Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Timto prohlasuji, ze pouzivam vse, co mi prijde pod ruku - lin, win, i novell.
A proc? Kvuli golemovi! Jen si to preberme - golem - to je vlastne jedno podkriticke mnozstvi hmoty. Sem - druhe podkriticke mnozstvi hmoty. Golem + sem = nadkriticke mnozstvi hmoty -> vznik energie. Na tomhle princimu imho funguje jaderny reaktor nebo treba i atomovka.
Tohle zlate pravidlo zna jiste kazdy, kdo mel kdy s windows neco spolecneho na urovni vyssi nez nejnizsi. Jenomze - svete, div se - ono to plati i na Linuxu. Zase jsem se jednou pustil do upravy sw na serveriku a to do pridani openLDAP a prevedeni uctu samby do LDAP (kvuli AD u win2k3). Instalace probehla v poradku, vse se tvarilo ok ale nebylo. LDAP nebezel a nebezel. No a tak jsem se v zachvatu zoufalstvi po precteni vsech how-to co jich na inetu je rozhodl o preinstalaci. Vse jsem smaznul a nainstaloval znova. A svete div se - funguje to. A na 1. pokus. Takze uz i na linu plati "Nefunguje to? Preinstaluj to!"
Tak jsem si pustil par dalsich sci-fi filmu a serialu a nemuzu se zbavit dojmu, ze nikde na cizich planetach/v cizich galaxiich neexistuji jiny nez nadherny holky. To je Zeme nejakej magnet, co z celyho vesmiru vycuc ty nemodelky? Jestli jo, tak se stehuju pryc!
P.S.: Timto jsem samozrejme nechtel zadnou ctenarku (a ostatni take ne!) urazit, je to jen takovej muj postreh.