Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
u OEM verze Windows nemáte nárok na podporu společnosti MicrosoftVážně? Já jsem myslel, že za ty tři tisíce, nebo kolik že to stojí, si člověk pořídí nejen licenci na operační systém sporné kvality, ale taky bezplatné konzultace, když přiložená nápověda stojí za prd. Vidím, že vím o Microsoftu ještě míň, než jsem si myslel.
Už je to nahlášeno. Jen jsem chtěl naznačit, že Win padá i při těch nejbanálnějších situacích.
Sorry. To jsem před tím nenapsal. Chtěl jsem totiž v uvedeném článku (viz odkaz v blogu) na www.zive.cz reagovat na jeden příspěvek do diskuze a MSIE mi celý spadl. Po znovuotevření kouknu do historie a ... výsledek vidíte.
Jinak aplikace padají docela često. Poslední případ. Ve Wordu jsem označil tři řádky textu, klepnul na tlačítko odrážek a ... konec. Word totálně zatuhnul. Pomohlo jedině Ctrl-Alt-Del.
A abych reagoval. Linux=0,- Kč+DPH => tam se dá lecos tolerovat, ale Win+Office+Norton=několik_nemálo_tisíc+DPH => tak to je hnus.
neexistuje plnohodnotná náhrada za Microsoft OfficeTo závisí na použití. Jestli OpenOffice zastoupí Microsoft Office závisí (pokud vynecháme paměťovou náročnost OpenOffice) na tom, jak složité dokumenty si jednotlivec/firma vyměňuje s okolím. Na jednoduché texty a tabulky (třeba ceníky) OpenOffice stačí, s prezentacemi je to horší. Ještě zbývá Wine či CrossOver Office. Toto všechno si ale může každý vyzkoušet a rozhodnout sám.
Nejsem admin
Strašně by mne zajímalo, kolik nebo jaké speciální funkce v MS Office používáte, které OO.org nemá. Já používám oba. V práci MS Word, Exel, Outlook a doma OO Writer a Evolution. Rozdíly samozřejmě jsou, ale ty funkce a možnosti do konce života nebudu potřebovat.
Ale ať si každý používá to, co mu vyhovuje. To nemyslím ironicky, ale naprosto vážně.
Teď mě napadnul námět na blog
Odbočím poněkud od původního tématu a budu reagovat takvou úvahou.
Kompatibilita. Slovo, za kterým se skrývá vše. V tom je jádro pudla. Záleží na úhlu pohledu. Dříve se počítače ozačovali jako IBM kompatibilní. IBM byl psaný/nepsaný standard. A určitě se mnou budete souhlasit, že když MS díky skvělému marketingu zaplavil svět svým Officem, začalo se jako standard považovat DOC, XLS, PPT a MDB. Každý alternativní balík Office firmy x.y. má ty své formáty pro ukládání dokumentů. Ale kde je napsáno, nebo kdo stanovil, že zrovna DOC, XLS, PPT a MDB jsou standardy a ostatní (myšleno výrobce x.y.) se jím musí vyrovnat. Nebo má Microsoft snad patent na rozum a jedině jejich formáty jsou ty pravé. ...to mi připomíná reklamy na prášky na praní... A pokud ne, nesplňují nároky a jsou označeny jako nekompatibilní a neschopné konkurence, nebo nasazení ve firmě, atp.
Proč? Odpovím si sám. To není těžké. Uživatelé a reklamní kampaně Microsoftu. ...opět vidím prášky na praní... A tak množstevně válcují ostatní uživatel OfficeXY balíků. Čichám tu peníze. Nebo se pletu?
Snad se ale s příchodem XML časy změní a skončí nesmyslná rivalita MS Office vs OpenOffice. StarOffice, KOffice, GnomeOffice, aj. zatím sedí na střídačce.
I když... Syn letos nastoupil do prvního ročníku obchodní akademie a jako jednu z učebnic, které si musí obstarat byla i kniha MS Word 2003. Tak nevím...
Tiskni
Sdílej: