Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
#!/bin/sh f() { echo value is $V } f V=1 f fPokud jej spustíme v bashi, třeba pomocí "bash ./demo.sh", tak dostaneme
value is value is 1 value iscož je tak nějak, co by člověk očekával. Pokud jej spustíme v dashi, dostaneme
value is value is 1 value is 1
Budiž, po troše hledání člověk nalezne, že POSIX chování nejspíš nespecifikuje, takže skript se na konkrétní chování nesmí spoléhat.
To nejlepší nakonec. Pokud máte /bin/sh jako bash a ne jako dash, je rozdíl v chování "sh demo.sh" a "bash demo.sh", přestože se pokaždé spouští bash.
EDIT: Link na relevantní diskuzi v mailing listu dashe.
Tiskni
Sdílej:
"If bash is invoked with the name sh, it tries to mimic the startup behavior of historical versions of sh as closely as possible, while conforming to the POSIX standard as well."
Zdar MaxKaždopádně, jaký smysl má zápis "V=1 f" kromě testování syntaxe různých interpretů?
Hodně často se to používá např. v konstrukcích typu
... | LC_COLLATE=C sort
Obecně v situaci, kdy potřebujete spustit konkrétní příkaz s určitou hodnotou určité proměnné, ale nechcete ji nastavovat (jako exportovanou) v environmentu shellu, okdud by ji zdědily i všechny ostatní příkazy.
To chování dashe (jestli se tak opravdu chová a nebyla to nějaká jiná chyba) je hodně nešťastné a obávám se, že to rozbije hodně skriptů.
Každopádně, jaký smysl má zápis "V=1 f" kromě testování syntaxe různých interpretů?Tenhle zápis mi přijde jako naprosto běžná věc, například
CC=/nekde/nejaky/cc make
. Něbo máš na mysli specificky při používání shellových funkcí (ie. ne programů)? V takovém případě to je, pravda, asi trochu neobvyklé...
j,
na vetsinu poslednich veci se neprislo nahodou ale celkem dost usilovnou praci velmi dobre placenych lidi
a v tomto pripade se jedna ciste jen o lokalni definici promene pro konkretni volani funkce f bez zasahu do env..
takze bash se narozdil od dashe chova logicky
co je divneho na tom, ze si to kazdy shell implementuje po svemSmyslem konstrukce:
PROMĚNNÁ=hodnota nějaký-příkaz;je spustit
nějaký-příkaz
s danou hodnotou proměnné prostředí – zatímco jiné/následující příkazy chci spouštět bez této proměnné resp. s její původní hodnotou – jinak bych totiž napsal:
PROMĚNNÁ=hodnota; nějaký-příkaz; nějaký-další-příkaz;
Mně tedy chování dashe vůbec logické nepřipadá, protože hlavně vůbec není konzistentní. V okamžiku, kdy se konstrukce
var=val cmd
chová diametrálně odlišně podle toho, jestli je cmd
(externí) příkaz nebo funkce, stačí nahradit příkaz vlastním wrapperem (což je běžný postup) a skript se rozbije. Tohle prostě autoři dashe nedomysleli.
"funkce" (ono je to spíš makro)
Shellová funkce se ani zdaleka nechová jako makro.
podporují levý argument a jiné built-in programy argument na levé straně nepodporují
Tak tady se nechytám. Co myslíte termínem levý argument?
Já nevim, jestli bych chtěl měnit změnou parametru prostředí před funkcí chování všech programů použitých uvnitř wrapperu.
Já samozřejmě ano. Když to bude samostatný script, také tu proměnnou dostane do svého environmentu. A funkce je v podstatě takový "embedded script", tedy až na to, že defaultně sdílí environment se zbytkem scriptu.
nehledě na to, že to ani návratovou hodnotu nemá
Opravdu? Tak zkuste spustit tohle
#!/bin/bash function starts_with_a() { if [ "${1#a}" = "$1" ]; then return 1 else return 0 fi } starts_with_a abc && echo "abc YES" starts_with_a abc || echo "abc NO" starts_with_a def && echo "def YES" starts_with_a def || echo "def NO"
a vysvětlit, proč to vypíše
abc YES def NO
Samozřejmě to, co je uvedeno na levé straně příkazu/programu.
Uff… Tak říkat tomu argument by mne ani ve snu nenapadlo. To přece není žádný argument, ta konstrukce prostě znamená "spusť tenhle příkaz s těmito hodnotami těchto proměnných", nic víc a nic méně. S argumenty to nemá nic společného, příkaz nemá žádnou možnost, jak poznat, jestli jste použil tu jednořádkovou konstrukci nebo jste tu proměnnou prostě a jednoduše nastavil klasickým způsobem (jako exportovanou).
Dokonce -- což se tak často neví -- tam může být nastavení file-deskriptoru (přesměrování), který se ze zvyku a pro lepší čitelnost dává na pravou stranu až na konec.
Snad nechcete přesměrování také říkat argument? Zkuste se zamyslet např. nad tím, proč
wc file wc <file
mají rozdílný výstup (hlavně proč první vypíše jméno souboru a druhý ne).
Však jsem psal, že return vrací (spíš posílá) status do stderr. Já psal ale o návratové hodnotě, která jde dál ke zpracování -- nějaký řetězec. V shellu je to jen o přesměrování stdout. Samozřejmě s přivřením oka to můžeme také nazývat návratovou hodnotou, pokud nám nebude vadit, že ji vrací příkaz jako echo nebo printf.
Je mi líto, ale v tomhle odstavci není pravda skoro nic. Návratová hodnota nemá se stderr nic společného a u funkce funguje v podstatě stejně jako u externího příkazu a stejně se i zpracovává. Návratová hodnota je číslo, žádný řetězec, jak u funkce, tak u externího příkazu. Výstup (standard output) a chybový výstup (standard error) jsou něco úplně jiného.
ls -d [A-Z]*
V bashi vypise i soubory nezacinajici velkym pismenem. Pod zsh to ma ocekavany vysledek. Nevim zda je to zpusobeno locale nebo cim, ale ani nastaveni locale na LC_ALL=C to chovani nezmeni.
Works for me:
mike@unicorn:/tmp/a> ls -d [A-Z]* A b B c C d D mike@unicorn:/tmp/a> LC_ALL=C mike@unicorn:/tmp/a> ls -d [A-Z]* A B C D
[lyco@hubb test]$ LC_ALL=cs_CZ.utf8 [lyco@hubb test]$ ls * a A á Á b B c C č Č [lyco@hubb test]$ ls [A-C]* A á Á b B c C [lyco@hubb test]$ ls [A-Z]* A á Á b B c C č Č [lyco@hubb test]$ LC_ALL=C [lyco@hubb test]$ ls [A-C]* A B C [lyco@hubb test]$ [lyco@hubb test]$ LC_ALL=C ls [A-C]* A B C [lyco@hubb test]$ LC_ALL=cs_CZ.utf8 [lyco@hubb test]$ LC_ALL=C ls [A-C]* A B C b c ''$'\303\201' ''$'\303\241'