udělat se to dá - pár desítek let výzkumů a je to. Elixír mládí. (Ne stoprocentní, protože staré tělo je poškozeno často i strukturálně, ale přidávalo by to pravděpodobně celé desítky let.)
A nyní další otázka: je možné, že jsem si tohohle všiml jen já? Vědci, co tuhle studii dělali, si museli být vědomi implikací pro ně nepodstatného problému. A ten vlastní trik s přeprogramováním a rediferenciací musel zkusit někdo už dřív. Jak to, že to nebylo ve všech médiích? Když před týdnem omladil Sinclairův tým svalstvo myši, byly toho plné všechny weby (např. The Guardian, The Scientist, IFLScience), na reddit/science bylo nejméně deset odkazů. Přitom Sinclair je znám tím, že je nevyléčitelný optimista a jeho pokusy často nelze tak docela reprodukovat. Tohle je větší. Jak to, že je ticho?
Napadá mě jedno, poněkud paranoidní, vysvětlení: někdo nechtěl, aby tohle bylo běžně známo, aby se výzkum ubíral tímto směrem. Možná vědci sami. Ono tohle není legrace, ve hře je mnoho. Pokud jedinci přestanou umírat, hrozí riziko vymření druhu, protože se vlastně vyřadí evoluční genetická adaptace. (Bylo by možno argumentovat - a já argumentuji - že člověk se svou genetikou zamával už tolik, že je to úplně jedno, a musí se toho ujmout sám, jinak vymře tak jako tak, ale to je věc názoru.)
Tož... kdo chce žít věčně? Nebo aspoň výrazně déle? Údaje tu jsou. DIYBio existuje. Hrozí samozřejmě pokuta za biologickou práci v neschválených podmínkách, ale pokud mám náhodou se svou paranoiou pravdu, tak pokuta bude ten nejmenší problém. Spíše u dveří zazvoní muži v bezvadných sakách a s černými brýlemi. Možná budou vybaveni neuralyzéry, ale možná dají přednost spolehlivějšímu řešení. Ovšem, výprava za pramenem mládí nebyla nikdy snadná ani bezpečná.
Přeji všem krásný, poněkud děsivý slunovrat.
Poznámka: V té studii s Alzheimerem, aby mohli ve výzkumu pokračovat, museli ty mladé buňky nejprve uměle nechat zestárnout pomocí proteinu zvaného progerin. Věděli jste, že lidstvo už zná příčinu děsivé nemoci jménem progerie? Asi ne. Já to taky nevěděl. Přišli na to v r. 2003. Opět, nikde v médiích nebyla ani zmínka. A zdá se, že progerin má slovo i v normálním stárnutí - možná dokonce hlavní slovo, protože reguluje i vývoj (přes kaskádu zvanou Notch)
Poznámka 2: Pokud někdy v brzké budoucnosti uslyšíte, že jsem spáchal sebevraždu, nevěřte tomu. Místo toho sbalte svých pět švestek a utíkejte. Nejsem ten typ, ani v nejhlubší depresi k tomu nemám sklony. To mi nějaký muž v černém pomohl. A protože to, co vím, víte už taky, může být klidně řada na vás.
Tiskni
Sdílej:
Necronomiconříkal jsem si to jméno znám a jasně zlatá série Evil Dead
Nebudeš jesť z neho! – pre teba bude pôda prekliata s námahou sa z nej budeš živiť. Ba tŕnie a hložie bude ti rodiť a poľné byliny budeš jedávať. V pote tváre budeš jesť chlieb, kým sa nevrátiš do zeme, lebo z nej si vzatý, pretože si prach a do prachu sa vrátiš.
třeba ta část jak Ježíš přijde do chrámuMoje oblíbená. Zvlášť v podání Andrew Lloyd Webbera či ještě lépe v české adaptaci.
Člověk si pak říká, proč se teda k jeho odkazu tak vehementně hlásí...Třeba nic lepšího vymyslet nedokážou, navíc lidi děsně letí na věci, které jsou staré, proto taky starý zákon, který jinak v křesťanském kontextu zcela postrádá smysl.
Ne zcela jsi pochopil smysl mého blognutíZajímavé, já mám přitom pocit, že jsem ho pochopil naprosto dokonale.
Hlavním motivem pro napsání tohoto příspěvku byl ten článek o Alzheimerovi a kmenových buňkách, protože tohle fakt vypadá jako něco velkého a takovou informaci je třeba šířit; už proto, že jeden člověk, který si něco uvědomil, může snadno "náhodou vypadnout z okna"; když to ví padesát lidí, je to o něco složitější a s počtem klesá šance to nějak utajit.Ne, NENÍ to konspirace! Protože kdyby byla, určitě by mi to ministerstvo řeklo (říkají mi všechno). A když nějaký takový nerdík/otaku jako ty začne
Tak, nesmrtelni uz v podstate jsme, akorat to funguje jinak.. Poridime si deti, tem predame to zajimavejsi, co o svete vime, a jede se dal.Takhle se pozná rodič jehož dítko ještě neprošlo pubertou
Já si jen myslím, že je hodně velká chyba v rodičovství předpokládat, že děti budou kopií svých rodičů a budou kráčet ve stejných šlépějích.S tim souhlasim. Je to asi stejne mylne a naivni jako predpokladat, ze nova verze Windows (nebo KDE nebo Gnome) bude kopii te predchozi. Ta zmena, nebo lepe receno, adaptace na menici se podminky, je jeden z duvodu, proc se ten prechod dela. Na druhou stranu, ta sance veci predat vubec neni mala. Spousta uspesnych lidi je uspesna v oboru, ktery do nich zamlada hustili jejich rodice. V podstate ani ty sam nemuzes rict, ze to co te bavi dneska te bude bavit i za 10 let. Proc bys mel to same predpokladat o detech?
Dá. Sekvoj žije tisíce let. Nezmar bez problémů přežije stovky let bez zřejmého opotřebení. Některé medúzy pořád dokola opakují vývojový cyklus a na konci začnou prostě znovu.Asi zase budu muset citovat Město permutací: But it (1000y) is not forever. Vždycky existuje nenulová pravděpodobnost, že se vyskytne taková náhodná chyba, že to samoopravný mechanismum neustojí (hmm možná by se dalo uvažovat kdyby nastala nanejvýš jednou za existenci vesmíru
Neprekvapilo by me, kdyby si nekteri jedinici, kteri jsou uz mentalne na urovni polobohu kvuli koncentrovane moci, majetku a vlivu na osudy celych spolecnosti a narodu, uz nepodnikli vsechno aby se vyhli sve smrti. I te prirozene. A ani bych se nedivil, kdyby uz neslavili aspon castecne uspechy.
Snad se ti nejbohatší smrti prostě nebojí (to je sice pro mne dost neuvěřitelné, ale kdo ví)Ne každý bohatý musí být materialista, zvlášť u bohatých z jiných zemí, než je ateistické Česko
Z toho vyvozuji, že zatím to nikdo nedokázal vyřešit. Možná je to opravdu tak těžký problém, nebo se do jeho řešení málo investuje.Je to jen můj pocit nebo máš nějaký problém? Posloucháš se jak směšně tohle zní? Nedávno jsem vrazil do tohohle, přečti si to prosím.
Navíc, a především, my jako lidé nejsme ochotni přirozený výběr přijmout - zachraňujeme děti, které by v přírodě nikdy nepřežily, opravujeme genetické poruchy, které by jinak byly zničující - a učíme se to dělat čím dál efektivněji a lépe. Tím jsme velkou část přírodního výběru vyřadili ze hry a spolehli jsme se na své technologie. Ano. Bohuzel je to tak. Popreni evoluce a prirozeneho vyberu je dnes velmi velky problem naseho druhu. Obavam se, ze se jedna o problem z dlouhodobeho hlediska fatalni. Je smutne videt, jak si clovek sam pod sebou timto chovanim podrezava vetev.
To je naprostá blbost, oba ty výroky jsou zcela mimo.
Naše chování není v žádném případě "nepřirozené", jak bys vůbec chtěl "nepřirozené" nadefinovat? Jak určíš hranici mezi přirozeným a nepřiozeným? Dám příklad: Lvice zachrání své lvíče před hyenou. Je to přirozené? Vždyť to lvíče by samo v přírodě bez pomoci nemělo šanci přežít, tak jak si ta lvice dovoluje ho zachránit? Nebo pokud chceš něco blíž lidské medicíně, tak existují opice (myslimže to jsou šimpanzi), kteří jedí rostliny, které je zbavují parazitů, ie. v podstatě užívají léky. Nebo existuje jiný druh opice, jehož samičky jedí několik druhů rostlin, kterými regulují svou plodnost, podle toho, jestli chtějí v určitém zvýšit nebo snížit pravděpodobnost početí. Nepřipomíná ti to něco? Člověk dělá v podstatě to samé, akorát více a efektivněji, protože je chytřejší, principielně se ale od zvířet v tomhle nijak neliší. (Samozřejmě chytřejší != nutně moudřejší, ale to už je jiné téma.)
Problém je, že řada lidí (včetně tebe, zřejmě) má představu o evoluci z 5. třídy základní školy - mají dojem, že přirožený výběr znamená přirožený výběr druhu nebo dokonce jedince, taková ta představa velkýho opičáka jak bojuje o přežití s ostatními a nikdo z nich si nepomáhá, protože to by byla slabost a pomoc by byla na úkor vlastního přežití. Realita je jiná, přirozeným výběrem se v rámci evoluce rozumí přirozený výběr vlastností. V článku na wikipedii to je hned v první větě. A vlastnost "umým svému potomku pomoct přežít" (ať už porod nebo dětsví nebo cokoli) přežití druhu jistě pomáhá.
Je obvyklé, že jedinec, který přežije, často ty správné vlastnosti nese, jenže zaprvé to není tak jednoduché jako v té páté třídě a zadruhé, u společenských druhů (člověk je vysoce společenským druhem) pomoc vzájemná nebo pomoc dětem šanci přežití druhu obecně zvyšuje a obvykle i šanci toho, kdo pomáhá. Přežití jedince může ale také jít na úkor rozmnožování, což by šanci přežití druhu snižovalo, viz wiki:
Something that increases an animal's chances of survival will often also include its reproductive rate; however, sometimes there is a trade-off between survival and current reproduction. Ultimately, what matters is total lifetime reproduction of the animal.
Suma sumárum, přežití jednotlivce není cíl evoluce, na jednotlivce se v evoluci obecně dost kašle. Cílem evoluce je, aby jedinec žil alespoň tak dlouho, aby se dokázal efektivně rozmnožit a napomohl tak výběru správných vlastností.
To, co tady píšeš, nemá s evolucí vůbec nic společného, je to jen jakási politická propaganda...
jak si clovek sam pod sebou timto chovanim podrezava vetev.Zcela v souladu s přirozeným výběrem.
...zkopiruji se jen par dulezitych dat a souboru; nekopiruji si balast, co se nahromadil v operacnim systemu a nejaka fragmentace je nezajima. A stary system se proste jednoho dne uz neprobudi. Puvodni software (zde nejenom programy ale i data), tedy to, co by bylo mozne nazvat "dusi" toho pocitace, proste zmizi...S ľudskou dušou to nebude tak jednoduché ako s telefónom... Zamotala som sa v posledných dňoch na internete pri jednom prípade (v prílohe fotka- pokus odbúrať všetok nahromadený balast, a preniknúť k dôležitým dátam - schválne, či uhádnete, kto je tá stratená duša). Nová duša bola čo do výkonových vlastností na tom veľmi dobre - nadpriemerné poznávacie schopnosti, po tejto stránke mohla fungovať bez problémov. Pri inštalácii citového programu však došlo k nainfikovaniu nebezpečnými vírusmi. A dušu tak ľahko potom neodinštalujete.
„zamrznutá pôda sa rozmrazí, nastanú povodne a okrem ľudu Ruska nik neprežije". Podľa Vangy sa zmení klíma a Rusko bude obývať najlepšie oblasti. Krajina má žiť v mieri a prekvitať v blahobyte. „Všetko sa rozpustí ako ľad, no sláva Vladimíra a sláva Ruska sú jediné veci, čo zostanú.":)
nastane hromadná likvidace anebo lágry pro staré lidi demencí stižené (jako dnešní LDNky, ale mnohem větší a horší), protože nebude existovat způsob, jak se o ně postarat. Ale zle na tom budou i ti zdravější, protože mladí budou chtít prostor, byty a peníze, které jim ti staří blokují, a nedivil bych se vzniku pogromů.... Pokud se aspoň částečně podaří léčit degeneraci spjatou se stářím, budou mít ti staří jistou šanci se bránit, a především, nebudou to směšní zbyteční staří páprdové, ale zůstanou společensky užiteční a je nějaká naděje, že dojde k nějakému smíru.Lágre by boli neekonomické a spoločensko-kultúrne neúnosné - na psie útulky peniaze zohnať by bol menší problém, a tiež čo je to za profesia, šarha na odchyt starých ľudí. Len niečo tak potupné ako smetiar. Zníženiu nezamestnanosti nekvalifikovaných trpákov by to aj tak nepomohlo. Takže určite uzákonia eutanáziu a zriadia úrady na jej schvaľovanie pri splnení zákonných podmienok. Tie sa budú prispôsobovať štatistikám populačného a ekonomického vývoja. Možno sa bude centrálne plánovať, koľkých treba v tomto kvartáli poslať do krematória. Prezidentské výnimky udelia len niekoľkým spoločensky užitočným - dočasne, a pravidelne ich budú selektovať podľa výkonnostnej triedy. Dvojité wecko nebude mať s kým žartovať v MHD a ani v diskusiách na abc linuxu.
omrvinka medzi klávesou a/d :)
si
Pokud se aspoň částečně podaří léčit degeneraci spjatou se stářím, budou mít ti staří jistou šanci se bránit, a především, nebudou to směšní zbyteční staří páprdové, ale zůstanou společensky užiteční a je nějaká naděje, že dojde k nějakému smíru.Krve bych se nebál. A vím že už s tím Japonskem budu pěkně trapný, ale když oni jsou o pár dekád vepředu snad úplně ve všem… Mám povytahovat z Wikipedie všechny související negativní klíčové termíny z Wikipedie nebo si laskavý čtenář dá tu práci? Taky by mě zajímalo koho napadlo hodnotit zvyšující se průměrnou délku života jakožto pozitivní ukazatel.
Starnuti a smrt jsou prirozenym vyustenim kazdeho zivota.Volali buňky HeLa, chtěli by si s tebou promluvit (zněly dost podrážděně)
Trolling je prirozenym vyustenim kazde internetove diskuse... Problem je, ze soucasny system dava moznost prispivat do diskuse lidem, kteri by ze prirozeneho stavu veci nikdy neprispivali. Dusledky jsou zjevne.Trolling... verte, že toto slovo je drvivej väčšine nedigitálnych generácií úplne neznáme. Ja som sa s ním stretla tiež vlastne celkom nedávno a moje elektronické "deti" neznášajú, keď ho použijem. Pripadá im, že sa ku mne nehodí - podobne ako nábytok v štýle Ľudovíta XVI. do paneláku. Ale ja trolling vlastne poznám odjakživa, len som nevedela, že sa to tak volá:). Môže byť aj pozitívnou deviáciou, a to aj v uzavretých elitárskych skupinkách, ako je abc linuxu. Pár pozitívnych deviantov (niektorí to tu,žiaľ, medzičasom už vzdali) som zaznamenala aj u vás. Potom sú tu aj takí, čo by sa za trolov v zmysle negatívnej deviácie sami nikdy neoznačili a naopak z trollingu v zápornom zmysle a zo "znižovania úrovne diskusií" obviňujú iných. Inak, vďaka za úprimnosť. Mohli ste i priamo, lebo Váš názor mám v úcte:).
Inak, vďaka za úprimnosť. Mohli ste i priamo, lebo Váš názor mám v úcte:)To jste se trochu spletla, muj prispevek byl parodii na lokiho.
diky socialismuTen dad byl aspoň vtipný. Tohle už začíná být spíš otravné. Jinak předpokládám, že to mělo být kvůli nebo něco takového, děkovat není třeba.
To právě, jak se zdá z toho článku, není pravda. Kdyby to tak bylo, byla by kmenová buňka vzniklá ze staré buňky výrazně horší než kmenová buňka vytvořená z buňky mladé. Ale není tomu tak, ty kmenové buňky jsou rovnocenné, a při zpětné specializaci na původní typ z obou vznikne normální, plně funkční mladá buňka.
Ergo, to "stáří" je v podstatě fingované, je to jen jiný, méně efektivní mód fungování, a je možné si vynutit zpět přechod do mladého módu.
Tá dlhovekosť by stála podľa všetkého pekné prachy a bola by vyhradená len pre veľmi solventných.Ty počítače taky (ne, fakt, první počítače si nemohl dovolit jen tak někdo)… Já bych je zahodil.
Moja prababička zomrela až krátko pred 100-kou, ale čo si ja pamätám, odjakživa šomrala, že ju to tu už nebaví. Všetko už videla, všetko zažila... príťažlivosť života je v jeho nevšednosti, neopakovateľnosti.Na tohle už docela dlouho existuje snadné řešení. Dokonce si lze vybrat z mnoha způsobů, od tichého doma po působivé divadlo s krvavými efekty.
Ty počítače takyasi 10 rokov, čo sme ho mali doma, bol to pre mňa prekážajúci spotrebič
Já bych je zahodil.ja tiež, ale už to nedokážem:)
od tichého doma po působivé divadlo s krvavými efektytak to sa máš ako pradedko na čo tešiť
asi 10 rokov, čo sme ho mali doma, bol to pre mňa prekážajúci spotrebičVzhledem k tomu, že mi tento příspěvek nebyl doručen poštovním holubem ani jinou podobnou alternativní službou, řekl bych, že nějaký počítač pořád ještě používáš.
tak to sa máš ako pradedko na čo tešiťHmm… krvavé efekty…
Tá dlhovekosť by stála podľa všetkého pekné prachy a bola by vyhradená len pre veľmi solventných.Myslím, že by se to dalo časem udělat nějakým virem a pak už to bude tak levný, že to nebude problém financovat jako crowfunding projekt (i když kickstarter už asi ne - po té mňamce s glowing plants - btw jak to s nima dopadlo? nějak jsem to přestal sledovat ). Jinak s touhle úpravou nebude člověk starý a nemohoucný (pokud to fakt i opravuje mitochondrie - zdroje energie). I když se bojím, že na makroskopické úrovni to bude stále problém, protože by se musela opravit i struktura těch omlazených buněk. Hlavní problém vidím v paměťové kapacitě (odswapovat mozek ještě neumíme).
i když kickstarter už asi ne - po té mňamce s glowing plantsPočkej, co se stalo? Kickstarter je zablokoval? Jinak crowdfunding se dá snadno udělat pomocí Bitcoinu, do transakce se vloží podmínka, že může být vybrána [redeem] jenom pokud bude na cílové adrese do nějaké doby nějaká minimální částka
Hlavní problém vidím v paměťové kapacitěaha... tak sa z pamäte vymažú tie frajerky a to zamilovávanie do stále ďalešej môže pokračovať:)
ale pořád je to zapomínáníPokud se ti podaří zapomínat nedůležité věci, tak je to naprosto v pohodě. NSA taky rotuje ty petabajty nasnifovaných dat :).
Slyšel jsem sice divokou hypotézu...A čo ak nie je taká divoká, ako by sa mohla zdať. Ak premýšľam o vývoji demencie v konkrétnom prípade blízkeho človeka, tak všetko poukazuje na to, že tam určite zohrali svoju úlohu aj vonkajšie faktory (aj keď sa to nedá od tých vnútorných presne oddeliť, pretože a vzájomne podmieňujú). Spúšťačom boli dva pobyty v nemocnici po úrazoch(ktoré boli už asi zapríčinené aj tými spočiatku nenápadnými zmenami v mozgu)- stres, frustrácia, deprivácia. Sklon uzatvárať sa pred ľuďmi posilnený po strate "povinnej komunikácie" na pracovisku(odchod do dôchodku)... odchod dospelých vnúčat a s nimi tiež všetkých "povinností" - náhly koniec motivácie, ktorá dodáva človeku energiu a udržiava jeho aktivitu. Obmedzenie kontaktov, ktoré sú zdrojom nových podnetov a udržiavajú mozog v chode. Strata zmyslu, perspektívy - depresia. Nepriaznivé okolnosti a opakujúce sa stresové situácie sprevádzajúce človeka počas života a k tomu osobnostné vlastnosti (čiastočne možno rozvinuté aj na základe nejakých dedičných predispozícií), ktoré zapríčiňujú horšie zvládanie náročných situácií. Čo ak sú naozaj príčinou tie civilizačné faktory a ich chronické psychické následky. A tiež psychické otrasy (napr. aj pobyt v nemocnici pre človeka, ktorý sa obáva cudzieho prostredia), po kt. je aj "voľným okom" zjavné, že "ten človek naraz ostarol o 20 rokov"...
Kam kouknu, tam je obrovské množství zajímavých věcí.S tým súhlasím a len preto je mi ľúto, že nemám k dispozícii ešte jeden život, aby som sa stihla dozvedieť aspoň zlomok z toho, čo ma zaujíma (aj to, čo ma nejako nezaujalo/otrávilo v škole a preto som tomu nevenovala pozornosť a teraz by to bolo treba napraviť od samých základov... už z toho asi aj pre blížiacu sa demenciu nič nestihnem:)... Lenže život človeka pozostáva aj z iného poznania. To že by sa "omladzovanie" a "predlžovanie života" malo týkať kohokoľvek, kto si zmyslí, že by o to stál, bude možné? Už aj tak dochádzajú pre tak veľkú populáciu ľudských parazitov zdroje. Tak to bude výsada? Ako sa budú vyberať privilegovaní? Čo ak to budú nejakí harabínovci, krejířovci alebo nebodaj podobné charaktery ako tento:). O biologických rizikách génovej manipulácie mám naozaj len veľmi laické predstavy - ale včera v noci zhodou okolností syn práve pozeral jeden dokument BBC o votrelcoch vírusoch a mňa napadali hneď paralely s ľudskou spoločnosťou :)...Tiež by ma zaujímalo, ako by to bolo s telom... nie iba s mozgom, ako tu už niekto vyššie nadškrtol:). Mladý mozog v nejakej starej nevzhľadnej schránke, to by nebolo ono:). Už teraz niektorí zo strachu zo starnutia stvárajú rôzne hlúposti a stávajú sa z nich monštrá. Nielen telesné.
budou ochotni balit (mozna i mlade vypadajici) 80ky nebo pujdou po 20kach?ja si myslím, že sa v predefinuje pojem sex. zneužívania nezletilých - veková hranica obete sa bude posúvať v závislosti od veku toho sex. devianta:))
20-letá dívka nezaskotačila se stoletým20 ročná zlatokopka a 100 ročný softvérový inžinier s novými orgánmi vymodelovanými na domácej medicínskej 3D tlačiarničke:)
...Pokud by se v prostředí stala změna, kterou nelze překonat zkušeností, ale pouze mutací, tak je riziko, že ten druh vyhyne celý, protože příslušnou mutaci nestačil vytvořit... ....Pokud je prostředí výrazně omezené co do prostoru nebo nějakého zdroje a příslušný druh je soutěživý, hrozí riziko vnitrodruhové konkurence...tak to sú zaujímavé námety na katastrofické scifi:)
Pokud by se v prostředí stala změna, kterou nelze překonat zkušeností, ale pouze mutací, tak je riziko, že ten druh vyhyne celý, protože příslušnou mutaci nestačil vytvořit.JJ a lidstvo se právě tyhle změny snaží vymýtit a v budoucnu asi i vytvářet ty mutace uměle (takový online patching - nemá na to microsoft patent?).
Jediný problém už je IMHO jen jak to stabilně a eticky napojit na nerv.Pokud už existuje nějaké stabilní, ale neetické* napojení, tak do toho asi jdu. *Huh?
phy na HDMIaby ste vedeli, vyhľadala som si to:-P...už sa tu o tie káble aj tak potkýnam (teraz cez sviatky, keď sú všetci doma sa o ne potkýnam všade, aj keď "decká" zapojili wifi router) ešte budem potrebovať aj káble na prenos zvuku