V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Posledních pár dní pro mě bylo dost těžkých. Podle studíjního plánu na maturu moc nejedu a skoro jsem si vyřídil svýho slacka. Na druhou stranu se mi takovým zvláštním způsobem podařilo známému dostat do hlavy, že ten linux nemusí bejt zas tak špatnej. No ale postupně.
V pátek jsme měly poslední zvonění. Účast byla hojná. Dokonce městská policie se na nás přišla podívat, protože náhodný kolemjdoucí, kterého jsme se zeptaly, jestli nechce přispět na náš maturitní večírek, šel práskat k policii na přechod. Tvrdil, že spěchá na vlak a nemá čas. Na policajta si čas udělal. Nakonec jsme vybraly 2000. Každýmu z toho padlo cca 150. To mi nezaplatilo ani ten kostým Barnyho Rubla z Flinstonenů :) Chlastat se nikam nešlo. Jen pár jedinců to šlo zkusit.
V sobotu ráno jsem si říkal, že už končí legrace. Přečet jsme pár stránek z "Odmaturuj z literatury 1" a hned po tom se vrhnul na něčí blogpost o ochranách ve Vistách (hlavně ty linky). Trochu mě z toho zamrazilo a říkal jsem si kdy budu mít MS logo na toaleťáku. K večeru jsem se vrh na Jabber. O tom už jsem psal :) Kolem druhé raní uléhám s tím, že jsem se na to učení zase vy...bod.
V neděli už jsem byl snaživější a odpoledne projel pár témat z češtiny. Ale učí se to hrozně, když musím každejch 10 minut lízt na abc :( Večer jsem se dozvěděl, že ti co šly v pátek chlastat se už vrátily domů. Pak jsem poznal komunitu na jabber.cz a severů okolo toho a naše session se protáhla do dvou do rána, takže učení šlo zase bokem. Když všichni utekly, tak jsem si zapnul Andromedu, ale druhá série už stojí za nic.
Za to dnešní den (pondělí) stál za to. Hned ráno (v 10) telefon, že chce kámoš něco vypálit. Pak z táty vypadlo, že na oběd jde s nějakym rusákem. Vrazil mi auto, peníze, že si mám zajet do hospody. No šel jsem. Cestou se mi podařilo, skoro srazit s protijedoucím vozidlem. Nějakej blbec zaparkoval před zatáčkou. V hospodě byla pohoda. Plno místa. Příjemná obsluha. Když mi přinesly jídlo, někdo se mě ptal, jestli je u mě místo. Řek jsem "jo" a kouk se nahoru. Policajt s policajtkou se přišli nakrmit. Seděl jsem v čele stolu. Bylo mi to moc příjemné, mít na každý ruce jednoho(nu) :) Odpoledne jsem se zas donutil k učení. Večer mě napadlo upgradovat KDE. Napsal jsem swaret --upgrade qt -a, potom swaret --upgrade kde -a a říkal jsem si, že to pojede. Nejelo. Ve chvíly, kdy jsem věděl, že to nenabootuje (protože init 4), přiběhla do pokoje matka a začala mi říkat, jak se měla v práci. Když jsem jí vysvětlil, že nemám čas, šel jsem k tátoj vypálit gparded. Slax se nechytal na SATA disk. Podařilo se mi přehodit na init 3 při startu a pak jsem upgradoval X11, které to chtělo taky. Chyběly ještě nějaký knihovny, ale to je fuk :) Takže už mám nové KDE 3.5.2 a X.org 6.9 (nedobrovolně). Pak jsem našel novej wallpaper na kde-look a nahodil ho. Poslal jsem foto plochy jednomu známému a ten se zeptal na distribuci, a že by to rád zkusil taky. No uvidíme, jestli u toho zůstane :) Hned potom jsem se zas učil, zapomínal jsem jen co jsem z toho ujel očima :)
Teď už jen řeším, proč se mi spouští composite a hlásí to chyby, když spouštím KDE, i když ho v xorg.conf nemám :( Ale počkám si na nový drivery od ati, třeba už to v nich půjde. Swaret se ukázal jako velmi pohodlný nástroj, a kdyby na slackware.com bylo víc softwaru, určitě by byl dobrou konkurencí, pro takové apt-get.
Nakonec snad jen řeknu, že jsem se musel vypsat z toho všeho co se mi honí hlavou. Ještě se mi podařilo narazit na hru s paintballkama a to tady. Bohužel mi v tom nejede myš. Na fóru píšou, že to je ati driverama, ale tomu se mi nechce věřit. Bůh ví proč to je.
No...děkuju za pozornost :)
Update: Něco pro zasmání kdo nezná.
Tiskni
Sdílej:
Nj, sme na tom stejně. Člověk si otevře sešit jenom proto, aby si měl kam položit jídlo když pročítá ábíčko nebo prostě něco řeší na compuGympláci.