Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
"If bash is invoked with the name sh, it tries to mimic the startup behavior of historical versions of sh as closely as possible, while conforming to the POSIX standard as well."
Zdar MaxKaždopádně, jaký smysl má zápis "V=1 f" kromě testování syntaxe různých interpretů?
Hodně často se to používá např. v konstrukcích typu
... | LC_COLLATE=C sort
Obecně v situaci, kdy potřebujete spustit konkrétní příkaz s určitou hodnotou určité proměnné, ale nechcete ji nastavovat (jako exportovanou) v environmentu shellu, okdud by ji zdědily i všechny ostatní příkazy.
To chování dashe (jestli se tak opravdu chová a nebyla to nějaká jiná chyba) je hodně nešťastné a obávám se, že to rozbije hodně skriptů.
Každopádně, jaký smysl má zápis "V=1 f" kromě testování syntaxe různých interpretů?Tenhle zápis mi přijde jako naprosto běžná věc, například
CC=/nekde/nejaky/cc make
. Něbo máš na mysli specificky při používání shellových funkcí (ie. ne programů)? V takovém případě to je, pravda, asi trochu neobvyklé...
j,
na vetsinu poslednich veci se neprislo nahodou ale celkem dost usilovnou praci velmi dobre placenych lidi
a v tomto pripade se jedna ciste jen o lokalni definici promene pro konkretni volani funkce f bez zasahu do env..
takze bash se narozdil od dashe chova logicky
co je divneho na tom, ze si to kazdy shell implementuje po svemSmyslem konstrukce:
PROMĚNNÁ=hodnota nějaký-příkaz;je spustit
nějaký-příkaz
s danou hodnotou proměnné prostředí – zatímco jiné/následující příkazy chci spouštět bez této proměnné resp. s její původní hodnotou – jinak bych totiž napsal:
PROMĚNNÁ=hodnota; nějaký-příkaz; nějaký-další-příkaz;
Mně tedy chování dashe vůbec logické nepřipadá, protože hlavně vůbec není konzistentní. V okamžiku, kdy se konstrukce
var=val cmd
chová diametrálně odlišně podle toho, jestli je cmd
(externí) příkaz nebo funkce, stačí nahradit příkaz vlastním wrapperem (což je běžný postup) a skript se rozbije. Tohle prostě autoři dashe nedomysleli.
"funkce" (ono je to spíš makro)
Shellová funkce se ani zdaleka nechová jako makro.
podporují levý argument a jiné built-in programy argument na levé straně nepodporují
Tak tady se nechytám. Co myslíte termínem levý argument?
Já nevim, jestli bych chtěl měnit změnou parametru prostředí před funkcí chování všech programů použitých uvnitř wrapperu.
Já samozřejmě ano. Když to bude samostatný script, také tu proměnnou dostane do svého environmentu. A funkce je v podstatě takový "embedded script", tedy až na to, že defaultně sdílí environment se zbytkem scriptu.
nehledě na to, že to ani návratovou hodnotu nemá
Opravdu? Tak zkuste spustit tohle
#!/bin/bash function starts_with_a() { if [ "${1#a}" = "$1" ]; then return 1 else return 0 fi } starts_with_a abc && echo "abc YES" starts_with_a abc || echo "abc NO" starts_with_a def && echo "def YES" starts_with_a def || echo "def NO"
a vysvětlit, proč to vypíše
abc YES def NO
Samozřejmě to, co je uvedeno na levé straně příkazu/programu.
Uff… Tak říkat tomu argument by mne ani ve snu nenapadlo. To přece není žádný argument, ta konstrukce prostě znamená "spusť tenhle příkaz s těmito hodnotami těchto proměnných", nic víc a nic méně. S argumenty to nemá nic společného, příkaz nemá žádnou možnost, jak poznat, jestli jste použil tu jednořádkovou konstrukci nebo jste tu proměnnou prostě a jednoduše nastavil klasickým způsobem (jako exportovanou).
Dokonce -- což se tak často neví -- tam může být nastavení file-deskriptoru (přesměrování), který se ze zvyku a pro lepší čitelnost dává na pravou stranu až na konec.
Snad nechcete přesměrování také říkat argument? Zkuste se zamyslet např. nad tím, proč
wc file wc <file
mají rozdílný výstup (hlavně proč první vypíše jméno souboru a druhý ne).
Však jsem psal, že return vrací (spíš posílá) status do stderr. Já psal ale o návratové hodnotě, která jde dál ke zpracování -- nějaký řetězec. V shellu je to jen o přesměrování stdout. Samozřejmě s přivřením oka to můžeme také nazývat návratovou hodnotou, pokud nám nebude vadit, že ji vrací příkaz jako echo nebo printf.
Je mi líto, ale v tomhle odstavci není pravda skoro nic. Návratová hodnota nemá se stderr nic společného a u funkce funguje v podstatě stejně jako u externího příkazu a stejně se i zpracovává. Návratová hodnota je číslo, žádný řetězec, jak u funkce, tak u externího příkazu. Výstup (standard output) a chybový výstup (standard error) jsou něco úplně jiného.
ls -d [A-Z]*
V bashi vypise i soubory nezacinajici velkym pismenem. Pod zsh to ma ocekavany vysledek. Nevim zda je to zpusobeno locale nebo cim, ale ani nastaveni locale na LC_ALL=C to chovani nezmeni.
Works for me:
mike@unicorn:/tmp/a> ls -d [A-Z]* A b B c C d D mike@unicorn:/tmp/a> LC_ALL=C mike@unicorn:/tmp/a> ls -d [A-Z]* A B C D
[lyco@hubb test]$ LC_ALL=cs_CZ.utf8 [lyco@hubb test]$ ls * a A á Á b B c C č Č [lyco@hubb test]$ ls [A-C]* A á Á b B c C [lyco@hubb test]$ ls [A-Z]* A á Á b B c C č Č [lyco@hubb test]$ LC_ALL=C [lyco@hubb test]$ ls [A-C]* A B C [lyco@hubb test]$ [lyco@hubb test]$ LC_ALL=C ls [A-C]* A B C [lyco@hubb test]$ LC_ALL=cs_CZ.utf8 [lyco@hubb test]$ LC_ALL=C ls [A-C]* A B C b c ''$'\303\201' ''$'\303\241'
Tiskni
Sdílej: