Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »No dobrý no, až na to, že se to nedá číst...
Tyjo, co vy stěma *buntu děláte, že se vám vždycky rozeserou ? :)
Aspoň že mi nikdo neblokuje autokonfiguraci Jinak taky mě to štve, zato v Gentoo mi to přijde vyřešený dobře...
Co se týče konfigurace sítě, tak je obrovská katastrofa hlavně Debian...
Co se týče konfigurace sítě, tak je obrovská katastrofa hlavně Debian...
Blbost. /etc/network/interfaces
je velmi přehledný soubor. Ukázka:
auto lo iface lo inet loopback auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.1.25 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.254
Takže tady netvrďte takový nesmysly.
1) nefunkční volby (například je tam volba k tomu, aby po DHCP posílal svůj hostname, která nedělá vůbec nic)
2) pletení adres, routingu a DNS dohromady
O přehlednosti může mluvit jenom ten, co nic jinýho neviděl...
/etc/resolv.conf
, jinak je dobrý, že je to pohromadě.Co se týká tý přehlednosti, tak jsem měl tu možnost vidět, jak se síť nastavuje v Slackwaru a musím říct, že je to hodně podobný Debianu.
- DNS se normálně nastavuje v
/etc/resolv.conf
, jinak je dobrý, že je to pohromadě.
A co adresy nebo routing? Nastavení několika adres na jednom rozhrání je v debianu šílenost, nějakýho trošku neobyčejnýho routingu taky...
Mě by to taky zajímalo. Já používám Ubuntu už docela dlouho (od 6.06), v některých vydáních používám i nějaký software s PPA repozitářů, a rozbít se mi to ještě nepovedlo...
DEB based, co cakas?
Tak nejak :). Ale systém to nie je zlý, už ho mám 2 roky a stále to beží.
Nápodobně. Akorát myslím, že bych dokázal používat i Gentoo...
A hlavně jsou PKGBUILDy ohromně přehledné a jednoduché - ve srovnání s Gentoo nebo FreeBSD je zvládne napsat i mimino (nebo jáMimino možná, já beztak ne)
Mimino možná, já beztak neNo, když to zvládám já, tak už to zvládne úplně každý
Funguje něco jako "emerge -auD world --resume" a děcka spát můžou, pak se zase namountuje dev a proc a jede se dál.
Ubuntu mne překvapilo, jak moc dobře je použitelné. Přesto jsem zvědavej, jak se pochlapim s gentoo, až budu mít čas, na 64bitu. Čili dřív jsem kompiloval z Mandrivy, teď to bude z ubuntu.
jinac kde3 muzes mit i na archu, ale neni moc udrzovany, budes mu muset venovat trochu vic pece ...
preco mu viaceri hovorite, "to nadsenie ta prejde", "uvidime za pol roka"...
s tym nadsenim by som to pochopil, uzivatelia prechadzajuci na arch byvaju naozaj nadseni.
myslite si, ze vela uzivatelov potom od archu odchadza? ja sam som ho nejaky cas pouzival, ale potom sa mi uz nechcelo vsetko nastavovat... zlenivel som. aj ked po skusenostiach s inymi distrami premyslam, ze sa k nemu vratim.
inak ja som mal na debian strasnu smolu (alebo to nebola smola?)
vravi sa, ze debian testing je stabilnejsi, ako ine stable distra. tak som si ho nainstaloval (nechcel som mat take stare baliky, ako su v lenny).
ale najskor som nemal 24 bitovu farebnu hlbku, ale asi len 16, maximalizovane okno sa mi schovavalo za panel, blbol network manager.. tych chyb bolo na moje prekvapenie viac. po nejakom case som to dal prec, pretoze som nebol spokojny.
neskor som sa rozhodol zopakovat pokus. znova testing, tentoraz KDE. znova viacetro chyb. nefungovala zmena podsvietenia display-u (co ma najviac hnevalo a bez toho sa robi zle), znova nizka farebna hlbka, po logoute zostane v konzole (nenabehnu X), zvysok boli len drobnosti, bez ktorych prezijem, alebo si to dorobim sam - multimedialne tlacidla na ovladanie hlasitosti nefungovali a takisto tlacidla back, forward, uspavanie.. (co v inych distrach nie je problem).
po poslednom update sa nastastie backlight a farebna hlbka opravili, takze je to ok.
su to len moje skusenosti? bol som prekvapeny, pretoze som ocakaval dobre urobenu, stabilnu distribuciu, ktoru som si vybral a u ktorej som chcel zostat dlho.
Tiskni
Sdílej: