abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 13:33 | Nová verze

  Byla vydána verze 8.2.0 skriptovacího jazyka PHP používaného zejména k vývoji dynamických webových stránek. Přináší řadu novinek a vylepšení. Vydána byla také příručka pro přechod z předchozích verzí.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 13:11 | Nová verze

  Balík aplikací KDE Gear byl aktualizován v pravidelném termínu. Verze 22.12 přináší nové funkce napříč aplikacemi, od správce souborů Dolphin přes video střižnu Kdenlive po KDE Connect.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  dnes 09:00 | Nová verze

  Bylo vydáno Eclipse IDE 2022-12 aneb Eclipse 4.26. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 08:00 | Nová verze

  Tor Browser verze 12.0 byl vydán. Tento webový prohlížeč, který také integruje klienta sítě Tor, je založen na Mozille Firefox nyní verze 102 ESR. Novinkou je možnost přepínání lokalizace uživatelského rozhraní. Ve variantě pro Android jsou nově výchozí režim HTTP-Only a upřednostňovány stránky .onion.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
  dnes 07:00 | Nová verze

  Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 16 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 06:00 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 1.74 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.74 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 22:44 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 5.6 (aktuálně 5.6.2867.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 108. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na social.vivaldi.net byla nedávno spuštěna instance Mastodonu. V desktopové verzi Vivaldi je nově v postranní liště integrován Mastodon klient.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 18:55 | IT novinky

  Novinky v Telegramu, cloudové službě pro instant messaging: registrace nevyžaduje SIM a telefonní číslo, uživatele lze přidat pomocí dočasného QR kódu, …

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  včera 17:33 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 3.4 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 08:00 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 2022.4 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze obrazy pro QEMU nebo Kali NetHunter Pro pro telefony PinePhone a PinePhone Pro.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  Už jste se osobně setkali s podvodem typu falešná technická podpora?
   (54%)
   (4%)
   (42%)
  Celkem 113 hlasů
   Komentářů: 6, poslední dnes 17:04
  Rozcestník

  Další GnuPG HOWTO?

  8.5.2005 09:21 | Přečteno: 4118× | HOWTOs | poslední úprava: 9.5.2005 10:16

  Jednoho dne jsem se rozhodl konečně začít používat GPG k podepisování emailů, dříve už jsem s GPG trochu experimentoval a dokonce jsem uploadoval svoji identitu na keyserver. Jenže jsem nevěřil použitým klíčům (včetně primárního) a bohužel jsem zjistil, že primární klíč vyměnit nelze. To mne vedlo k odvolání celé identity a hledání způsobu jak začít používat sekundární klíče. Jak na to se dozvíte dále a naučíte se i základní příkazy.

  GPG (GNU Privacy Guard) vychází z PGP (Pretty Good Privacy). Jedná se o open-source programový balík pro bezpečnou komunikaci a předávání dat. Umožňuje šifrování a dešifrování, podepisování a kontrolu podpisu různých dat, třeba emailů. Spoustu informací je možné se dozvědět z GnuPG handbooku, i když to o čem tu píšu, se v něm nedočtete.

  Aby vám to fungovalo i pod Windows, budete potřebovat tento balík, v Linuxu máte GPG už pravděpodobně nainstalované, protože balíčky jsou často podepsané GPG klíčem. V článku budu pro public key block používat označení certifikát, protože se mi zdá výstižnější.

  Chcete-li si vytvořit GPG certifikát, musíte mít vytvořen pár veřejného a tajného klíče, váš certifikát je pak podepsán tímto tajným klíčem. Tomuto říkáme primární klíč. Svůj certifikát můžete později libovolně editovat, přidávat další identity (jméno + emailová adresa), přidat fotku, měnit primární identitu a co je pro nás nejdůležitější, přidávat a odvolávat sekundární klíče.

  Primární klíč máme jen jeden, sekundárních klíčů můžeme mít libovolný počet. Ke každé změně certifikátu potřebujeme primární klíč, avšak k šifrování a podepisování si vystačíme se sekundárním klíčem. Pokud nějakým způsobem přijdeme o primární klíč, přišli jsme o všechno a budeme muset začít znovu od začátku, odvolat celý náš certifikát se všemi identitami, vytvořit nový a ještě k tomu napsat všem přátelům, aby si stáhli náš nový certifikát, čímž příliš dobrý dojem neuděláme :-). Nabízí se nám tedy možnost používat pouze sekundární klíče a primární klíč si dobře uschovat a používat ho jen po dobu nezbytně nutnou, tedy úpravy našeho certifikátu a podepisování identit lidí, kterým důvěřujeme.

  Vytvoření certifikátu

  Nejprve si vytvoříme primární klíč, zvolíme pouze DSA, neomezenou dobu platnosti, vyplníme svoje iniciály a zvolíme si heslo, kterým bude náš klíč chráněný. Tímto jsme vytvořili primární klíč certifikátu.

  gpg --gen-key
  

  Nyní spustíme editaci GPG certifikátu příkazem

  gpg --edit user_id
  

  Pomocí příkazu addkey přidáme sekundární klíče k našemu certifikátu, bude nám stačit jeden DSA pro podepisování a jeden ElGamal pro šifrování. U sekundárních klíčů nastavíme dobu platnosti např. na 2 roky. Po vypršení doby jejich platnosti můžeme pomocí primárního klíče vytvořit nové.

  Nyní si ještě doplníme další emailové adresy u své identity příkazem adduid. Příkazem keyserver si nastavte preferovaný keyserver na pks.gpg.cz. Příkazem addphoto je ještě možné přiložit k certifikátu vlastní fotografii, ale certifikát se pak značně zvětší.

  Po dokončení této konfigurace zadáme save a ukončíme program.

  Uschování primárního klíče

  Nyní máme v naší databázi sekundární klíče včetně primárního klíče. Ovšem pokud by nám někdo tuto databázi odcizil, kompromitoval by tak nejen používané klíče, ale též primární klíč a tudíž celý certifikát. Sekundární klíče můžeme libovolně odvolávat a vytvářet nové. Uložíme si proto primární klíč na nějaké externí medium a z databáze ho vymažeme, budeme ho používat pouze pro změny certifikátu. Ke správné funkci, podepisování a šifrování mailů nám sekudární klíče postačí.

  gpg --export-secret-keys > gpg.secret
  gpg --export-secret-subkeys > gpg.subsecret
  gpg --delete-secret-keys user_id
  gpg --import gpg.subsecret
  

  Soubor gpg.secret si uložíme na externí medium a smažeme. Externí medium dobře uschováme ;-).

  GPG bohužel není na náš postup dokonale připraveno a tak můžete narazit na problém při zpětném importu tajného klíče. Pokud před importem nejdříve z databáze smažete sekundární klíče, měl by jít primární klíč naimportovat zpět bez problémů. Jen si dejte pozor, abyste o sekundární klíče nepřišli.

  Používání sekundárních klíčů přináší však také několik úskalí, až vám někdo bude posílat zašifrovaný soubor, může se stát, že pro šifrování použije špatný klíč, než váš aktuálně používaný sekundární a vy pak tuto zprávu pravděpodobně nepřečtete. Nicméně zatím jsem na tento problém nenarazil.

  Ověřit si co za privátní klíče máme v počítači můžeme pomocí

  gpg -K
  

  resp.

  gpg --list-secret-keys
  

  znakem # jsou označené certifikáty ke kterým nemáme privátní klíč

  Práce s keyserverem

  Primární klíč tedy máme bezpečně uschovaný, vše relativně funkční a teď už jen nahrajeme svoji identitu na keyserver.

  gpg [--keyserver pks.gpg.cz] --send-keys user_id [user_id ...]
  

  Do Thunderbirdu si doinstalujeme Enigmail a nastavíme klíč, který chceme používat. Defaultní nastavení nebude fungovat, je třeba ho trošku změnit. Začněte psát novou zprávu, v menu Enigmail vyberte Výchozí nastavení tvorby zpráv->Nastavení podepisování/šifrování, zvolte volbu Použít konkrétní OpenPGP klíč a vyberte správný klíč.

  Import certifikátu z keyserveru

  gpg [--keyserver pks.gpg.cz] --recv-keys keyid [keyid ...]
  
  

  Obnovení stavu všech klíčů z keyserveru, stažení nových podpisů a identit

  gpg --refresh-keys [--keyserver pks.gpg.cz]
  
  

  Co s klíčem někoho dalšího

  Klíč můžete importovat buď z keyserveru nebo ze souboru pomocí

  gpg --import public.gpg
  
  

  Chcete-li podepsat něčí klíč, musíte ho mít naimportovaný do své databáze. Vlastní podepsání je jednoduché, měli byste si ovšem zkontrolovat, zda sedí fingerprint klíče a nastavit, jak moc jste prověřili, že certifikát patří skutečně dané osobě

  gpg --sign-key jina_osoba_id
  
  

  Nový podpis můžete nahrát na keyserver

  gpg --send-keys jina_osoba_id [--keyserver pks.gpg.cz]
  
  

  Podepisování souborů

  Kontrola podepsaného souboru, je možné specifikovat buď soubor obsahující zároveň podpis nebo zvlášt soubor s podpisem a podepsaný soubor

  gpg --verify [[sigfile]] [[signed-files]]
  
  

  Podepsání souboru

  gpg -u user_id --armor --sign filename
  
  

  Úschovna hesel pomocí šifrovaného souboru

  Ve svém domovském adresáři si vytvořte skript s následujícím obsahem, nezapomeňte změnit userid na svoje id. Upozorňuji, že tento skript není zcela bezpečný! Stále se nám rozšifrovaný soubor může v nevhodnou chvíli odswapovat na disk, což ovšem řeší šifrovaný swap. Po ukončení editace stačí pro uložení a opuštění editoru Ctrl-K X. VIčkařům mohu nabídnout tento postup.

  #!/bin/bash
  
  userid=vase_id
  
  rm -f secrnew.asc
  mv -f secret.zal secret.zal.2
  cp secret.asc secret.zal
  printf "Zadej heslo:\e[0;30;40m"
  read passphr
  printf "\e[0m"
  echo $passphr | gpg --passphrase-fd 0 -d secret.asc > /dev/null
  if [ $? -ne 0 ] ; then
    echo "Spatne heslo!"
    exit 1
  fi
  echo $passphr | gpg --passphrase-fd 0 -d secret.asc | joe - | gpg -e -r $userid -a -o secrnew.asc
  unset passphr
  if [ $? -eq 0 ] && [ -f secrnew.asc ] ; then
    mv -f secrnew.asc secret.asc
    chmod 600 secret.asc
  fi
  

  Doufám, že jsem Vás navedl správným směrem a budete odteď používat GnuPG zase o něco bezpečněji. Za značné zlepšení skriptu pro ukládání hesel bych chtěl poděkovat joeovi (a nemyslím ten editor).

  Další literatura

  The GNU Privacy Handbook
  GnuPG HOWTOs Collection
  Using multiple subkeys in GPG

         

  Hodnocení: -

  zatím nehodnoceno
          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  8.5.2005 09:30 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše jen malá připomínka
  Nečetl jsem to úplně všechno, ale bacha na ten skriptík. Když se brejkne ve vhodnou dobu případně ti třeba vypadne napajení při jeho spouštění, je velká šace, že ti na disku zůstane nezašifrovaný soubor s hesly.
  -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
  8.5.2005 09:36 digri | skóre: 12 | blog: digri
  Rozbalit Rozbalit vše Re: jen malá připomínka
  Tak o tom vím, jen mě moc nenapadá, jak to rozumně řešit. Máš nějaký nápad? Co používáš na skladování hesel? :-)
  8.5.2005 10:22 kavol | skóre: 28
  Rozbalit Rozbalit vše Re: jen malá připomínka
  Co používáš na skladování hesel?
  tužku a papír? fix a okraj monitoru? :-)
  8.5.2005 10:24 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: jen malá připomínka
  Ty jsi sekretářka? ;-)
  -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
  8.5.2005 10:24 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: jen malá připomínka
  Na skladování hesel používám palma :-)

  Sice to nepomůže úplně proti všem chybám, ale určitě bych použil trap a odchytával signály a čistil po sobě disk. (trap "rm -r -f $TEMP; exit 1" HUP a podobně)

  Možná by šlo po rozšifrování poslat data pajpou vimu, po ukončení editace ve vimu poslat data pajpou gnupg a zašifrovat. Samozřejmě by to chtělo nastavit vim aby si nikde nedělal zálohy, pracovní soubory a podobné neřády.
  -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
  9.5.2005 09:08 Martin Lebeda | skóre: 22 | blog: Martinuv_blog | Plzeň
  Rozbalit Rozbalit vše Re: jen malá připomínka

  Já používám vim + GPG podle tohoto návodu: http://www.vi-improved.org/wiki/index.php/VimGpg

  Mírně jsem si jej přizpůsobil, možná to není ideální ale považuji to za dostatečné.

  9.5.2005 09:48 digri | skóre: 12 | blog: digri
  Rozbalit Rozbalit vše Re: jen malá připomínka
  Děkuji, to vypadá velmi pěkně. Jinak s joem jsme ten skript dovedli téměř k dokonalosti.
  10.8.2005 16:09 Jozef Vondrák | skóre: 19
  Rozbalit Rozbalit vše Re: jen malá připomínka
  Zkus příkaz trap

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.