abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Zajímavý projekt

    Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 18:00 | IT novinky

    Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:00 | Komunita

    FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Komunita

    Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.7. 01:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 16:11 | Bezpečnostní upozornění

    V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.7. 13:55 | IT novinky

    Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    10.7. 12:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 05:00 | IT novinky

    Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 2121 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Linux a aplikácie ktoré používam

    16.9.2005 23:16 | Přečteno: 1592× | Moj Linux

    Pred nedávnom som písal v blogu, aké problémy môže mať užívateľ Linuxu pri inštalácii programov. Tiež som prešiel týmito strasťami a v tomto blogu sa chcem sústrediť na to, že aj Linux má super programíky /nielen Windows/, ktoré sú užívaťeľsky prívetivé a podľa môjho subjektívneho názoru aj kvalitné.

    Aby som sa bližšie priblížil "prechodovým" užívateľom, ktorí chcú zmeniť svoj operačný systém a boja sa že nebudú mať vhodné programy, uvediem aké programy som používal vo Windows XP a aké používam teraz v Mandrake 10.1, v čom vidím rozdiel a výhody, prípadne nevýhody. Samozrejme že na všetky programy tu nie je dosť priestoru, spomeniem len niektoré.

    KANCELÁRSKE APLIKÁCIE - pomerne často diskutovaná téma, čo sa týka kompatibility s MS Office a užívateľského rozhrania. Jednoznačne odporúčam OpenOffice, MS Office 2000 som síce rozbehal pod Crossover bez problémov, ale keď som už raz na Linuxe, prečo by som mal robiť s Microsoftom? MS Office nebol stabilný a jeden múdry človek napísal, že prečo by sme mali dôležité dokumenty nechať na emulátory a čakať, či nám nepadnú. Inak robil som projekt v OOo a zvykol som si naň, aj keď je zložitejší. Spomeniem ešte Adobe Reader, s ním nie je problém, má verziu aj pod Linux.

    MULTIMÉDIÁ - vo Windowse som používal Media Player, MV2 Player a JetAudio. Teraz používam na audio amaroK a na video MPlayer, Kaffeine, som veľmi spokojný, takže multimédiá nie sú problém. Čo sa týka grabovania hudby, pod oknami som používal CDex a teraz grabujem s KAudioCreator-om.

    SYSTÉM - pod oknami NOD32, Kerio Personal Firewall, teraz používam občasný antivír scaner v konzole F-Prot /neukameňujte ma za antivír, len skenujem keď pálim pre Windows stiahnutý soft/, ako firewall používam nadstavbu Firestarter.

    HRY - nehrávam, možno nejaké s distra, skúšal som pod emulátorom Wine, ale nejak sa mi nedarilo. Ak chcete len hrať hry, nechajte si Windows.

    INTERNET - vo Windowse aj v Linuxe som používal Firefox, ale niekedy sa nechcel spustiť, zostával visieť v pamäti. Prešiel som na Mozillu, ktorú využívam aj na maily, ako instant messager /ICQ/ používam Kopete, skúšal som všeličo ale sedí mi najviac.

    Keďže som zvedavý a rád experimentujem, samozrejme že som skúšal rôzne programy, niektoré používam z distra a niektoré si pridávam ako rpm balíky. Po čase som si zvykol na tieto moje linux programíky a už mi z Windows aplikácií skoro nič nechýba, možno niektoré obľúbené hry ako Warcraft 3, NFS7 a tvorba webu v Macromedii.

    Nabudúce, prečo používam ako operačný systém Mandrake a nie SuSE, výhody a nevýhody.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    David Watzke avatar 18.9.2005 10:21 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Mě chybí ...
    Mě chybí DVD Shrink. :-(
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.