Na Kickstarteru běží kampaň na podporu USB RTC pro Raspberry Pi aneb hodiny reálného času (nejenom) pro Raspberry Pi připojitelné přes USB.
Google Chrome 90 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 90.0.4430.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube, Pete LePage z devadesátek :-)). Zdůraznit lze použití HTTPS jako výchozího protokolu při nezadání protokolu. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 37 bezpečnostních chyb.
Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu oznámila, že v Pop!_OS 21.04 bude nové desktopové prostředí COSMIC vycházející z GNOME. Představení prostředí v příspěvku na blogu.
nnn (Wikipedie), někdy také n³, je neortodoxní terminálový správce souborů. V den čtvrtých narozenin projektu byla vydána nová verze 4.0. Její kódový název je Sushi.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2021-3472 v X.Org Serveru a XWaylandu. Chyba je zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota). Opravena je v upstream verzích X.Org Serveru 1.20.11 a XWaylandu 21.1.1.
Bylo vydáno FreeBSD 13.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Collapse OS vznikl jako svobodný operační systém pro počítače v případě „pomalého kolapsu civilizace“ sestavitelné a udržovatelné ze součástek rozšířených zařízení jako kalkulátory Texas Instruments, a to za účelem programování dalších jednočipů pro automatizaci. Autor po roce a půl projekt označil za hotový, ale plánuje pokračovat v jeho vylepšování. Ke stažení jsou zdrojové kódy (pod GNU GPLv3) a dokumentace.
Nvidia podpoří projekt Common Voice částkou 1,5 milionu dolarů. Mozilla píše o demokratizaci a diverzifikaci hlasové technologie. Nvidia prostě použije otevřenou databázi hlasových záznamů k trénování svého systému Jarvis, viz úvodní přednáška CEO Nvidie Jensena Huanga na NVIDIA GTC 2021.
Tento týden probíhá virtuální konference NVIDIA GTC 2021 (GPU Technology Conference). Doporučit ke zhlédnutí lze úvodní přednášku CEO Nvidie Jensena Huanga. Z kuchyně představil celou řadu novinek (NVIDIA Grace CPU, NVIDIA DRIVE Atlan, AI-Capable Supercomputer Alps, …). Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Ve zprávičkách jsem zahlédl informaci o doplňování kódu ve skvělém editoru VIM, který se učím používat. Pořád mi v něm ale něco chybělo, rozhodl jsem se tedy IComplete vyzkoušet (domovská stránka a screenshoty). Nakonec to nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.
ICompletion je napsáno v C, na Vim je napojeno pomocí skriptu a nových vlastností Vim7, které umožňují doplňování kódu závislé na kontextu. Po napsání strukturovaného typu se Vám v dolní čáasti obrazovky otevře další okno, které obsahuje seznam členů a metod objektu se stručným popisem. IComplete dokáže napovídat také seznam argumentů právě psané funkce, jména lokálních i globálních proměnných či funkcí, jména statických členů a metod objektu. Přestože nedosahuje kvalit doplňování některých komerčních vývojových prostředí, nabízí to, co spousta lidí již dlouho ve Vimu hledá.
K funkci je potřeba Vim7, který jsem objevil snad jen v distribuci Gentoo. Musel jsem tedy provést stažení a kompilaci kódu, což se překvapivě neprovádí známou trojicí, ale systémem Aap.
mkdir ~/aap cd ~/aap cvs -d:pserver:anonymous@cvs-pserver.sf.net:80/cvsroot/a-a-p checkout Exec cd Exec su ./aap install
Update Aap se provede posloupností:
cd ~/aap/Exec ./aap uninstall cvs update ./aap installAap nemusíte instalovat jako root, pak se Vám nahraje do
~/lib
a vytvoří link v ~/bin
, později ale stejně budete pravděpodobně instalovat Vim7 pro celý systém, takže je to možná zbytečné.
Po instalaci aap si vytvoříme adresář ~/viminstall
a v tomto adresáři spustíme:
aap -f http://www.a-a-p.org/vim7/main.aap su aap install
Pro update programu:
aap uninstall aap update aap install
Nyní bychom měli mít nainstalovaný Vim7 v /usr/local
. Podíváme se tedy na IComplete, kde je situace již podstatně jednodušší. Stáhneme poslední verzi, kterou najdeme zde, rozbalíme a použijeme klasiku. Problém může nastat, pokud v systému máte nainstalované exuberant-tags, ale alias ctags neexistuje, pak předejte configure ještě parametr CTAGS_CMD=exuberant-ctags
.
./configure --datadir=/usr/local/share make su make install
Máme vše nainstalováno, ale ještě není vyhráno. Vytvoříme si testovací soubor test.cc s obsahem:
#include <string> #include <iostream> using namespace std; typedef struct pokus { int a; string b; char c; } pokus; main() { pokus p; string str = "blabla"; p.a = str.length(); cout << str << ", pocet znaku: " << p.a << endl; }
Provedením icomplete -l 15 -c 6 test.cc
byste měli dostat
class:pokus | scope: a: int a b: string b c: char c
To už máme téměř vyhráno, aby nám fungovalo doplňování i u STL tříd, musíme do souboru /etc/icomplete.conf
přidat cesty k hlavičkovým souborům. U mě na Mandriva Linuxu LE2005 se nacházejí v adresáři /usr/include/c++/3.4.3. Nyní zkuste spustit icomplete -l 15 -c 14 test.cc
a pokud máte štěstí dostanete přehled členů a metod třídy string.
Spusťte nainstalovaný Vim /usr/local/bin/vim
a vyzkoušejte napsat za str
tečku nebo ->
, mělo by fungovat též doplňování statických členů a metod po ::
. Doplňování kódu si vynutíme stiskem Ctrl-X, Ctrl-U, rebuild cache provedeme Ctrl-X, Ctrl-X, Ctrl-U, co chceme doplnit vybíráme vpřed pomocí Ctrl-J nebo zpět Ctrl-K.
Doufám, že Vám tento návod pomohl a nemuseli jste si vyměnit několik mejlů s autorem jako já . Další informace naleznete na stránce projektu.
Tiskni
Sdílej: