Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
No dobrý no, až na to, že se to nedá číst...
Tyjo, co vy stěma *buntu děláte, že se vám vždycky rozeserou ? :)
Aspoň že mi nikdo neblokuje autokonfiguraci Jinak taky mě to štve, zato v Gentoo mi to přijde vyřešený dobře...
Co se týče konfigurace sítě, tak je obrovská katastrofa hlavně Debian...
Co se týče konfigurace sítě, tak je obrovská katastrofa hlavně Debian...
Blbost. /etc/network/interfaces
je velmi přehledný soubor. Ukázka:
auto lo iface lo inet loopback auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.1.25 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.254
Takže tady netvrďte takový nesmysly.
1) nefunkční volby (například je tam volba k tomu, aby po DHCP posílal svůj hostname, která nedělá vůbec nic)
2) pletení adres, routingu a DNS dohromady
O přehlednosti může mluvit jenom ten, co nic jinýho neviděl...
/etc/resolv.conf
, jinak je dobrý, že je to pohromadě.Co se týká tý přehlednosti, tak jsem měl tu možnost vidět, jak se síť nastavuje v Slackwaru a musím říct, že je to hodně podobný Debianu.
- DNS se normálně nastavuje v
/etc/resolv.conf
, jinak je dobrý, že je to pohromadě.
A co adresy nebo routing? Nastavení několika adres na jednom rozhrání je v debianu šílenost, nějakýho trošku neobyčejnýho routingu taky...
Mě by to taky zajímalo. Já používám Ubuntu už docela dlouho (od 6.06), v některých vydáních používám i nějaký software s PPA repozitářů, a rozbít se mi to ještě nepovedlo...
DEB based, co cakas?
Tak nejak :). Ale systém to nie je zlý, už ho mám 2 roky a stále to beží.
Nápodobně. Akorát myslím, že bych dokázal používat i Gentoo...
A hlavně jsou PKGBUILDy ohromně přehledné a jednoduché - ve srovnání s Gentoo nebo FreeBSD je zvládne napsat i mimino (nebo jáMimino možná, já beztak ne)
Mimino možná, já beztak neNo, když to zvládám já, tak už to zvládne úplně každý
Funguje něco jako "emerge -auD world --resume" a děcka spát můžou, pak se zase namountuje dev a proc a jede se dál.
Ubuntu mne překvapilo, jak moc dobře je použitelné. Přesto jsem zvědavej, jak se pochlapim s gentoo, až budu mít čas, na 64bitu. Čili dřív jsem kompiloval z Mandrivy, teď to bude z ubuntu.
jinac kde3 muzes mit i na archu, ale neni moc udrzovany, budes mu muset venovat trochu vic pece ...
preco mu viaceri hovorite, "to nadsenie ta prejde", "uvidime za pol roka"...
s tym nadsenim by som to pochopil, uzivatelia prechadzajuci na arch byvaju naozaj nadseni.
myslite si, ze vela uzivatelov potom od archu odchadza? ja sam som ho nejaky cas pouzival, ale potom sa mi uz nechcelo vsetko nastavovat... zlenivel som. aj ked po skusenostiach s inymi distrami premyslam, ze sa k nemu vratim.
inak ja som mal na debian strasnu smolu (alebo to nebola smola?)
vravi sa, ze debian testing je stabilnejsi, ako ine stable distra. tak som si ho nainstaloval (nechcel som mat take stare baliky, ako su v lenny).
ale najskor som nemal 24 bitovu farebnu hlbku, ale asi len 16, maximalizovane okno sa mi schovavalo za panel, blbol network manager.. tych chyb bolo na moje prekvapenie viac. po nejakom case som to dal prec, pretoze som nebol spokojny.
neskor som sa rozhodol zopakovat pokus. znova testing, tentoraz KDE. znova viacetro chyb. nefungovala zmena podsvietenia display-u (co ma najviac hnevalo a bez toho sa robi zle), znova nizka farebna hlbka, po logoute zostane v konzole (nenabehnu X), zvysok boli len drobnosti, bez ktorych prezijem, alebo si to dorobim sam - multimedialne tlacidla na ovladanie hlasitosti nefungovali a takisto tlacidla back, forward, uspavanie.. (co v inych distrach nie je problem).
po poslednom update sa nastastie backlight a farebna hlbka opravili, takze je to ok.
su to len moje skusenosti? bol som prekvapeny, pretoze som ocakaval dobre urobenu, stabilnu distribuciu, ktoru som si vybral a u ktorej som chcel zostat dlho.
Tiskni
Sdílej: