Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Aby som sa nevenoval iba technickým záležitostiam pridávam aj niečo pre oči, ako vlastne SuSE Desktop vyzerá, to ak náhodou niekto zabudol. Základ po inštalácii, prvý pokus, druhý pokus a môj terajší desktop.
Ubuntu určite nie, skúšal som Live Kubuntu, lebo preferujem KDE, ale toto distro mi nesadlo, ale možno niekedy v budúcnosti ho prevetrám. Tuším že berie debian balíky, ktorých je údajne najviac z distier. Zajtra sa pohrám s kompiláciou MPlayera a kodekov, Xine-lib a podporou pre médiá, možno obídem problémy s knižnicami.
Ubuntu pouziva GNOME, Kubuntu KDE, preto som pisal ze Ubuntu nie. Inak som pripojený cez GPRS, Kubuntu nebude dobrá voľba, že treba ťahať dosť balíkov.
Skúšal som aj Fedora Core 4, bije sa mi zvukovka s modemom, dôsledkom čoho mi distro nevydá ani pípnutie. Že sa to dá riešiť ale odstúpil som od toho, lebo mi distro po boote pár krát zamrzlo.
emerge mplayer
, ne? možná i pětkrátTo už jsem to psal tolikrát? :/
Samozrejme že nič zložité, chcel som si vytvoriť balík cez chceckinstall a bác, nevedel som ho rozbehať z balíku ani skompilovaním, stále mi vyskakovala hláška typu že distro nepozná príkaz.
Checkinstall součástí distribuce je, jen se defaultně neinstaluje. Což je IMHO docela dobře, protože prakticky všechny relevantní zdroje se shodují, že tomuto nástroji je lépe se vyhnout širokým obloukem.
Vložil som spálené cd s dátami z Mandrakeu a pozerám, blbé kódovanie názvov, čo ma prekvapilo neotvorilo mi ani dokument s OpenOffice. Čiastočne som to vyriešil cez YAST a editor, zmenil som kódovanie Locate z UTF-8 na 8859-2.
Nemyslím, že jedno CD s diakritikou v názvech souborů je důvod, proč přecházet na méně schopné kódování. Když si v SuSE (resp. distribuci s UTF-8) vypálíte CD, bude se vám to pro změnu zobrazovat špatně v té Mandrivě (resp. distribuci s ISO-8859-2). Když budete mít jedno CD v ISO-8859-2 a druhé v UTF-8, co uděláte potom? To je prostě problém Rock Ridge, že nenese informaci o kódování diakritiky v názvech souborů (nebo že nemá předepsán jednotný standard). Buď diakritiku v názvech souborů na médiích, která přenášíte mezi různými systémy, nepoužívejte (což bych doporučil), nebo se rozhlédněte, jestli se nikdo nedívá, a vypalte tam Joliet.
začnem s ./configure a prúser, chýbajú mi devel knižnice. Nič by na tom nebolo keby sa dali jednoducho vybrať
V menu příslušného modulu YaSTu najdete funkci "přidat odpovídající -devel balíčky" (nebo tak nějak).
lenže pri pridávaní balíkov cez YAST vám vyskočí "vtipná" hláška typu nekompatibilita v závislostiach balíkov, balíky z distra sa vám bijú s balíkmi, ktoré vám pomohli rozbehať multimédiá.
To je celkem logické, když přidáváte -devel balíček starší verze k základnímu balíčku, který je v novější. YaST vám také automaticky nabídne řešení: buď můžete provést downgrade základního balíčku (a pak updatovat oba najednou pomocí YOU) nebo, což je vhodnější, to nechte ignorovat a při prvním updatu se to srovná.
Musím na Vás reagovať, bol som si istý že distro neobsahuje checkinstall a schválne som to pozeral v distre, musím Vás sklamať, checkinstall naozaj musíte pridať z iného zdroja.
A ešte niečo, devel balíky chápem, problém je vo verziách, ktoré spolu nespolupracujú. Ak sú závislosti a jeden devel vyžaduje napr. devel knižnicu upgradovanej podpory médií, nepomôže žiadne sťahovanie iných knižníc, pretože sú aktuálne balíky systému a aj balíky z packmanu kvôli médiám.
Čo sa ešte týka systému, niekedy pri vypínaní systému vyskočí chybová hláška
Když napíšete jaká a v jaké fázi, třeba na něco přijdeme.
Skúšal som verziu SuSE 9.2, ale robila mi ešte väčšie starosti. Písal som že multimédiá sú vyriešené. Kompiláciu používam len keď nenájdem balík, ale veď som to písal v blogu.
To sa už naozaj musím opakovať? Kto píše o probléme s multimédiami keď riešim konflikty devel balíkov. A keď ide o zdroje používam Packmama a aj Guru.
Aby sme sa nehádali o slovíčka: Multimédiá sú u mňa v SuSE doriešené najmä cez Packmana. Ide o to že sa mi medzi sebou bijú devel knižnice. Chcem kompilovať program, ktorého balík neviem nájsť a tu je problém. Udám konkrétny prípad, program vyžadoval kdelibs3-devel, ktorý vyžaduje dosť programov a výsledok vidíte. Rozmýšľam či sa to nedá obísť kompiláciou MPlayera, Xine a K3B, aby som sa vyhol zmene niektorých balíkov ak ich kompilácia nebude vyžadovať.
Debian je peklo. Prošel jsem ho a jsem naprosto spokojený. Několik příkladů Sarge na AcerTravelMate 2303:
- První restart pro dokončení instalace nenaběhl. Musel jsem ručně odstranit startování hotplug a discover. Potom nefungovala USB myš. Ale už jsem hotplug odladil, už nezatuhne.
- OO.o není plně počeštělé, chybí help. Nevadí, stejně ho chci instalovat aktuální.
- Myš (jak se jmenuje ta dotyková ploška na prst) notebooku neumí kliknout prstem na plošku, musí se na tlačítko. Nevadí, stejně používám USB myšku. Četl jsem, jak to zprovoznit, musím se k tomu jenom dokopat.
- xterm nezná češtinu. Nutno nastavit v .Xresources.
- Českých fontů v systému je málo. Chystám se je vykopírovat z Mandrake, už jsem četl, jak na to.
Je to peklo, které jsem prošel a jsem rád. Seš dost pokročilý uživatel, aby ses do podobného pouštěl?
Na SuSE a MDK mi vadily různí průvodci, co si jako Windows myslí, že co chci já, vědí líp, než to vím já sám. Přesto tydo distra nezatracuji, jsou kvalitní, ale nevyhovují mi.
Tiskni
Sdílej: