Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Nakoľko môj kamarát nemá prístup k internetu a rozhodol sa nainštalovať si Ubuntu, bude treba pre neho spraviť offline mirror Ubunťáckych repositories na DVD. Dal som sa teda do toho - podľa celkom dobrého howto, samozrejme s malými zmenami pre feisty. DVD by mali byť rovnako dobre použiteľné aj pre Kubuntu, Edubuntu a podobne.
Niekde som tušim videl, že takýto mirror by mal byť cca na 4 DVD, v spomínanom howto sa však hovorí až o 30GB, čo by bolo 7 DVD. ISP bude mať radosť. :-) Každopádne, pokiaľ by bol záujem, som ochotný komukoľvek v Bratislave, alebo Žiline tieto DVD napáliť. Výmenou za čisté DVD napríklad. V týchto dvoch mestách sa nachádzam pomerne bežne, inde skôr výnimočne, ale možno by som si dal aj tú prácu zaslať to poštou.
Takže dajte vedieť.
Ale tentokrát na reálnom hardware.. Mal som chvíľu čas, iso image som stiahol už pár dni dozadu a navyše ta zvedavosť - jednoducho som neodolal. Rýchlo nájsť v kôpke CD jedno voľné RW, pravý klik na iso -> Vypáliť na disk, Zapísať, Vymazať CD a je to. (ja tieto jednoduché veci zbožňujem, K3B a podobné som za celu dobu ani nenainštaloval - no flame pls, každému, čo jeho je) Počas vypaľovania som rýchlo prebehol plochu a homedir, či nebude treba niečo zálohovať, všetko OK, takže reštart a boot z CD.