Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tvrdenia KDE je pre windowsakov... GNOME je pre zdatnych.. linux guru iba prikazovy riadok..mmm, tak jsem asi windowsak krizeny s guru, kdyz pouzivam KDE a terminal, ze? :-0
Ak planujete s desktopom migrovat na linux dobre si prezrite ake aplikacie na win pouzivate. Overte co ma nahradu a co budete musiet uplne ozeliet.nahradou za operu mam operu, nahradou za oo mam oo, jen mrzi nemoznost mirandy, tak mam alicq a Syberii jsem rozjela vcera ve wine/cedega.
Posledna poznamocka. Vobec sa mi neosvedcilo pouzivat oba systemy. Casom som zistil , ze do linuxu bootojem menej a potom este menej. Obdivujem tych, ktori to dokazali obratit.Mne se to taky neosvedcilo... windows jsem totiz prestala bootovat uplne... :-/
Neberiem Vám Váš názor, určite nie je jednoduché prejsť na Linux a kto tvrdí opak tomu neverte. Tiež som skúšal niekoľko distribúcií, napr SuSE, Knopix, no skončil som pri Mandrake, vyhovuje mi a lepšie pracuje s mojim bookom ako napr. SuSE.
Kto aké prostredie používa, myslím že to je vec názoru, ja som skúšal Gnome, no nevyhovovalo mi, mám pocit že obsahuje menej nastavení ako Kde. A mať popri sebe Windows a Linux tiež neuznávam, potom je mať zbytočné jeden z nich.
Dreamworks mi moc nechybí, stejně jsem raději pracoval v notepadu, i když jsem si dříve myslel, že je to pozérství, když někdo tvrdí, že dělá html v notepadu;) Ale po tom, co mi Dreamworks při uložení (ne vždy, ale náhodně) rozhodil strukturu dokumentu, jsem ho přestal používat. Stačilo by mi prosté zvýrazňování, ale ostatní editory mi taky z nějakého důvodu nesedly a tak jsem to psal v notepadu, ušetřil jsem čas a spoustu nervů.
V linuxu se mi quanta líbí, zatím mi nic neprovedla a tak ji tam nechávám;)
Ale chybí mi v linuxu Macromedia Fireworks, docela jsem si na něj zvyknul..:(
Tiskni
Sdílej: