Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Za posledných 12 hodín som zažil 2 milé prekvapenia, ktorých zdrojom bola viac alebo menej práve Ubuntu komunita.. Sú to v podstate také maličkosti, ale občas potešia viac, ako 3D desktop v 7.04. Nedalo mi nepodeliť sa
Prvé ma zastihlo včera v noci, keď som sa po víkende strávenom tam, kde líšky dávajú dobrú noc, konečne dostal k môjmu mailboxu:
Hello cezz, We at Ubuntu Forums would like to wish you a happy birthday today!Treba jedným dychom dodať že na ubuntuforums sa nemôžem považovať za aktívneho člena komunity, nakoľko - povedané torrenťáckym slangom - som skôr leecher ako seeder. :) Snáď by som sa mal pokúsiť to zlepšiť.
Druhé milé prekvapenie si ma celkom nečakane našlo vo vlaku. Išiel som s mojou krásnou a nežnou polovičkou po víkende ja do práce, ona do školy. Do kupé si prisadol chalan cca tak 20 ročný (snaď som neurazil nízkym/vysokým tipom) a vytiahol notebook (na danej trati pomerne bežné, keď cestujem sám, tiež si takto občas krátim čas). Chvíľu sme išli nič netušiac, keď zrazu moja milá ukazuje "Aha, to sú tie karty, čo máš ty". A naozaj, na monitore ktorý mladík (neviem meno, neviem ako ho nazvať inak) otočil smerom k nám svietila jedná s tých štandardných kartových GNOME hier.. Normálne by som sa asi prihovoril, povyzvedal, ako sa Ubuntu na notebooku drží, čo funguje a čo nie, ale mal som spoločnosť a to má človek hlavu popletenú, tak som len tak trošku hlasnejšie povedal "Aha, Ubuntu!". Tažko povedať či ma fellow ubuntero počul, lebo mal slúchadlá na ušiach.. Každopádne nezdalo sa že áno a ja už som sa radšej venoval polovičke.. Takže ak by sa tu prípadne niekto spoznal v mojom príbehu, tak sa vie preukazať prístupnou a cieľovou adresou, prípadne aj časom :)
Tiskni
Sdílej: