Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »ce sítě nepoužívám žádný,Chyba
Když odpojím kabel z eth0, celá síť jde k šípkuzáleží jak je to celé nastavené a jak máš nastavené routování. Jaké tam máš rozsahy adres? Jdeš do Netu přes pevnou Ip-adresu nebo jdeš přes nějaký NAT?
/etc/dhcpd.conf
. Jako bránu dostávají IP lokiho eth0. Pokud potřebuju připojit internet, tak zapnu forwarding s NAT mezi eth0 a wlan0.
K šípku jde proto, že se eth0 bez kabelu vypne adaptér. Takže když potřebuju jen spojení mezi virtuálními mašinami a lokim, tak do eth0 musím strčit aspoň prázdný switch.
Internet na eth0 zmiňuju proto, že občas se potřebuju připojit přes kabel (např. při konfiguraci access pointu), tak by to mělo jít i nadále - odpojit interní síť, povolit rozhraní dhcp klientovi a připojit se. Do Internetu jdu přes NAT v routeru.
Mimochodem síť terminálů a virtuálních strojů není součástí domácí sítě:
{internet}____[router]____[loki_____[fenri] ] | | | |__________[terminál1] | |__________[terminál2] | |___[počítač manželky] |___[jakýkoliv jiný počítač u nás doma] router: 192.168.1.0/24 loki: 192.168.13.0/24
Když už se o tom drbe ... co máte za info o wifině v bridgi? Tj. kdysi mi nějakej Atheros nešel přepnout do promiskuitního režimu, tedy přidat do bridge. Zatim jsem to znova nepotřeboval řešit ... když jsem se teď kouknul na dd-wrt a linksyse, tak wlan0 je ve stavu "<BROADCAST,MULTICAST,PROMISC,UP>".
Tj. jsou nějaké obecné stavy zařízení různých výrobců či ovladačů zařízení, na které se mohu spolehnout?
Nejedná se o zrovna obecný dotaz, proto blog.Poradna slouží i konkrétním dotazům. A je i docela živá, upoutávat pozornost blogem není ani potřeba.
Tiskni
Sdílej: