abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na kritické zranitelnosti v produktech VMware: CVE-2026-59309, CVE-2026-59310 a CVE-2026-47876. Zranitelnosti v VMware vCenter umožňují vzdálenému útočníkovi se síťovým přístupem obejít autentizaci a získat neoprávněný přístup k vCenter, případně zneužít directory traversal ke spuštění libovolného kódu na vCenter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Bezpečnostní upozornění

    Společnost Coinkite upozorňuje na bezpečnostní chybu svých hardwarových kryptopeněženek Coldcard. Jedná se o kritickou chybu v generování náhodných čísel (RNG). Místo hardwarového generátoru náhodných čísel (TRNG) byl omylem používán softwarový fallback (PRNG).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Zajímavý projekt

    Představena byla nová linuxová distribuce Shadowfetch Linux. Na rozdíl od mnoha nováčků, které nabízejí převážně jiné téma a výběr softwaru, tato distribuce založená na Debianu Testing s desktopovým prostředím KDE Plasma 6.6, klade lokálně běžící umělou inteligenci do centra svého desktopového zážitku.

    Pinhead | Komentářů: 0
    30.7. 17:22 | Zajímavý projekt

    Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.

    |🇵🇸 | Komentářů: 17
    30.7. 13:33 | IT novinky

    Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    30.7. 13:11 | IT novinky

    Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 40
    30.7. 13:00 | Nová verze

    FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    30.7. 05:44 | Zajímavý software

    picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    29.7. 19:22 | Nová verze

    Multiplatformní prohlížeč elektronických knih KOReader byl vydán ve verzi 2026.07 "Sailing Walrus". U PDF souborů s SMask lze vyčistit pozadí. Přibyla podpora Kobo v5 nebo základní podpora OPDS 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    29.7. 14:22 | Komunita

    Společnost Valve sponzoruje a společnost Collabora portuje RADV (open source Vulkan ovladač pro AMD GPU z projektu Mesa) na Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2290 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    -

    6.9.2005 21:46 | Moj Linux | poslední úprava: 18.7. 22:46

    -        

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.9.2005 22:10 ParadoX | skóre: 20 | blog: Paradox
    Rozbalit Rozbalit vše souhlas
    Plně s tebou souhlasím, po přechodu na linux je několik dní práce a nervů ale pak to stojí za to. Vládne těžká pohoda bez problémů. Jen to chce obětovat nějaký ten čas na začátku.
    Don´t worry, be happy.
    6.9.2005 22:46 Sodalite | skóre: 18 | blog: tucnakov | Břeclav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: souhlas
    Tak tak. A od té doby, co mám Arch s rolling updates, tak se ani netrápím s přechodem na novější verze a jejich dodělávání, protože nastavení zůstává a programy se aktualizují.
    Absolutní pravda je nepoznatelná. Všechny ostatní jsou jenom soukromé lži.
    7.9.2005 08:36 Peter Petrovic
    Rozbalit Rozbalit vše no neviem
    Momentalne sa potacam medzi tym ci sa trapit s linuxom a ci sa radsej vratit k win.
    add 1. -> sorry , ale znie to ako reklama na vlozky, alebo daky dezodorant.

    Asi nemam to potrebne nadsenie, mozno nedostatok casu. Neviem. Pride mi to tak ze linux je azda dobry na server, desktop sa stale zda problematicky. Dost mi vadi aj ta roztriestenost, ktora sa sice prezentuje ako moznost volby, ale popravde az tolko si vyberat?
    Skusal som rozne distribucie, stratil tym vela casu a asi aj chut. V kazdej bolo nieco super co v inej nebolo.
    Inak ked to clovek sleduje aj tie diskusie aj komunitu tak zisti, ze je znacne roztriestena. Tvrdenia KDE je pre windowsakov... GNOME je pre zdatnych.. linux guru iba prikazovy riadok.. Ked je daky program ktory sa "lahko a dobre" pouziva, trpi neduhmi windows aplikacii (firefox, oo) adekvatne "ciste" nahrady nie su. A ak chce mat clovek linux na desktope nevyhne sa prenosu dokumentov linux <-> win . Vobec nechcem hanit linux. Velmi mu fandim, iba ten prechod z win na linux nevidim tak jednoducho. Spravne si vybrat distribucii sa mi zda "veda" nie len pre zacinajuceho, ale aj skuseniejsie linuxaca. Priprechode na inu sa zase len stretneme s preinstalovavanim :-(

    Asi som trochu skepticky, ospravedlnujem sa za to, je to iba reakcia na to nadsenie a mozno aj upozornenie pre tych co "migruju" na linux aby boli pripraveni, lebo inak ujdu od linuxu a mozno sa tak skoro nevratia.
    Moja rada. Ak planujete s desktopom migrovat na linux dobre si prezrite ake aplikacie na win pouzivate. Overte co ma nahradu a co budete musiet uplne ozeliet. Vela veci pojde velmi, velmi tazko a preto si vyhradte dostatocne velky casovy priestor..
    Posledna poznamocka. Vobec sa mi neosvedcilo pouzivat oba systemy. Casom som zistil , ze do linuxu bootojem menej a potom este menej. Obdivujem tych, ktori to dokazali obratit.
    Pp
    7.9.2005 09:21 Lynn | skóre: 16 | blog: hell | Němčice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no neviem
    moznost volby -> celkem mi vyhovuje, ze kdyz mi neco nejde, pujde neco jineho :-)
    Tvrdenia KDE je pre windowsakov... GNOME je pre zdatnych.. linux guru iba prikazovy riadok..
    mmm, tak jsem asi windowsak krizeny s guru, kdyz pouzivam KDE a terminal, ze? :-0
    Ak planujete s desktopom migrovat na linux dobre si prezrite ake aplikacie na win pouzivate. Overte co ma nahradu a co budete musiet uplne ozeliet.
    nahradou za operu mam operu, nahradou za oo mam oo, jen mrzi nemoznost mirandy, tak mam alicq a Syberii jsem rozjela vcera ve wine/cedega.
    Posledna poznamocka. Vobec sa mi neosvedcilo pouzivat oba systemy. Casom som zistil , ze do linuxu bootojem menej a potom este menej. Obdivujem tych, ktori to dokazali obratit.
    Mne se to taky neosvedcilo... windows jsem totiz prestala bootovat uplne... :-/
    To je síla televize...
    7.9.2005 10:06 Peter Petrovic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no neviem
    mmm, tak jsem asi windowsak krizeny s guru
    asi tomu tak nie je, guru by kde nepouzival :-)
    nahradou za operu mam operu, nahradou za oo mam oo
    ake stastie, ze aj pod windows aj pod linuxom pouzivate tie iste programy..
    Mne se to taky neosvedcilo... windows jsem totiz prestala bootovat uplne
    a prave to som mal na mysli, ked prechod tak po zralej uvahe, ale treba spalit mosty..
    7.9.2005 12:10 Zigmund | skóre: 14 | blog: dumaru
    Rozbalit Rozbalit vše Re: no neviem

    Neberiem Vám Váš názor, určite nie je jednoduché prejsť na Linux a kto tvrdí opak tomu neverte. Tiež som skúšal niekoľko distribúcií, napr SuSE, Knopix, no skončil som pri Mandrake, vyhovuje mi a lepšie pracuje s mojim bookom ako napr. SuSE.

    Kto aké prostredie používa, myslím že to je vec názoru, ja som skúšal Gnome, no nevyhovovalo mi, mám pocit že obsahuje menej nastavení ako Kde. A mať popri sebe Windows a Linux tiež neuznávam, potom je mať zbytočné jeden z nich.

    eXces avatar 7.9.2005 09:09 eXces | skóre: 15 | blog: i hate mondays;) | Jihlava
    Rozbalit Rozbalit vše Chybí..

    Dreamworks mi moc nechybí, stejně jsem raději pracoval v notepadu, i když jsem si dříve myslel, že je to pozérství, když někdo tvrdí, že dělá html v notepadu;) Ale po tom, co mi Dreamworks při uložení (ne vždy, ale náhodně) rozhodil strukturu dokumentu, jsem ho přestal používat. Stačilo by mi prosté zvýrazňování, ale ostatní editory mi taky z nějakého důvodu nesedly a tak jsem to psal v notepadu, ušetřil jsem čas a spoustu nervů.

    V linuxu se mi quanta líbí, zatím mi nic neprovedla a tak ji tam nechávám;)

    Ale chybí mi v linuxu Macromedia Fireworks, docela jsem si na něj zvyknul..:(

    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. --Albert Einstein
    7.9.2005 09:57 dghemo | skóre: 3 | blog: DummiesDump
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybí..
    To aj mne - asi ako jedina vec. Skusal som gimp, ktory ma sice nieco do seba ale NEEEMOOOZEEEM si nanho zvyknut, a to som si zvykol na ine veci... Nejak mi to proste nejde pod ruku. Inac ma doma tiez dual so starymi widlami98 kvoli synovym hram, ale 100 percent mojich bootov ide do linuxu - pardon ak teda nerobim nejaky servis vo widoze. Inac ako tu uz ktosi povedal tazka pohoda. Robim v jave takze eclipse, browsery su jasne, postove klienty ziadny problem, licq, skype, dokonca nejake light cad programy, na muziku xmms na video mplayer (ten dokaze prehrat hadam aj listky do kina. ;-)), este nejake utilitky na dvd authoring a to je zhruba vsetko co taky lama ako ja moze potrebovat. Len ten fireworks vo mne vzbudzuje nostalgicke spomienky...
    eXces avatar 7.9.2005 19:13 eXces | skóre: 15 | blog: i hate mondays;) | Jihlava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybí..
    Fireworks mi bohužel nešel nainstalovat přes wine, ale moc jsem si s tím nehrál, tak třeba se to někomu podaří.
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. --Albert Einstein
    29.3.2006 17:11 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybí..
    Fireworks MX (2004 mi nesla) jde nainstalovat a dobre pouzivat na wine 0.9.8 (nebo 7?).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.