Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Tiskni
Sdílej:
No dobrý no, až na to, že se to nedá číst...
Tyjo, co vy stěma *buntu děláte, že se vám vždycky rozeserou ? :)
Aspoň že mi nikdo neblokuje autokonfiguraci Jinak taky mě to štve, zato v Gentoo mi to přijde vyřešený dobře...
Co se týče konfigurace sítě, tak je obrovská katastrofa hlavně Debian...
Co se týče konfigurace sítě, tak je obrovská katastrofa hlavně Debian...
Blbost. /etc/network/interfaces
je velmi přehledný soubor. Ukázka:
auto lo iface lo inet loopback auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.1.25 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.254
Takže tady netvrďte takový nesmysly.
1) nefunkční volby (například je tam volba k tomu, aby po DHCP posílal svůj hostname, která nedělá vůbec nic)
2) pletení adres, routingu a DNS dohromady
O přehlednosti může mluvit jenom ten, co nic jinýho neviděl...
/etc/resolv.conf
, jinak je dobrý, že je to pohromadě.Co se týká tý přehlednosti, tak jsem měl tu možnost vidět, jak se síť nastavuje v Slackwaru a musím říct, že je to hodně podobný Debianu.
- DNS se normálně nastavuje v
/etc/resolv.conf
, jinak je dobrý, že je to pohromadě.
A co adresy nebo routing? Nastavení několika adres na jednom rozhrání je v debianu šílenost, nějakýho trošku neobyčejnýho routingu taky...
Mě by to taky zajímalo. Já používám Ubuntu už docela dlouho (od 6.06), v některých vydáních používám i nějaký software s PPA repozitářů, a rozbít se mi to ještě nepovedlo...
DEB based, co cakas?
Tak nejak :). Ale systém to nie je zlý, už ho mám 2 roky a stále to beží.
Nápodobně. Akorát myslím, že bych dokázal používat i Gentoo...
A hlavně jsou PKGBUILDy ohromně přehledné a jednoduché - ve srovnání s Gentoo nebo FreeBSD je zvládne napsat i mimino (nebo jáMimino možná, já beztak ne)
Mimino možná, já beztak neNo, když to zvládám já, tak už to zvládne úplně každý
Funguje něco jako "emerge -auD world --resume" a děcka spát můžou, pak se zase namountuje dev a proc a jede se dál.
Ubuntu mne překvapilo, jak moc dobře je použitelné. Přesto jsem zvědavej, jak se pochlapim s gentoo, až budu mít čas, na 64bitu. Čili dřív jsem kompiloval z Mandrivy, teď to bude z ubuntu.
jinac kde3 muzes mit i na archu, ale neni moc udrzovany, budes mu muset venovat trochu vic pece ...
preco mu viaceri hovorite, "to nadsenie ta prejde", "uvidime za pol roka"...
s tym nadsenim by som to pochopil, uzivatelia prechadzajuci na arch byvaju naozaj nadseni.
myslite si, ze vela uzivatelov potom od archu odchadza? ja sam som ho nejaky cas pouzival, ale potom sa mi uz nechcelo vsetko nastavovat... zlenivel som. aj ked po skusenostiach s inymi distrami premyslam, ze sa k nemu vratim.
inak ja som mal na debian strasnu smolu (alebo to nebola smola?)
vravi sa, ze debian testing je stabilnejsi, ako ine stable distra. tak som si ho nainstaloval (nechcel som mat take stare baliky, ako su v lenny).
ale najskor som nemal 24 bitovu farebnu hlbku, ale asi len 16, maximalizovane okno sa mi schovavalo za panel, blbol network manager.. tych chyb bolo na moje prekvapenie viac. po nejakom case som to dal prec, pretoze som nebol spokojny.
neskor som sa rozhodol zopakovat pokus. znova testing, tentoraz KDE. znova viacetro chyb. nefungovala zmena podsvietenia display-u (co ma najviac hnevalo a bez toho sa robi zle), znova nizka farebna hlbka, po logoute zostane v konzole (nenabehnu X), zvysok boli len drobnosti, bez ktorych prezijem, alebo si to dorobim sam - multimedialne tlacidla na ovladanie hlasitosti nefungovali a takisto tlacidla back, forward, uspavanie.. (co v inych distrach nie je problem).
po poslednom update sa nastastie backlight a farebna hlbka opravili, takze je to ok.
su to len moje skusenosti? bol som prekvapeny, pretoze som ocakaval dobre urobenu, stabilnu distribuciu, ktoru som si vybral a u ktorej som chcel zostat dlho.