Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dne 5.10. den po oficiálním vydání nové verze OpenSuSE 10.3,jsem přes noc stáhnul DVD iso x86_64. Dva roky jsem fungoval s 10.1 a byl jsem nadmíru spokojený. Používal jsem je na všechno. Počínaje office, až po stříhání domácího videa, ripování, tvorbu DVD, úpravu fotografií a tvorbu webových stránek. No což, nastala doba inovací a tak jsem se vrhl na přeinstalaci. Respektive mě zbyla partišn po OS BillSysXP, který jsem nepoužíval dvacet měsíců po té co se klasicky zbořil. Tak jsem se rozhodl 10.3 nainstalovat na tuto část disku. Starý systém bude zachován do doby než budu z novým systémem spokojený.
Partišna se hodila. Vložil jsem vypálené dvd do mechniky, při startu povolil v BIOSu boot z CDROM a očekával co bude. Jak jsem byl zvyklý u SuSE, startovací menu bylo stejné, akorát přibyla funkce test hardware. Zajímavá funkce, nebavilo mě čekat, že HW je OK, tak jsem to v polovině ukončil. Po rebootu, jsem dal instalovat OS a přes klikací okna, pro nastavení všeho možného a nemožného, se systém nainstaloval tam kam jsem chtěl. Při výběru balíčků doporučuji zaškrtnou balíčky základního vývoje a source kode jádra.
Nastal okamžik pravdy. Reboot a start nového systému. Nevím, jak jiné systémy, ale vývojáři suse zapracovali a start systému dokonale zrychlil – milé překvapení. Grafické rozhraní KDE naběhlo a já se mohl pokochat krásou designu. Myslím, že se systém opravdu povedl. Ale grafika není všechno.
Po spuštění yast2 jsem mrknul na všechny položky, pár jich přibylo. Hezká funkce například přidání instalačních zdrojů pro automatickou aktualizaci a mnoho jiných. Nepřekvapilo mě, že nejde podpora 3D. Nejsou instalované ovladače GK. Stáhnul jsem nejnovější ovladače pro GF6600GT a dal se do instalace. Nic složitého: (nuté mít zdrojový kód jádra pro kompilaci modulů)
v konzoli příkaz init 3
sh příslušný balík ovladačů
spustit sax2
nastavit GK a otestovat. Pokud systém zahlásí, že není podporováno 3D. Je potřeba ručně opravit xorg.conf. Místo ovladče GK :nv napsat nvidia.
init 5 a je to.
Zkoušel jsem zprovoznit kostku neboli xgl. Úpravou konfiguráku etc/sysconfig/displaymanager (dle návodu na netu) a zase klasika reset xservu, kostka fungovala.
Dále po přidání instalačních repozitářů jsem doinstaloval podporu DVD, MP3, AVI, WMV - úžasné vše nádherně běží. Akorát jsem hledal kino pro úpravu videa z videokamery a nic. Tak jsem stáhnul nejnovější zdroják a dal se do kompilace. Vše proběhlo bez větších problémů a KINO funguje. Zase milé překvapení.
Nedávno jsem začal používat windowmanager fluxbox. Instalace z balíčku proběhla bez problému. Po opravě konfiguráku jsem rebbotnul a nastavil auto start na fluxbox. Systém naběhl ještě rychleji a já se dal do úpravy grafiky a menu. Vše proběhlo bez problému.
Závěrem: operační systém OpenSuSE 10.3 je opravdu zdařilá distribuce. Jsem nadšený rychlostí spouštění, množstvím podporovaného hardware. Celková kompatibilita a jednoduchá správa celého systému je vynikající.
P.S. Děkuji za svobodnou volbu OS s možností úpravy dle vlastní potřeby a názoru. Linux tomu naprosto odpovídá.
Tiskni
Sdílej:
ALE pak jsem do floppy mechaniky vlozil disketu s jednim starym...
očekával jsem pokračování: systemem MS-DOS 6.22, rebootoval jsem, pustil se do instalace a jsem nadmiru spokojen..
x11-video-nvidiaG01
(kdybys nechtěl oneclick použít (jako já sax2 -r
(to platí i u toho oneclick install) a je to.
Ta rychlost startu je ohromná.
Zase bych to tak nepřeháněl. Výrazné zrychlení tam sice skutečně je, ale pro uživatele je to navíc trochu přibarveno tím, že se kdm (gdm) spouští co nejdříve, ne až na konci jako dřív. Takže v okamžiku, kdy se objeví přihlašovací obrazovka, není systém ještě plně naběhlý. IMHO je tenhle trik trochu kontraproduktivní, protože pokud se uživatel přihlásí hned, jak se objeví přihlašovací obrazovka, dobíhající inicializační skripty pro změnu zpomalí proces inicializace KDE. Ale co, lidem se to líbí, tak nezbývá než se s tím smířit (nebo si upravit pořadí skriptů).