Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve zprávičkách jsem zahlédl informaci o doplňování kódu ve skvělém editoru VIM, který se učím používat. Pořád mi v něm ale něco chybělo, rozhodl jsem se tedy IComplete vyzkoušet (domovská stránka a screenshoty). Nakonec to nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.
ICompletion je napsáno v C, na Vim je napojeno pomocí skriptu a nových vlastností Vim7, které umožňují doplňování kódu závislé na kontextu. Po napsání strukturovaného typu se Vám v dolní čáasti obrazovky otevře další okno, které obsahuje seznam členů a metod objektu se stručným popisem. IComplete dokáže napovídat také seznam argumentů právě psané funkce, jména lokálních i globálních proměnných či funkcí, jména statických členů a metod objektu. Přestože nedosahuje kvalit doplňování některých komerčních vývojových prostředí, nabízí to, co spousta lidí již dlouho ve Vimu hledá.
K funkci je potřeba Vim7, který jsem objevil snad jen v distribuci Gentoo. Musel jsem tedy provést stažení a kompilaci kódu, což se překvapivě neprovádí známou trojicí, ale systémem Aap.
mkdir ~/aap cd ~/aap cvs -d:pserver:anonymous@cvs-pserver.sf.net:80/cvsroot/a-a-p checkout Exec cd Exec su ./aap install
Update Aap se provede posloupností:
cd ~/aap/Exec ./aap uninstall cvs update ./aap installAap nemusíte instalovat jako root, pak se Vám nahraje do
~/lib
a vytvoří link v ~/bin
, později ale stejně budete pravděpodobně instalovat Vim7 pro celý systém, takže je to možná zbytečné.
Po instalaci aap si vytvoříme adresář ~/viminstall
a v tomto adresáři spustíme:
aap -f http://www.a-a-p.org/vim7/main.aap su aap install
Pro update programu:
aap uninstall aap update aap install
Nyní bychom měli mít nainstalovaný Vim7 v /usr/local
. Podíváme se tedy na IComplete, kde je situace již podstatně jednodušší. Stáhneme poslední verzi, kterou najdeme zde, rozbalíme a použijeme klasiku. Problém může nastat, pokud v systému máte nainstalované exuberant-tags, ale alias ctags neexistuje, pak předejte configure ještě parametr CTAGS_CMD=exuberant-ctags
.
./configure --datadir=/usr/local/share make su make install
Máme vše nainstalováno, ale ještě není vyhráno. Vytvoříme si testovací soubor test.cc s obsahem:
#include <string> #include <iostream> using namespace std; typedef struct pokus { int a; string b; char c; } pokus; main() { pokus p; string str = "blabla"; p.a = str.length(); cout << str << ", pocet znaku: " << p.a << endl; }
Provedením icomplete -l 15 -c 6 test.cc
byste měli dostat
class:pokus | scope: a: int a b: string b c: char c
To už máme téměř vyhráno, aby nám fungovalo doplňování i u STL tříd, musíme do souboru /etc/icomplete.conf
přidat cesty k hlavičkovým souborům. U mě na Mandriva Linuxu LE2005 se nacházejí v adresáři /usr/include/c++/3.4.3. Nyní zkuste spustit icomplete -l 15 -c 14 test.cc
a pokud máte štěstí dostanete přehled členů a metod třídy string.
Spusťte nainstalovaný Vim /usr/local/bin/vim
a vyzkoušejte napsat za str
tečku nebo ->
, mělo by fungovat též doplňování statických členů a metod po ::
. Doplňování kódu si vynutíme stiskem Ctrl-X, Ctrl-U, rebuild cache provedeme Ctrl-X, Ctrl-X, Ctrl-U, co chceme doplnit vybíráme vpřed pomocí Ctrl-J nebo zpět Ctrl-K.
Doufám, že Vám tento návod pomohl a nemuseli jste si vyměnit několik mejlů s autorem jako já . Další informace naleznete na stránce projektu.
Tiskni
Sdílej: