V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Timto prohlasuji, ze pouzivam vse, co mi prijde pod ruku - lin, win, i novell.
A proc? Kvuli golemovi! Jen si to preberme - golem - to je vlastne jedno podkriticke mnozstvi hmoty. Sem - druhe podkriticke mnozstvi hmoty. Golem + sem = nadkriticke mnozstvi hmoty -> vznik energie. Na tomhle princimu imho funguje jaderny reaktor nebo treba i atomovka.
Tohle zlate pravidlo zna jiste kazdy, kdo mel kdy s windows neco spolecneho na urovni vyssi nez nejnizsi. Jenomze - svete, div se - ono to plati i na Linuxu. Zase jsem se jednou pustil do upravy sw na serveriku a to do pridani openLDAP a prevedeni uctu samby do LDAP (kvuli AD u win2k3). Instalace probehla v poradku, vse se tvarilo ok ale nebylo. LDAP nebezel a nebezel. No a tak jsem se v zachvatu zoufalstvi po precteni vsech how-to co jich na inetu je rozhodl o preinstalaci. Vse jsem smaznul a nainstaloval znova. A svete div se - funguje to. A na 1. pokus. Takze uz i na linu plati "Nefunguje to? Preinstaluj to!"
Tak jsem si pustil par dalsich sci-fi filmu a serialu a nemuzu se zbavit dojmu, ze nikde na cizich planetach/v cizich galaxiich neexistuji jiny nez nadherny holky. To je Zeme nejakej magnet, co z celyho vesmiru vycuc ty nemodelky? Jestli jo, tak se stehuju pryc!
P.S.: Timto jsem samozrejme nechtel zadnou ctenarku (a ostatni take ne!) urazit, je to jen takovej muj postreh.