Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Hneď na začiatku Vás pobavím odkazmi na moje posledné dva blogy, po čase som si ich prečítal a zaujímavé čítanie. V prvom aj v druhom blogu som riešil Windowsákov a Linuxákov a môj prechod k Billovi. Inak na druhý blog som zámerne nereagoval. Prešla dáka doba a rozhodol som sa prihodiť pár postrehov.
K tomuto blogu ma inšpirovalo niekoľko iných názorov ako na Linux tak aj na Windows, ktoré som dnes čítal po rôznych fórach. PS: Osadenstvo na ABClinuxu.cz je najprísnejšie na prešľapy voči komunite. Ako som spomínal, problémy v Linuxe ako aj nutnosť mať odskúšaný Windows soft ma priviedli "naspäť" k Windowsu. Nejaký ten týždeň som sa zabával s Windowsom, aktualizoval programy a skúšal rôzny soft. Ako som už spomínal, musím mať odskúšané ked nahadzujem na kompy Windows.
Keď som mal všetko posťahované a otestované, ktoré programy sú dobré a nerobia zle systému, rozhodol som sa že so znovu nahodím moje SuSE 10 a skúsim riešiť veci, ktoré ma hnevali. Zaujímavé, ale prišiel som k záveru že ma baví stále niečo riešiť s počítačmi ako aj s OS. Nie som programátor, len bežný užívateľ ktorý sa nebojí experimentovania a spolieha sa sám na seba, ako aj na rady ostrieľanejších užívateľov.
Možno ma niekto ukameňuje, ale Linux má fakt niečo do seba. Síce ide vo Windowse všetko, ale niekde som spomínal že Windows je ako časovaná bomba, aj keď záleží vo veľkej miere od použitých programov a užívateľa. Rozhodol som sa, že sa ešte popasujem s Linuxom, bola by fakt škoda zahodiť za hlavu tie desiatky hodín presedených nad bookom s Linuxom.
Na záver mám ako tradične niekoľko postrehov: Nedá mi nespomenúť neochotu pomôcť na Linux fórach. Kým som skúšal Windows soft, blúdil som po fórach s Linux problematikou, do ktorej som nezasahoval a zistil som, že začiatočníkom málokto pomôže. No čo už, rozoberal som to minule, za čo ma prevažná väčšina Linux Userov skoro ukameňovala.
A ešte jeden technický postreh, ktorý som dnes zachytil na SuSE fóre: Bolo by zaujímavé, keby k distrám, ktoré majú licenčne zakázanú podporu multimédií vychádzalo alebo bolo distribuované CD s komplet podporou. Jednoducho by dal užívateľ s pomalým pripojením stiahnuť z netu iso a vypáliť. Doma by jednoducho pridal chýbajúce balíky a žívot by bol pre niektorých určite ľahší.
Tiskni
Sdílej:
Tú recenziu som už čítal, soft na prídavnom CD je nie opensource. Je na ňom napr. Java, FlashPlayer, Adobe Reader. Ale že by bola na CD plná podpora prehrávania multimédií tak o tom neviem.
Nedá mi nespomenúť neochotu pomôcť na Linux fórach. Kým som skúšal Windows soft, blúdil som po fórach s Linux problematikou, do ktorej som nezasahoval a zistil som, že začiatočníkom málokto pomôže. No čo už, rozoberal som to minule, za čo ma prevažná väčšina Linux Userov skoro ukameňovala.Ukamenovat!
Myslím, že ochota je. Nejsou vždy schopnosti. Ne každý, kdo ví, je schopný i vysvětlit. A ne každý je schopný a nebo ochotný se snížit na začátečnickou úroveň.
Nežli přírodní výběr vytvoří člověka, který se narodí s vědomím, co je modem, disková jednotka. RPM, LILO... tak ten začátečník to nebude vědět.
Jsem začátečník který je ale v lehce komické v situaci, že dělá občas poradce ve svém okolí (ti neví vůbec nic) a tak se s tím setkávám často. Říkám "zadej cestu, odkomentuj..." a ono je to málo. Možná ten, kdo se dneska ptá jak se dostane na cd a odpověď "mount" je mu málo, bude za pár let dělat užitečné programy.
Tím nechci omlouvat dotazy od líných studentů, kteří si chtějí nechat udělat úkol a nebo uživatelů, co se nechtějí obtěžovat Googlem a nebo dokumentací.