Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nevím, kdo si co myslí, o práci systémového administrátora, přesněji moje funkce zní systémový inženýr. Už ten název je divný. Každopádně se ve směně starám o správný chod komunikačních systémů. A to jak datových sítí (v malé míře), tak komunikačních digitálních ústředen. K ruce jsou mi technici nebo techničky. Řeším také drobnou někdy větší výstavbu komunikačního prostředí. Tahání drátů k uživateli (pokud tam nejsou).
Instalace telefonů a počítačů. Odstraňování závad u uživatele. Monitorování provozu. Přijímaní a instalaci hlasových a datových okruhů od externích poskytovatelů. Psaní hlášení a další s tím spjatá byrokracie. Samozřejmě ke všemu patří management a správa digitálních ústředen.
A protože naše společnost musí jít (podle některých lidí, kterým nestačí digitální ústředny čtvrté generace) v před. Mám na sále instalované komunikační zařízení páté generace tj. IP telefonii. Zajímavý projekt.! Akorát naše společnost si vybrala výborného dodavatele (v uvozovkách), tak vypadá, že se s tím budeme muset poprat sami (hlavně já). Jiní lidé o to nějak nejeví zájem. Vůbec nevím proč? Hračka za x milionů, tak proč se sní nepohrát. A tak jsem teď systémák samouk (nejsou peníze na kvalitní školení). Musím napsat, že díky své snaze mám na implementaci asi půl roku a tak, i když je dodavatel o ničem, myslím, že se s IP telefonií sžiji a mí rádoby zákazníci budou naprosto spokojení.
Zítra jdu do zaměstnání, mám směnu, a tak se zase podělím o pár zážitků ze své práce. Určitě to bude zajímavé. Mám teď rozjetý projektíček propojení isdn ústředen nestandardním způsobem a tak to chci nasimulovat zda to půjde a samozřejmě studium cisco callmanagera (srdce naší IP telefonie).
Tiskni
Sdílej:
Dík za zpestření, jsem zvědavej, kam s tim dojdeš, s čim všim se svěříš.
K tomu Call manageru na cisco.com nic neni?