Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Koneně jsem dodělal jednoduchý dohled sítě. V síti mám použito pár routerů a server. Jedna z otázek je proč tolik routerů? Odpověď by byla vyčerpávající a proto se jí vyhnu. Prostě je mám v síti a hotovo. Server používám SuSE 10.2 (ftp, samba, http)a správa sítě. Na správu jsem nainstaloval asi nejlepší volně dostupný software Zabbix. Výsledek mé práce je zde
www.doh-net.com
Dostupnost routerů sleduji pingem s intervalem 300 sekund. Čas se dá měnit. Na serveru běží zabbix agent pro monitoring funkcí a zátěže serveru. Je to šikovné pro rychlou kontrolu dostupnosti aktivních prvků. Proč jsem to napsal do blogu. Trošku se chlubím, i když není čím, ale hlavně proto, že i malá síť jde dohledovat mocným nástrojem zabbix.
Ve čtvrtek jsem koupil na aukci ojetý notebook. Dlouhou dobu jsem nějaký notebook chtěl. Nechtěl jsem nevzhlednou, těžkou obludu. Vybíral jsem a nakonec jsem zvolil variantu staršího noťase. Náhodou na aukci borec nabízel IBM T23 1GHz, 256MB, 30GB HDD, obraz 14.1 palce, rozlišení 1024x728. Na správu sítě, snifing, hacking a jiné kousky akorát. Skočil jsem po něm. Trošku jsem měl obavu jestli nepříjde namazaný chleba a tento pátek přišel českou poštou. Večer prošel testem a dnes jsem ho dotestoval.Zatím funguje bezvadně. Jediná nevýhoda má německou klávesnici (asi proto ta cena 6500,-). Pro zkušeného, žádný problém. Vyřešily to české polepky pro klávesnici za 15 kaček. Nainstalnul jsem linux. Distrubuci z hackingu BackTrack2. Vše krásně běží. Všechny funkční tlačítka jsou podporována. Prostě starý dobrý IBM. Jsem naprosto spokojený. Zatím se zdá, že to byl dobrý kup, ale nechci předbíhat. Čas ukáže.