Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
(Disclaimer: Prosím akceptujte, že toto je hack, nemohu zaručit, že to bude fungovat rozumně na jiných strojích, i když by snad mohlo. Also, pokud někdo ví, jak tutéž funkčnost udělat rozumně v Chromiu, popřípadě méně odporně ve Firefoxu, budu vděčen za komentář.)
Píšu to velmi unaven, omlouvám se, že je to poněkud košaté, plné nadávek a dlouhé. Jak psal Blaise Pascal příteli, neměl jsem čas to napsat kratší...
Na dvou typech strojů se stále vyskytují obrazovky s šířkou 1920px: maličké notebooky a jako option pro herní notebooky. (U notebooků je to vůbec tak trochu Sofiina volba: zvolit menší rozlišení s lepším výkonem baterky, menší zátěží grafárny a lepší zpětnou kompatibilitou, anebo větší rozlišení s větší zátěží na baterku, grafiku a s tím, že starší appky budou holt vypadat jako blechy? Choose your poison, mladý padawane.)
Na takto malé obrazovce je pak problém, chceme-li ve webovém prohlížeči mít po straně vertikální taby se stromovou strukturou, což chceme, protože to je jediný příčetný způsob práce s více než cca 10 taby, a je dost ostuda, že po více než deseti letech requestů to stále ani Firefox, ani Chrome nativně neumí, přestože Mozilláci dokázali mezitím třikrát překopat celé UI a rozbít tím spoustu věcí. (To add insult to injury, nový Edge to umí, přestože sám je postavený na stejném jádře jako Chrome. Inu, když někdo nechce, je to horší, než kdyby nemohl.)
Ve Firefoxu na to jsou naštěstí dost dobrá rozšíření (v mém případě Sidebery, ale jsou i jiné), ale po jejich použití narazíme na další problém: autoři mnoha webů jsou paka. Menší šířka nebo netypické aspect ratio jim často poplete layout, takže jsme nuceni skrolovat horizontálně, což je zážitek zhruba tak příjemný jako pád do hnoje.
Kéž by se postranní lišta uměla sama skrýt a sama otevřít při najetí myší nad okraj obrazovky, řekneme si. Další věc, kterou by prohlížeče měly umět nativně, ale pendrek. Na tohle jsem ani nenašel add-on.
Jsme tedy ztraceni? Ne. Where there's an editor, there's a way. Jenom budeme muset, bohužel, editovat css, což je zážitek asi stejně příjemný... řekněme, jako ruční editace xorg.conf. Někteří by snad dali přednost tomu hnoji, každý jsme jiný. A také je třeba po buddhisticku akceptovat skutečnost, že život je změna, a až vyjde další verze Firefoxu, tak se to možná celičké po*ere.
Nejprve je nutné pomocí about:config
nastavit volbu toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets
na true
- ano, bohužel, používáme zastaralou funkčnost, kterou Mozilla team postavil na vedlejší kolej a nedal za ni žádnou náhradu. Ale co, mitochondrie v lidských buňkách používají také zastaralé kódování DNA a jak přežívají. Zneužívání starých a interních věcí je pyšnou tradicí jak v biochemii, tak v IT.
Dále je třeba zjistit, kde je ve filesystému uložen mozillí profil, což jde pomocí menu Help - More Troubleshooting Information
, na stránce, která se zobrazí, je mimo jiných potenciálně užitečných informací tento adresář; pro nativně instalovanou mozillu (nikoli přes třeba Flatpak) to bude něco jako /home/username/.mozilla/firefox/rozsypana_pismenka/
. V tomto adresáři je třeba vyrobit podadresář chrome
a v něm soubor userChrome.css
.
Pro rozšíření Sidebery pak je třeba do zmíněného souboru vrazit tento magický kaskádový styl (nevymyslel jsem to sám, tak dobrý hacker po čertech nejsem, okopčil jsem to z redditu a adaptoval pro můj případ). Pozor na to, že první klauzule schová lištu s taby, což obecně chceme, pokud používáme taby v bočním sloupci, ale pokud nějak přijdete o boční sloupec, tak je to trošičku patálie a je třeba shodit firefox, vyhodit to z css a znovu nastartovat. Život hackera je krutý.
/* do not show tabs on the toolbar */ #main-window #TabsToolbar { display: none; } /* hide the "Sidebery" title to save space */ #sidebar-header { display: none; } /* self-hiding sidebar */ #main-window #sidebar-box { z-index: 1; left: 0; position: fixed; display: block; min-width: 0px !important; max-width: none !important; width: 4px !important; height: 100%; overflow: hidden; box-shadow: 0 0 8px 0 #00000064, 1px 0 0 0 #212121; transition: all 0.12s; } #main-window #sidebar { position: absolute; min-width: 0px !important; max-width: none !important; left: 0; top: 0; right: auto; bottom: auto; width: 39px; height: 100%; } /* show on hover */ #main-window #sidebar-box:hover, #main-window[inFullscreen] #sidebar-box:hover, #main-window #sidebar-box:hover #sidebar, #main-window[inFullscreen] #sidebar-box:hover #sidebar { height: 100% !important; width: 225px !important; } #main-window #sidebar-box:hover #sidebar:before { transform: translateX(100%); }
To by mělo být, dá-li pánbu, vše. Po restartování firefoxu by se měla postranní lišta zúžit na maličký proužek, který se vznáší nad stránkou, takže i debilní weby vidí plnou šířku stránky, a po drcnutí myškou do tohoto proužku by se měla rozbalit.
Vypadá to, podle mého názoru, celkem cute, ale bohužel je to hack a jako takový je to křehké; pokud není aktivní rozšíření Sidebery, objevuje se to tam stále, ale jako prázdný blok, a pokud náhodou vypnete sidebar a znovu zapnete, někdy to celé přestane chodit až do restartu. Rovněž, pokud chcete přesouvat taby tažením, přestane platit modifikátor "hover", protože se myší vlastně nevznášíte, ale taháte, a zmizí vám to pod rukama. Haj hou. Vylepšení vítána. Ideální by bylo, kdyby člověk vůbec nemusel takové svinstvo dělat, tvůrci Firefoxu přestali blbnout a udělali rozumně použitelné UI, ale vzhledem k tomu, že na to čekáme už celé roky a máme stále lejno, tak nejsem příliš optimistický.
Drobnému hackingu zdar. Přežijte, tvorečkové.
Tiskni
Sdílej:
To je nejaká Apple teoria jednoduchosti ?
dík mam treestyletab ale todleto vypadá jako vo moc víc lepšejší extension :D ;D
btw chromium/chrome má nějakej takovej plugin/extension co dělá že zobrazuje ten stromeček tabů v jiným vokně a dá se stim jakoby různě pak dělat třeba to mit na jiný ploše jedno to vokýnko a tak :O :O
bylo by hezky kdyby to meli i v zakladu i ve ff, kdyby tam bylo tst primo integrovany od mozilly. kdyz mohli integrovat enigmail a lightnig do thunderbirdu...
/* Hide horizontal tabs at the top of the window */
#tabbrowser-tabs {
visibility: collapse !important;
}
/* Hide the "Tree Style Tab" header at the top of the sidebar */
#sidebar-box[sidebarcommand="treestyletab_piro_sakura_ne_jp-sidebar-action"] #sidebar-header {
display: none;
}