Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pátek ráno, vstávám na C++, nevyspalej a zničen z noci (plugin rozhraní pro blog) se vykulim z postele, vyčistim si zuby a cestou do školy si dám sušenku jako že snídaně. Na C++ se má psát zápočet, ale C++ mi jde. Nakonec jsem tam nebyl ani 10 minut a už jsem měl v indexu "započteno". Cestou zpátky jsem se stavil v Tescu a koupil něco na víkend (sušenky, koko, pití). Odpoledne mě čeká Java.
Javu z principu nesnáším, ale zapsal jsem si ji abych ji poznal. Neuchvátilo mě to. Zápočet se tentokrát neřeší a jen nám ukazuje jak je Swing pomalej v 16ti instancích na čtyřjádru. Java skončila a patřičně dodělán jsem se odebral na kolej meditovat. Moc jsem se nestrhal a večer dal Blade runnera.
Ráno bylo hezky, teplo, ideální počasí na linuxový víkend. Sbalil jsem ručník, notebook, nabíječku, sušenky a nějaký peníze a vydal se na ECčko do Prahy. Tam jsem ušetřil na jízdence asi 25kč, protože jsem si vzal i zpáteční :) V Praze na mě čekal Botanicus. Bohužel čekal jinde než já, ale nakonec jsme se sešli. Cesta byla fajn, jen mi přišlo nádraží trochu jiný než před rokem. Nasedli jsme na metro, kde mi Botanicus vysvětlil, že se dá koupit jízdenka SMSkou a vyrazili jsme. Metro mám rád a hospodu kde jsme obědvali už taky :) Pak jsme se vydali směrem Dejvická na už zmíněný Linuxový víkend. Jelikož nás Netbeans nezajímalo, tak jsme přišli až na DJango. Byla to docela fajn přednáška, ale až Dan mi později řekl o jedné killer fičuře, díky které Django zkouším.
Další přednáška byla na téma "Máme hodně velkou aplikaci". V té bylo mnohem více zajímavého. Hlavně názory komerčnější strany vývojařiny. Zazněli tu věty jako "Bug opravujeme, až když ho někdo nahlásí popáté", nebo "my netestujeme, to by bylo moc na dlouho, máme ale propracovaný helpdesk". Přednášející držel pozornost a měl dobré hlášky, takže podle mě nejzajímavějšé přednáška na víkendu.
Poslední přednášku měl pán se zelenou ještěrkou. Sebevědomý vývojář nám vysvětlil jak funguje OpenOffice, kde najdeme zdrojáky, jak je zkompilujeme a že když se nedaří tak chyba je v GCC :) Padla zmínka o tom, že OpenOffice jsou jeden velkej monolit, takže my Gentooáci se budeme stále děsit, kdy někoho zase napadne opravit nějakej bug a hodit to do upstreamu. A po téhle přednášce, zabývající se právě opravou bugů, bude patchů spousty :) Tohle pro mě byla druhá nejlepší přednáška na víkendu.
Botanicus jako správný railsista se ptal na všechno možné i nemožné až ho jeden z přednášejících nazval "pán s otázkami". Pak jsem mu poradil, aby si nechal přidělit mikrofon, protože chudák Dan za nim musel pořád lítat. Když Botanicus začal zvedat ruku moc často tak dum8d0g mi na jabber psal už jen "to si snad dělá prdel".
Večer se blížil svému začátku kolem osmé, hned po valné hromadě pěti členů bůhvíčeho jsme se vydali do nedaleké pizzérie. Odtud už budu mít bohatší obrazový materiál. Slečna u vchodu nám opatřila dva stoly z nich se stal ještě během večeře jeden. Měl kapacitu možná 6 míst a nás tam bylo nakonec 9. Stůl byl posazen uprostřed místnosti a když jsme se tam tak sesedli, tak obsluha se musela kolem dum8d0ga protahovat.
Byli jsme tam necelé 4 hodiny a nechali tam asi 1900. Takže nic moc :) Tady jsem poznal blíže pány z "dot netu" ehm... z rudná dot netu :) A konečně i dum8d0ga, který si za celý večer nic neobjednal a pletl se tam stoprocentně nejvíce :) Krom témat jako "V jakém programovacím jazyce začít" kde Botaninus tvrdil natvrdo Ruby nebo Python a ostatní většinou PHP,C,C++ (ale i postscript, prolog, lisp, ...) a další. Probírala se i politika, vtipy a mrG. Tomu jsme s Jirkou z dot netu nabídly každej 2 kila, když si uřízne nohu. Ono z něj totiž vypadlo, že nemá peníze, tak jsme mu chtěli pomoct a víte, zadarmo ani kuře nehrabe, ale nakonec něco jako peníze na stůl hodil.
Tématem pozdějšího večera byly vtipy.
"Jakej je rozdíl mezi růžovou a fialovou barvou------50 let"
a
"Potkaj se dva tučňáci a jeden říká HUŇUŇU a druhej ŇUŇUŇU"
Já u prvního vtipu nedával pozor a koukal jak si mrG hraje se žlutym papírem a pak když jsem se teda chtěl zapojit tak mě nenapadlo nic lepšího než "Jak že to bylo, rozdíl mezi žlutou a fialovou?" což všechny přítomné pobavilo natolik, že byl vtip nakonec i vtipný.
Tučňáci byli na delší zábavu, protože nikoho nenapadlo, že se prostě zdravěj. Mě to nenapadlo už vůbec, když vypravěč při opakování vtipu měnil ŇUŇUŇU na UŇUŇU nebo na UŇUŇUŇU, tak pak člověk nemůže vědět, že tučňáci používají pro zdravení předem nespecifikovaný počet ŇUŇU. Zkoušli jsme i simulaci a jako pozdrav to rozhodně nevypadalo. Padali otázky jako "A kde se potkali?", "Proč se potkali?" a nakonec i třeba padla zmínka i doplerově efektu :)
Pán s fujisu chtěl vyzkoušet na mac booku vypnutí FTP serveru. Tak mu Dan poradil, že to má udělat přes sshčko a wifi ze svýho notebooku a jako IP použít 127.0.0.1 a nemá bejt překvapenej, když to bude znát jeho heslo :)
Behěm celého večera mrG byl zabalenej do bundy, klepal kosu měl hlavu na opřenou o stůl. Taky nám povídal o tom, jak si udělá na notebooku magnetickej konektor na napájení jako to má Bota. Dan když to zaslechl tak nám povídal, jak si mrG pohladil fázi, když šmikal nějakej kabel :) (Každou může zapomenou vyndat ho ze zásuvky:))
Nakonec jsme se v poklidu rozešli (taktně nám řekli, že chtějí zavřít). S Botanicusem jsme dojeli metrem až k němu kde na mě čekala karimatka a spacák. Musím říct, že na zemi by se spalo líp než na tý karimatce. Ráno, když jsem se i přes nepřízen ženských vlivů dostal do koupelny, jsme se s Botanicusem vydali na hlavní nádraží. Na ručník jsem nezapoměl a Botanicus si vzal dokonce župan (i ručník). Tam jsem nastoupil (moc rád bych napsal nasedl) do ECčka směr Pardubice. V Pardubicích jsem na kolejích vyzvedl pár věcí a teď cestou domů píšu tento post.... takže zase někdy na Linux víkendu, bylo to super :)
Tiskni
Sdílej:
Zazněli tu věty jako "Bug opravujeme, až když ho někdo nahlásí popáté", nebo "my netestujeme, to by bylo moc na dlouho, máme ale propracovaný helpdesk".To bylo na te prednasce Milan Šorm, MZLU Brno — Webové aplikace v masivním provozu ?