Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Neviem či som sám komu to udrelo do očí, ale ako prvé vidím utopený server, najdi mu lepšie miesto.
Vůbec ne. To bylo první co mě napadlo.
Neviem či som sám komu to udrelo do očí, ale ako prvé vidím utopený server, najdi mu lepšie miesto.Ten dřez neprotéká. Kdyby náhodou ano, proteče na tu poličku nad tím a pak dolu, kde je pod tím serverem strategicky umístěná kniha. A že by toho nateklo zase tolik, to se nebojím.
Nestačilo by šifrovať /home a /tmp?Co se bezpěčnosti dat na úrovni souborů týče, tak asi ano. Na úrovni bloků tomu ale nevěřím, leda by se k mazání používalo něco jako secure-delete, nebo byl /home na vlastní partišně. A taky swap leakuje docela hodně. A taky je pak až moc jednoduché si se systémem dělat co chci, třeba patchnout binárku, co to odemyká (což jde teď taky, ale je to lehce složitější).
Voda nemusí stekať zrovna po okraji. No a v panike o záchranu človek spraví niekedy také veci že sa nestačí diviť.Přinejhorším to vyhodí proudový chránič a zničí ten server. Bylo by to nepříjemné, ale nic co by se mě nějak silněji dotklo (všechno je zálohované). Jinak ten dřez skutečně neprotéká a strachovat se "coby kdyby" mi nepřijde smysluplné. Stejně dobře by mohla přetéct vana sousedovi o patro výš a vytopit mi tu jakéhokoliv jiné místo, třeba destkop vedle stolu.
Swap by mala byť posledná záchrana, ale je pravda že sa tam zapísať niečo môže. Čo som si všimol na videu, všetko si hodil na jeden oddiel, to býva dosť nepraktické pri problémoch. Spravidla je dobre mať malý systémový oddiel aby si si ho niekde odložil a v prípade problémov len prevalil naspäť.No, to je teorie. Za 6 let používání linuxu jsem to nepotřeboval nikdy. Naopak s tím byl opruz, když přestalo stačit místo (zvětšování oddílů na šifrovaném disku je docela porod). Já zálohuji docela pravidelně, ale ne věci, které je možné kdykoliv obnovit znova (systém). Praxe ukázala, že bohatě stačí konfiguráky, data a seznam nainstalovaných balíčků.
musíš si všetko zálohovať bokomNo to musím stejně - přece nebudu dlouhodobě zálohovat na ten samý disk. Jako já ti to nechci vymlouvat, jen říkám, že to prostě dělám jinak a mám pro to důvody.
Ten dřez neprotéká. Kdyby náhodou ano, proteče na tu poličku nad tím a pak dolu, kde je pod tím serverem strategicky umístěná kniha. A že by toho nateklo zase tolik, to se nebojím.jednoznacne malo zkusenosti (a predstavivosti) mam spis zkusenost, ze drez vytopi i komplet knihovnu o poschodi niz :)
jednoznacne malo zkusenosti (a predstavivosti) mam spis zkusenost, ze drez vytopi i komplet knihovnu o poschodi niz :)Ten server je pod dřezem už dva roky a něco (ne jen v tomhle bytě). Jediný uživatel toho dřezu jsem já sám - pokud se něco stane, bude to jen můj problém. A doma mám proudových chránič, takže nejspíš neumřu -> moc velký problém to není, i kdyby k tomu souhrou blbých okolností došlo.
Neviem či som sám komu to udrelo do očí, ale ako prvé vidím utopený server, najdi mu lepšie miesto.To není chyba, ale vlastnost
I have now tried to compile CCISS in the kernel and HPSA as a module, and the root uuid boot stuff works!
hid-apple.ko
tenhle problém mám.
mount /dev/sda1 /mnt/custom ### cestu upravit podle potřeby, v systemrescuecd tenhle adresar je pripravenej mount -o bind /dev /mnt/custom/dev mount -o bind /proc /mnt/custom/proc mount -o bind /sys /mnt/custom/sys ### Zde případně připojit boot do /mnt/custom/boot ### chroot /mnt/custom /bin/bash ### nebo jiný shell podle libosti nano /etc/initramfs-tools/modules ### <--- Tady doplnit ten modul hspa a případně i cciss cp /boot/initd-??? /boot/initrd.backup update-initramfs -uv exit ### Zde případně odpojit /mnt/custom/boot ### umount /mnt/custom/dev umount /mnt/custom/proc umount /mnt/custom/sys umount /mnt/custom rebootA modlit se
šel by napsat nějaký postup? nebo bychom se mohli spojit a pořešit to za nějakou provizi aby jsi nebyl tratnej.Jestli je to tak jednoduché, jak píše D-Evil, tak to můžu zkusit (samozřejmě zadarmo). Myslel jsem, že si ten modul budeš muset zvlášť zkompilovat.
> Are you really saying that: > > 1. If only hpsa is included, then the /dev/disk/by-uuid link is > created properly. > 2. If both hpsa and cciss are included then the link is not created > properly. Correct, that is what I'm saying!Teoreticky může bejt, že bude potřeba místo přidání modulu do initrd naopak ten cciss z něj odebrat. To jde udělat takto: https://wiki.debian.org/KernelModuleBlacklisting
Tiskni
Sdílej: