abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    18.7.2011 22:02 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Me osobne by treba zajimalo, az si projdes a vyzkousis vsechny mozny (linuxovy) prostredi, jak je vnimas - napriklad, jak na tebe pusobi Ubuntu's Unity, Gnome 3 a co KDE 4 :)
    Lidi se tu casto dohadujou, ze oboje stoji za #$%^, ale mozna jsme jenom zkazeni tim, ze jsme zvykli na neco jineho, jak se to delalo "vzdycky".
    Kazdopadne, nenech se odradit mistni hromadou negativistu, skarohlidu, rejpalu obecnych a trollu, obcas se tu najdou i rozumni lidi s rozumnym stylem vyjadrovani.
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    xkucf03 avatar 19.7.2011 17:32 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    +1 taky by mne zajímal pohled někoho, kdo není ovlivněný mnohaletým používáním GNU/Linuxu

    BTW: dva ze tří odkazů v tvé patičce nefungují, vpsadmin.org propadnul (už celkem dávno) a obsadily ho nějaké vyžírky…
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    20.7.2011 12:26 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    BTW: dva ze tří odkazů v tvé patičce nefungují, vpsadmin.org propadnul (už celkem dávno) a obsadily ho nějaké vyžírky…
    Diky :-) Na ABC uz jsem nebyl nejakou dobu, tak jsem si toho ani nevsimnul..
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    18.7.2011 23:27 w4rr10r
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Blogísek o koních nebude?!

    Ségra miriam?
    kotyz avatar 19.7.2011 00:32 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Ty byly na rootu a tady měl jeden akorát amiga, a jednou to stačilo. Když už, tak třeba o lasičkách, to by byla novinka ;-)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    tsLnox avatar 19.7.2011 10:37 tsLnox | skóre: 31 | blog: Blog jednoho ukecaného Gentoolemana | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Lasici maj na Bugemosu, takže tudy cesta nevede :-D
    19.7.2011 14:15 Mercuriuz | skóre: 16 | blog: Mercuriuz | V hospodě =)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    pwned :-D
    Linux users everywhere, raise your keyboards into the air, we´re warriors, warriors of the world.
    19.7.2011 21:52 dejf | skóre: 3 | blog: dejf | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    neni co dodat :) (jasně že ne)
    Windows nezastavíš... Jejich bluescreeny jsou svoji kvalitou nedostižitelné. :)
    20.7.2011 23:11 warp
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Mám dotaz. Tento zápis se mi nějak nezobrazuje na titulní straně, čím to ? Jedinej, kerej tam chybí...
    kotyz avatar 21.7.2011 10:06 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Protože je o ničem ;-)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    21.7.2011 11:35 anglictinar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    I jiné zápisy sou o ničem. Nezasedl si někdo na autora?
    19.7.2011 07:53 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Do komentaru jsem zvyklej psat bez hacku a carek a slangem, ale zapisky do blohu pisu vzdy s diakritikou a snazim se i o pravopisnou cestinu. On se delsi text prece jenom lip cte, kdyz je to spravne. Pokud to dokazes, zkus to. Diky:-)

    Urcite vyzkousej WindowMaker a Fluxbox (pripadne OpenBox, Blackbox):-)
    xkucf03 avatar 19.7.2011 17:34 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    že tě to baví :-)

    (nevím, proč bych měl záměrně vynechávat háčky a čárky, zrovna když píšu komentáře)
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    AsciiWolf avatar 20.7.2011 11:20 AsciiWolf | skóre: 41 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Ty jsi asi nepobyval delsi dobu na nejakem (ceskem) IRC kanale, ze? :-)
    xkucf03 avatar 20.7.2011 12:19 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Ne, používám modernější Jabber/MUC, tam s češtinou nikdy není problém.

    Ale co se týče IRC, mělo by tam taky fungovat utf-8, ne?
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    20.7.2011 18:45 zxtlpn | skóre: 8 | blog: zxtlpn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Spíš záleží na tom, jestli si ho chtěj lidi nastavit, když to nemaj v defaultu.
    19.7.2011 22:09 dejf | skóre: 3 | blog: dejf | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    a představ si že jsem zkoušel tohle: DE/WM výdrž ostatní info

    GNOME 2 měsíce moc žravý, jinak dobrý,vyhovuje

    KDE4 10 minut, pěkny, vyhovuje, ještě víc žravý(nezlobte se ale je tak), nebejt toho tak jsem KDEčkař

    XFCE 14 dní, pěkný, líbí míň žravý, ale furt je to moc

    LXDE 2 mesíce, pěkný, líbí, ze věech DE nejmíň žravý, ale furt moc žravý :)

    Openbox výdrž ??, pěkný, hodně málo žravý, ale nevyhovuje

    Fluxbox, Blackbox výdrž ??, hodně málo žravý ale nevyhovuje

    IceWM vyhovuje hodně málo žravý a jako jedinej WM vyhovuje

    Unity (tehdy ještě na ubuntu) nic moc zpět ubuntu classic (gnome)

    Gnome 3 nevyzkoušeno

    Proč mi ze všch WM vyhovvuje jen IceWM? Protože má W98 vzhled (obdobnej jako u všech DE) který máme na PC od 98 a na kterej jsem zvyklej (aj na XP ho používám). Souhlasim s tim co se píše v 1. commentu, to že bych moh tyhle prostředí zkusit z pohledu linuxáka-začátečníka, není špatnej nápad a až bude čas tak se do toho pustim (jen aby to nebylo napsaný jak od konečníka).

    Peace.
    Windows nezastavíš... Jejich bluescreeny jsou svoji kvalitou nedostižitelné. :)
    19.7.2011 23:52 zxtlpn | skóre: 8 | blog: zxtlpn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Vypadá to na zastaralej počítač, že řešíš jakousi žravost. No, já bych už taky uvítal upgrade na 4G RAM. Všechno se to rozlejzá, co může, hlavně ty browsery. Sem tam taky něco v GUI leakuje.
    20.7.2011 04:37 w4rr10r
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Mám 3,5GiB paměť, z toho zabraný necelý gigabajt po dvou dnech používání (KDE Plasma Desktop Workspace (bez sémantického desktopu) + Firefox s několika otevřenými stránkami (AdBlock + FlashBlock) + Thunderbird + Clementine + Kopete + několik menších nástrojů), zbytek se používá jako mezipaměť.
    20.7.2011 09:24 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Hmm, já mám 4, a s unity (dokonce i teď, když už ten compiz tak moc neleakuje :) ) si stačí nechat 2 dny běžet chromium a pustit javový IDE a jde se do swapu...
    22.7.2011 17:09 dejf | skóre: 3 | blog: dejf | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Já mám 1GB a PC vypínám dycky na noc a výsledek? mám puštěnej firefox několik LXTerminalu (holt je na ně ček zvyklej) a v nich několik mc dál si občas zapnu VLC, mythtv,eagle sem tam nějakou TMNF nebo samp, večer mám po tomhle šeckom zabranejch 300 mb RAM(samozřejmě vyplej samp a tmnf) když mám zaplej libreoffice tak okolo 600mb (nevim přesně používám pstree a killall jako správce úloh, nemám ani networkmanager :) ale jakmile pustim ve virtalboxu WXP tak je zle. po startě si bere celej PC 120MB ram :)

    To ve WXP když si pustim GTA4 tak je musim vypínat tvrdym restartem :)
    Windows nezastavíš... Jejich bluescreeny jsou svoji kvalitou nedostižitelné. :)
    22.7.2011 17:13 dejf | skóre: 3 | blog: dejf | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    kromě toho když už otevřenej firefox tak 30-40 tabů a to si o těch 300mb taky řekně
    Windows nezastavíš... Jejich bluescreeny jsou svoji kvalitou nedostižitelné. :)
    22.7.2011 18:13 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    No jo, vypínat moc zvyklej nejsem... a do toho nějaká javovina a už to jede :) on by to byl i jednoduše řešitelnej problém, kdyby všechny moje stroje neměly 4GB limit na chipsetu :(
    otula avatar 21.7.2011 17:52 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Když už provozuješ tu DE turistiku, měl bys vyzkoušet Trinity Desktop Environment. Možná pak IceWM zahodíš.

    A jen tak mimochodem, 3. pád zájmena „já“ se píše „mně“ – jsi zatím dost mladý, takže je možnost ti to ještě natlouct do hlavy.
    Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
    21.7.2011 22:46 technik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    trinity je starý
    22.7.2011 17:10 dejf | skóre: 3 | blog: dejf | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    ano jsem dost mladý, natlouct do hlavy by to šlo jenže neumim pády :) a učit se je nehodlám teď hrdě miřim do osmičky a pády nemám v plánu umět
    Windows nezastavíš... Jejich bluescreeny jsou svoji kvalitou nedostižitelné. :)
    otula avatar 24.7.2011 13:57 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Představení blogu
    Opravdu svérázný postoj. Máš se čím chlubit…
    Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.