OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Svoboda není zadarmo.Stejně jako nesvoboda. Vy zřejmě považujete současný stav za svobodu a nesvobodná by pro vás byla moderovaná diskuse, já nebo David Indra naopak považujeme za nesvobodný současný stav a moderovaná diskuse by pro nás byla svobodnější.
Jak píše Max ve vedlejším vlákně:
Spíš není nikdo, kdo by s tím něco dělat mohl. Co vím, tak vývoj a úpravy abc systému skončily před dlouhou dobou (jinými slovy, počet vývojářů : 0).
Libovolný návrh, ve kterém figuruje úprava CMS, visí na tom, kdo tu úpravu udělá – buď z nadšení, nebo ho někdo bude muset zaplatit. Myslím, že by to i mohla být velmi zajímavá a cenná zkušenost/reference pro relativně začínajícího javistu, ale musel by ho někdo vést.
To je primární překážka i při stávající úrovni moderace (která i přesouvání diskuzí zmiňované v Maxem odkazované diskuzi).
Lide jsem chodi pro radu a tu dostanou.Na abclinuxu som sa zaregistroval v roku 2006. Nie som ten typ, co potrebuje komentovat kazdu otazku a aj napriek tomu som odpovedal na dost dotazov. Ked uz sa rozhodnem odpovedat na dotaz, tak preto, ze danu oblast poznam, alebo mam cas si vyskusat zreprodukovat problem a vyriesit ho ...
Asi tak dva roky dozadu tu zacali prichadzat ludia, co nemaju ziadnu snahu problem riesit, a abclinuxu si mylia s platenou podporou.
Takoví tu byli vždy. Podle mne se změnily dvě věci: za prvé si dřív takový tazatel buď nechal vysvětlit, že jeho chování není v pořádku, a začal se chovat slušně nebo si řekl, že jsme tu samí blbci, a už se nobjevil. Dnes je běžné, že takový tazatel pokračuje vesele dál a nikdo s ním nehne. Což IMHO souvisí s druhou změnou: v dřívějších dobách to byl ojedinělý zjev, takže bylo snadné nad nimi mávnout rukou a nevšímat si jich. Dnes je jich mnohem víc, nejspíš proto, že se Linux stále víc dostává i k uživatelům, kteří nemají zájem ani o IT ani o to, aby se něco nového naučili.
Lide jsem chodi pro radu a tu dostanou.Ostatní věci v diskusi jsou více méně spory o různé názory. Ale zrovna tohle je faktická věc a vaše tvrzení není pravda. Dříve mi počet řádků boxu „Linuxová poradna“ na titulní stránce nestačil, abych tam večer viděl všechny dotazy za jeden den, musel jsem listovat na další stránku. A bylo obvyklé, že i u některých dotazů na té další stránce se diskutovalo. Dnes se mi do toho samého boxu vejdou dotazy za 5 dní. Takže ne, v porovnání s dřívějškem sem lidé pro radu skoro nechodí. A když se podívám na některé diskuse, tak stejně nakonec rozumnou radu nedostanou.
Co na AbcLinuxu chybi je kvalitni obsah clanku. Zda se mi, ze vse se zlomilo po nekolika vymenach majitelu/redakce apod. Staci se podivat co je ted za clanky - nic, jen shrnuti Tyden na ... (doplnte), hw novinky a jaderne noviny.To se stalo v podstatě už "za mě". Jednoduše nebylo možné sehnat autory, a to ani na jimi vybraná ani na stanovená témata. Nevím, jestli se něco na světě změnilo nebo mi zkrátka jen scházel šarm, ale bylo to tak. S další změnou majitelů se stalo jen to, že zatímco mě to skutečně trápilo a snažil jsem se aspoň psát články vlastními silami, novým majitelům je to jedno. Už mě několikrát napadlo založit něco vlastního, nového (technicky i konceptuálně) a bez historické zátěže v podobě "dobré to už bylo", jen nevím, jestli to má vlastně smysl a není to odsouzeno k nezdaru.
To jsou, ale otázka je, nakolik je to pro případný portál dobře. Vzpomínám si třeba na konec devadesátých let, kdy začaly být mobily přístupné i běžným smrtelníkům. Vyrojily se weby jako Mobil server, Mobilmania a další, řešily se tam vlastnosti jednotlivých modelů, pokrytí signálem, lovily se BTS atd. Dneska mají sice mobil (skoro) všichni, signál je (skoro) všude, ale právě proto vlastně není čím se zabývat. V roce 2006 jsem zažil něco podobného při nástupu DVB-T vysílání a taky za pár let všechny ty projekty prakticky vyhnily. (OK, teď s připravovaným přechodem na DVB-T2 to zase trochu ožilo, ale zájem není zdaleka takový jako tehdy.) Nebo třeba digitální fotografie, to byl přesně stejný scénář.
Takže přestože dnes používá Linux řádově víc lidí než v době vzniku ABCLinuxu nebo dokonce Roota či Undergroundu, přestože o něm má mnohem víc lidí povědomí a je podstatně jednodušší si ho vyzkoušet, neznamená to automaticky, že web o Linuxu bude mít jednodušší život - spíš právě naopak. IMHO ty pionýrské doby přejí tematickým portálům daleko víc.
Příspěku, na který reagujete, se vůbec nezabýval nějakými trolly. Byl čistě o tom, že to, že je něco mnohem víc rozšířené a stalo se to (téměř) mainstreamem, neznamená automaticky, že bude větší zájem o portál k danému tématu - a že často je to spíš naopak.
Co se trollů týká, nepředstírám, že mám nějaké ultimátní řešení - a osobně ani nevěřím, že existuje. Ostatně, vy jste taky žádné řešení nenavrhl, celý váš příspěvek se nese v duchu klasického "něco by se s tím mělo udělat".
Ne, já prostě jen nemám rád pseudologiku "něco by se s tím mělo udělat" - "tohle je něco" - "je to tedy řešení". Hned na začátku jsem vysvětlil, že to prostě není tak jednoduché, jak si zakladatel vlákna představuje. To tvrdím s plnou vážností i teď, a to i na základě vlastní zkušenosti - jedno otevřené fórum jsem asi pět let spravoval a bohužel musel i moderovat.
Ne každý problém má jednoduché řešení. Nebo přesněji: ne každý problém má jednoduché řešení, které ten problém opravdu řeší.
Nicméně dovolte mi otázku - váš boj za "trvale udržitelnou krávu"
A to má být co?
za pomoci argumentu Ad hominem
Jak můžu argumentovat ad hominem, když jste se neobtěžoval podepsat, takže nemám tušení, kdo jste?
ale konstatování obecné potřeby (a potřeby zcela reálné, jinak by tu to téma nebylo)
Reálnost té potřeby jsem nikdy nezpochybňoval. Potřeba sama o sobě ale existenci (nebo dokonce reálnou dostupnost) řešení nezaručí.
ale jakýkoliv pokus o cokoliv bude vždy víc a proto lepší, než se nepokusit o nic
Tak s tímhle zcela zásadně nesouhlasím: je spousta pokusů o řešení, které ve výsledku nadělají víc škody než užitku.
vzdát vše dopředu a ještě se alibisticky vymlouvat a hledat důvody "proč ne"
Já jsem to fórum vydržel táhnout pět let (možná dokonce šest), než jsem to vzdal. To není žádné "dopředu". Důvody jsem hledat nemusel, naopak, spíš to bylo tak, že když jsem se zamyslel, jaké důvody mám v tom sysifovském snažení pokračovat, našel jsem jediný: nechtěl jsem tomu hlavnímu trollovi dopřát pocit, že vyhrál. A jednoho dne jsem si uvědomil, že to je zatraceně málo.
K tomu poslednímu: Robot ani troll určitě nejsem, to vidíte sám. Napadáním ovšem nikdy z nikoho podpis nevymůžete, to byste měl už dávno vědět.
Nic nemámím, to je vaše věc, jestli si za svými názory stojíte natolik, abyste je spojil se svým jménem. Jen jsem si dovolil podotknout, že těžko můžu "argumentovat ad hominem", když nevím, o koho jde (ani jestli vás vůbec znám).
Že jsem člověk se asi nebudete snažit popřít, předpokládám.
Jo, tohle znám! To říkají všechny stroje, které chtějí projít Turingovým testem.
Co je potřeba, je posunout ABC Linuxu o krok dál.A pro koho? Pro těch pár lidí, co sem chodí z nostalgie? Pro lidi, co chtějí kvalitní portál se přece může udělat nový. A nebo pro zisk majitelů, kteří se o svůj majetek očividně moc nestarají. Já osobně sem chodím ze setrvačnosti a jakmile bude existovat odpovídající náhrada přijatelná pro mě a pro lidi, které chci online potkávat, tak tam prostě přejdu. Nehodlám jen tak z legrace dotovat byznys úplně cizích lidí.
řekl bych,že zdejší "trotly" si zde pěstujete samy!!!! zkuste se vrátit do minulosti,když jste "maturovaly" s klávesnicí....možná by stačilo další cos naučit,navést,poradit....než se jen vychloubat a machrovat :))) říct nekomu na foru,ze je debil....tim nikomu neprospejete....Já tu nikde nic o debilech kromě vašeho příspěvku nevidím, takže těžko soudit. Jistě je tu dost lidí, co rádi machrují, nebudu jmenovat, ale to je celkem normální stav a inteligentní člověk se přes to časem dokáže nějak přenést.
but se zmeníte a linuxy postoupí,nebo to tu zabalte a zkuste brecet v kostele....beztak vam nic jineho nezbude.Řekněte mi jediný důvod, proč by se měli návštěvníci ábíčka, ke kterým mluvíte, řídit názorem člověka, který neprokázal ani základní znalost tématu, ani schopnost sebereflexe, ani schopnost psát alespoň trochu česky. Pak se můžeme začít bavit o tom, kdo by to tu měl nebo zabalit. :)
Tiskni
Sdílej: