Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
A jak by sis představoval, že by to mělo vypadat? Rád dobrý návrh přijmu.Asi ma na mysli jednoduche zhustenie
Dost často se mi stává, že kus dialogového okna vyleze ven z obrazovky (1024x768) a k prvkům se nejde dostat. U Qt dialogů navíc v takových případěch bývá zakázané resize, takže je to úplně v aha.Tak tohle mě často s**e
Tak som sa s tym pohral (v gimpe), takto by som si to predstavoval ja:
- moja predstava
- povodny dialog
Inak co je to za pismo co tam mas nastavene?
1024x768 je naprosto žalostnéna to přišels jak?
1024x768 je naprosto žalostnéJá to říkám taky, ale vysvětli to mému LCD
Tak jako tak se člověk nevyhne předělávání symlinků.Symlink jsem ještě ani jednou nepředělával, vlastně tu ani žádný není
qt-config qt4
(pod rootem), znova přihlásit a je to Podle těch screenshotů koukám, že tě taky postihla ta kiBi MiBi nemoc.I když mi to nepřipadá moc hezké, podlehnul jsem zde argumentům, že k je násobek 1000
Jednak tam máš chybku - chybí ti tam kiB/sV příštím commitu to bude opravené, díky.
I když mi to nepřipadá moc hezké, podlehnul jsem zde argumentům, že k je násobek 1000Podle mě platí, že k je násobek tisíc, pokud za ním nenásleduje B nebo b jako značka bytu nebo bitu. Jinak s tebou souhlasím, vypadá to pěkně blbě.
strace -e trace=file ./fatrat
zhruba v půlvteřinových intervalech vypisuje tohle:
stat("~/install/balicky/ktorrent_2.2.1.dfsg.1-1_amd64.deb", {st_mode=S_IFREG|0644, st_size=2700612, ...}) = 0 stat("~/.config/Dolezel/fatrat.conf", {st_mode=S_IFREG|0600, st_size=528, ...}) = 0 open("~/.config/Dolezel/fatrat.conf", O_RDONLY) = 16 stat("~/.config/Dolezel/fatrat.conf", {st_mode=S_IFREG|0600, st_size=528, ...}) = 0 stat("~/.config/Dolezel/fatrat.conf", {st_mode=S_IFREG|0600, st_size=528, ...}) = 0 stat("~/.config/Dolezel.conf", 0x7fff9882c5b0) = -1 ENOENT (No such file or directory) stat("~/.config/Dolezel.conf", 0x7f08e8) = -1 ENOENT (No such file or directory) stat("/etc/xdg/Dolezel/fatrat.conf", 0x7fff9882c5b0) = -1 ENOENT (No such file or directory) stat("/etc/xdg/Dolezel/fatrat.conf", 0x732818) = -1 ENOENT (No such file or directory) stat("/etc/xdg/Dolezel.conf", 0x7fff9882c5b0) = -1 ENOENT (No such file or directory) stat("/etc/xdg/Dolezel.conf", 0x787808) = -1 ENOENT (No such file or directory)Přeloženo g++ verze 4.2. Spouštím to z adresáře, kde jsem to překládal,install jsem vynechal, nenašel jsem v Makefile, kam se to vlastně bude instalovat (našel jsem tam jen, kam se bude instalovat lokalizace):
install_locale: first FORCE @$(CHK_DIR_EXISTS) $(INSTALL_ROOT)/usr/share/locale/fatrat/ || $(MKDIR) $(INSTALL_ROOT)/usr/share/locale/fatrat/ -$(INSTALL_FILE) /home/jirka/install/zdrojaky/fatrat/locale/fatrat_cs_CZ.qm $(INSTALL_ROOT)/usr/share/locale/fatrat/
qmake
install pravidla nevytváří, prostě zkopíruješ binárku do /usr/bin šlo by udělat, aby při přetažení odkazu na pastičku na myši byl předvyplněn naposledy vybraný adresářTakovou feature bych považoval za chybu. Tuhle věc jsem vyřešil tak, že v rozbalovacím menu toho políčka by mělo být několik naposledy použitých adresářů.
K tomu bugu - ono to nějak nestahujeZkusil jsem to stahovat sám a prošlo to bez jediného problému. Je ten přenos v aktivním stavu? Ten stat znamená, že program žije
Takovou feature bych považoval za chybu. Tuhle věc jsem vyřešil tak, že v rozbalovacím menu toho políčka by mělo být několik naposledy použitých adresářů.Modelová situace: chci stáhnout několik balíků pro ruční instalaci. To znamená, že mám několik stránek, ze kterých vybírám odkazy a tahám je na pastičku. U každého balíku musím znovu a znovu zvolit, kam ho chci stáhnout, což mě zbytečně zdržuje a není to rychlejší než dosavadní metoda, tj. wget a dva xtermy. Ale jak myslíš.
Zkusil jsem to stahovat sám a prošlo to bez jediného problému. Je ten přenos v aktivním stavu?Nevím, co znamená v aktivním stavu. Klikl jsem na start, nedělalo to furt nic. Zkusil jsem Force start a to už to začalo stahovat. Jaký je v tom rozdíl? Výpis z logu, když to zafungovalo:
2007-08-30 23:20:50 - Changed state: Waiting -> ForcedActive // fakt jsem před tím kliknul na Start 2007-08-30 23:20:50 - Downloading URL http://ftp.cz.debian.org/debian/pool/main/k/ktorrent/ktorrent_2.2.1.dfsg.1-1_amd64.deb 2007-08-30 23:20:50 - Received HTTP response code 206Zkusil jsem to ještě jednou, ale tentokrát, pravděpodobně si server myslí, že ho DoSuju.
2007-08-30 23:20:50 - Changed state: Waiting -> ForcedActive 2007-08-30 23:20:50 - Downloading URL http://ftp.cz.debian.org/debian/pool/main/k/ktorrent/ktorrent_2.2.1.dfsg.1-1_amd64.deb 2007-08-30 23:20:50 - Received HTTP response code 416
Modelová situace: chci stáhnout několik balíků pro ruční instalaci. To znamená, že mám několik stránek, ze kterých vybírám odkazy a tahám je na pastičku. U každého balíku musím znovu a znovu zvolit, kam ho chci stáhnout, což mě zbytečně zdržuje a není to rychlejší než dosavadní metoda, tj. wget a dva xtermy. Ale jak myslíš.U tohohle bych měl pocit, že by to "podkopávalo" funkci výchozího adresáře. Ještě si promyslím, zda volbu výchozího adresáře úplně nezrušit, či jak její podobu změnit - protože David chtěl D-BUS funkci, se kterou by bylo možné hodit do FatRatu nová stahování bez zobrazení jakéhokoliv dialogu. A tam bych zase použití posledního adresáře nepovažoval za správné řešení.
Nevím, co znamená v aktivním stavu.Čekal ve frontě až "naprší a uschne"
Tiskni
Sdílej: