Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
To ze slova jako mrd.t, p.ca, k.nda nebo s.lin zustavaji v puvodni podobe a zrovna slovo "prdel" je automaticky patvarovano beru jako super tajnou informaci, kterou musime hned smazat. Ach jo.
Hmm, autor filtru má nějaký sexuální mindrák?
PS - jsem zvedavy, jestli to opet naky aktivni Krcmar rychle smaze a bude delat, ze Rut nema rada hratky.Ano! Odstraněno z home page.
Něco podobného jsem psal i v tom příspěvku, na který jsem odkazoval nahoře…
Ze zkušenosti můžu říct, že moderování otevřeného fóra je časově náročná a otravná práce, za kterou vás téměř nikdo nepochválí, ale vždcky se najde spousta lidí, kteří vám ochotně vysvětlí, že to děláte úplně špatně.
Jednak má obvykle příslušný admin nějaký mindrak, který si léčí tím ...Mindrák má ten, čo príde trolliť na technicky zameraný portál. Napr. na Stackoverflow, viem že keď tam niečo nájdem, je to k veci a nemusím sa brodiť stokou.
StackOverflow se mi osvedcilo jako dobry fulltextovy vyhledavac snippetu kodu s pouzitim nejakeho APITak to súhlasím, ale nie len API. Čo sa týka optimalizácií, tak niektoré komentáre sú veľmi obsiahle aj s príkladmi kódu a testami. Zas záleží kto komentár píše. Človek naozaj narazí aj na nesprávne riešenia, ale ako som písal, narazil som neraz, že po výskušaní všetkých riešení z komentárov, to najlepšie skončilo dole, ale zas sa mu dá dať šípka hore a možno časom prebuble navrch.
Teraz napríklad má hocikto voličský preukaz bez toho že by musel preukázať že vie čítať.Hehe, to mi taky vadi.
Tak to mas vetsi stesti nez ja.Já mám se Stack Exchange dobré zkušenosti. Většinou sice neumějí odpovědět na moje nové otázky, ale často tam nacházím dobré a přímočaré odpovědi na otázky, na které se už někdo ptal. Považuju to za druhý zdroj informací po dokumentaci a na mnoho věcí spíš první.
Signifikantni mnozstvi odpovedi na StackExchange povazuji za odpad.To ničemu nevadí. Od toho je tam crowdsourcované řazení odpovědí podle přijetí komunitou a tazatelem. Takže špatná odpověď ve většině případů nezabírá místo dobré odpovědi.
Což je možná čas se nad sebou zamyslet a nedělat to vubec... Kromě toho moderování většinou neexistuje a je to jen eufemismus pro cenzuru. Jednak má obvykle příslušný admin nějaký mindrak, který si léčí tím, že ma nad ostatními navrch, a jednak pro moderování chybí technické prostředky. Tady je aspoň skrývání komentaru (kdokoli si ho může zobrazit) a vyčleňování vláken do samostatných diskusi - tam se da hovořit o moderování a může to byt užitečné. Bohužel většina serveru podporuje jen cenzuru a funkce pro moderování nemá.
IMHO ne. Abicko je dobrej příklad, že když moderace není, tak se prostě úroveň části příspěvků zvrhne, a je to úplně zbytečný, protože titíž lidi by byli schopní mluvit i rozumně slušně a k věci. K čemu dáte prostor, to budete mít. A hodně webů chce mít trochu ordnung, a ne jako tady :)
Já teda taky radši pracuju s dospěle se chovajícíma lidma. Můžou být uvolněnější a občas ujet do sprosťáren, ale měli by si uvědomovat, že jsou pro speciální příležitosti a ne k tomu, aby se z nich dělala norma. A když někdo provozuje web, tak není úplně nemyslitelný, že chce, aby to jeho děcko budilo dobrej dojem, k čemuž dětinská sprostost moc nepomáhá.
Tahat do toho politicky nabitý pojmy jako cenzura je kravina. IMHO se v tom projevuje taková neuvědomělá dětská touha lidí nemít vůbec žádný mantinely a pak z toho vzniklá uraženost, když někde v takový ráži naráží. A když si místo toho, abych si uvědomil, že diskuse třeba mají svoje pravidla, hned dělím projekce, že "admin má asi mindrák", když mě tak trapně omezuje v rozletu, tak to je asi taky symptom.
Tiskni
Sdílej: