Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Cim vic o toto se bude nekdo snazit, tim driv se ozvou nutici (to jsou sw firmy jez plati vyrobci HW za to ze mohou svuj bordel nutit spotrebiteli).
Vyrobce notebooku dnes dostane v prepoctu i vice jak 1200,- Kc za to ze bude predinstalovavat ruzny crapware do dodavanych windows.
Castka jez vyrobce HW zaplati microsoftu je i mene nez 1000 - 1500,- Kc - toto je dano odebranim obrovskeho mnozstvi licenci a tim padem mnozstevni slevou.
Takze ve finale licenci na windows zaplati antivirove spolky a podobna havet. Bordelem extremne nadopovana windows jsou vyhodna ekonomicky pro vyrobce HW.
Nejvic na to doplati spotrebitel zabordelovanym systemem a vydelaji na tom drobni domaci preinstalatori jez nestastnemu zakaznikovi za lahev nejake koralky nainstali cista windows z DVD aby novy notebook mohl spokojene pouzivat.
Pokud bys potřeboval nějaký crowd-funding na financování tvého úsilí (právní konzultace, podání žaloby, atd), tak se neboj vyhodit blogpost s žádostí. Já osobně to rád podpořím, a věřím, že nebudu sám.
V EULA je odstavecek, ktery se zminuje o moznosti refundace za urcitych podminek, ktere splnuji. Tento odstavecek se vsak da vylozit i presne opacnym zpusobem (dvoji vyznam by se do licenci imho nemel davat - ale EULA je EULA - vzdy vybocujici specialNerad bych timto vyvolal planou debatu, proto upozornim, ze je to opravdu ukazkova delikatesa pro pravnika.), coz je ale z principu spatne, protoze kdyby to melo byt vylozeno timto "spatnym" zpusobem, nemusel by tam ten odstavecek vubec byt (informacni hodnotu EULA by to nijak nezmenilo). => (implikace) Odstavecek musi mit nejakou informacni hodnotu a zbyva pouze ta, jak si to vykladam ja.
Použitím software přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží.tak se v něm o jakémkoli nároku na vracení čehokoliv nikde nic nepíše. Ačkoliv by to mohlo být zbožným přáním zákazníka.
Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží v pripade, ze nejake ma.Jako nahradu samozrejme nemohu povazovat vyuziti ctrnactidenni lhuty pro vraceni zbozi v CR atd. To nema se software ani zdaleka nic spolecneho.
Tyto zásady musíte dodržet, což může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit celý systém, v němž je software instalován.Nikde jiz vsak neni definovany pojem "system", natoz "cely system". Takze predpokladam vlastni definici a ta bude samozrejme takova, abych nemusel nic vracet a zadal refundaci.
Tyto zásady musíte dodržet, což může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit celý systém, v němž je software instalován.Netuším, v jakých souvislostech je věta uvedena, protože žádný produkt s takovou EULA nevlastním, ale co se týká „celého systému, v němž je sw nainstalován“, tak v případě notebooku moc možností vlastních definic nevidím.
Netuším, v jakých souvislostech je věta uvedena,Je to hned nasledujici veta po odstavecku, ktery jsi citoval z EULY. Tato veta tam byla pridana az v novych Win7. Do te doby tam nebyla.
ale co se týká „celého systému, v němž je sw nainstalován“, tak v případě notebooku moc možností vlastních definic nevidím.Ja jich vidim vic :)
Je to hned nasledujici veta po odstavecku, ktery jsi citoval z EULY.Aha. Právník nejsem, takže zákony moc dobře neznám – s čím v našem zákoně je to v rozporu? Náš zákon v nějakém paragrafu zakazuje výrobcům software umožnit zákazníkům použití jejich produktu pouze v případě souhlasu s licencí? (to je co se první věty prvního souvětí týče) Zbytek dodatku jen říká, že opačném případě budou omezena tvá práva využít licenci, kterou jsi zaplatil, nebo - pokud nebudeš ochoten na to přistoupit - může prodejce daný problém řešit vrácením peněz proti vrácení celého systému, v němž je daný SW instalován. Tento dodatek je podle mne naprosto zbytečný, protože nic nového neříká. Ale aspoň je zákazníkovi jasnější, jak si má refundaci vyložit. I když formulace není úplně nejšťastnější.
Aha. Právník nejsem, takže zákony moc dobře neznám – s čím v našem zákoně je to v rozporu?Je tam uvedeno:
Tyto zásady musíte dodržet, což může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit celý systém, v němž je software instalován.Podle zakona nam nic takoveho nemuze zadna licence prikazat. A zakon ma prednost pred jakoukoliv licenci.
Náš zákon v nějakém paragrafu zakazuje výrobcům software umožnit zákazníkům použití jejich produktu pouze v případě souhlasu s licencí? (to je co se první věty prvního souvětí týče)Omlouvam se, ale vubec netusim jak jsi dospel k tomuto zaveru. Mel jsem dojem, ze vedeme diskuzi o odstavecku
Tyto zásady musíte dodržet, což může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit celý systém, v němž je software instalován.a ne o
Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady poskytování náhrady.No a nakonec
Zbytek dodatku jen říká, že opačném případě budou omezena tvá práva využít licenci, kterou jsi zaplatil, nebo - pokud nebudeš ochoten na to přistoupit - může prodejce daný problém řešit vrácením peněz proti vrácení celého systému, v němž je daný SW instalován. Tento dodatek je podle mne naprosto zbytečný, protože nic nového neříká. Ale aspoň je zákazníkovi jasnější, jak si má refundaci vyložit. I když formulace není úplně nejšťastnější.mam za to, ze jakakoliv soucast licence je nenahraditelna a meni informacni vyznam licence. Nejinak tomu je i v tomto pripade. Takze na 100% ten dodatek zbytecny nebude.
Omlouvam se, ale vubec netusim jak jsi dospel k tomuto zaveru. Mel jsem dojem, ze vedeme diskuzi o odstavecku Tyto zásady musíte dodržet...Ano, mluvil jsem právě o této první větě z daného odstavce. Musíš dodržet zásady
Použitím software přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte.K tomu směřovala má reakce o tom, že pochybuji, že by ti náš zákon umožňoval používat software bez přijmutí jeho licence.
mam za to, ze jakakoliv soucast licence je nenahraditelna a meni informacni vyznam licence. Nejinak tomu je i v tomto pripade. Takze na 100% ten dodatek zbytecny nebude.V tomto se evidentně neshodneme. Já v tom doplňku žádnou novou informaci nevidím. Vidím v něm jen upozornění pro lidi, kteří by si mohli předešlé informace špatně vyložit.
v pripade, ze nejake maKdyby tam něco takového bylo napsáno, byla by ta věta na první pohled jasnější. Ale rozhodně to není nutná podmínka. Odstavec tě nabádá k tomu, abys zjistil zásady náhrad. Výrobce může mít klidně tu zásadu, že peníze za část uvedené „soupravy“ nevrací. Případně ti nabídnul (a není to jeho povinnost), že když se ti určitá část zboží nelíbila, můžeš zboží vrátit, přičemž dostaneš zpět všechny peníze (už toto samo o sobě je nad rámec zákona, pokud zboží koupíš v kamenné prodejně). Chápu tvé rozhořčení nad tím (jak jsem uvedl v komentáři pod tvým předešlým blogem), že dnes už není pro obchodníka pánem zákazník, ale velký Malý Měkký, ale proti tomu těžko něco naděláš. MS využívá (z našeho pohledu zneužívá) své dominantní postavení, výrobci počítačů na tom ale vydělávají, takže proti němu nepůjdou. Také se mi to nelíbí, ale je to snad špatně? Chceme svobodu, ale zároveň se snažíme, aby někdo direktivně nařizoval firmám, co a jak mají prodávat. Neměl by to snad vyřešit trh přirozenou cestou? Neměly by takové firmy zkrachovat? Nekrachují, konkurence s výrobky bez OS je neválcuje, tak si to vynutíme diktátorsky…?
Nechci podcenovat tve pravnicke znalosti v oblasti vykladu licencnich textu, ale podle meho to proste neni cista formulace a proto muze byt zase dvojsmyslna. Zase bych to prenechal na pravnika.v pripade, ze nejake maKdyby tam něco takového bylo napsáno, byla by ta věta na první pohled jasnější. Ale rozhodně to není nutná podmínka. Odstavec tě nabádá k tomu, abys zjistil zásady náhrad. Výrobce může mít klidně tu zásadu, že peníze za část uvedené „soupravy“ nevrací. Případně ti nabídnul (a není to jeho povinnost), že když se ti určitá část zboží nelíbila, můžeš zboží vrátit, přičemž dostaneš zpět všechny peníze (už toto samo o sobě je nad rámec zákona, pokud zboží koupíš v kamenné prodejně).
Chápu tvé rozhořčení nad tím (jak jsem uvedl v komentáři pod tvým předešlým blogem),Necitim se rozhorcen
že dnes už není pro obchodníka pánem zákazník, ale velký Malý Měkký, ale proti tomu těžko něco naděláš. MS využívá (z našeho pohledu zneužívá) své dominantní postavení, výrobci počítačů na tom ale vydělávají, takže proti němu nepůjdou. Také se mi to nelíbí, ale je to snad špatně? Chceme svobodu, ale zároveň se snažíme, aby někdo direktivně nařizoval firmám, co a jak mají prodávat. Neměl by to snad vyřešit trh přirozenou cestou? Neměly by takové firmy zkrachovat? Nekrachují, konkurence s výrobky bez OS je neválcuje, tak si to vynutíme diktátorsky…?No to mohu reagovat zase pouze "subjektivne". Ja zastavam nazor, ze monopoly by se mely hrubou silou (diktatorsky jak uvadis) regulovat. Protoze ta skutecnost, ze nemaji konkurenci neni kvuli nekonkurenceschopnosti trhu, ale kvuli skutecnosti, ze trh je plny malych subjektu, ktere jsou preferovane jako kvalitni a pruzne soucasti (bez nich bychom tady zrejme nebyli).
Ohledně regulace - buď chceme totalitu, nebo demokracii. Jenže my bychom vlastně chtěli demokracii pro sebe a totalitu pro ostatní, že jo?Ne
Tak to máme trochu odlišné vnímání výrazu rozhořčenNjn, proste cestina neni exaktni jazyk a kazdy ma malinko jiny citBTW, co teda jsi? Spokojený určitě ne, ani to neignoruješ jako běžný jev… Podle mne na to sedí výraz rozhořčen velmi přesně. Vyšší stádium už by mohlo být, že jsi naštvaný, či zuříš, ale z tvého projevu mi nepřijde, že by to bylo v této fázi
![]()
kterého sám nemůžeš zrušit ani vyměnit.Ja ho teda "sam" (sam to zaridim
Ale výrobce notebooků jako diktátor? Promiň, ale to měl být jen vtip, že?Hm, diktator muze byt preci kdokoliv - skryty a nebo neskryty. Vtip to opravdu nebyl. Kdokoliv, kdo ti "nadiktuje" takovym zpusobem, ze to nemuzes z vlastni dobre vule zmenit (a nebo ani demokraticky - tzn. vetsinove - napriklad hlasovanim) je podle me diktator. Ty to vidis jinak?
Kdokoliv, kdo ti "nadiktuje" takovym zpusobem, ze to nemuzes z vlastni dobre vule zmenit (a nebo ani demokraticky - tzn. vetsinove - napriklad hlasovanim) je podle me diktator. Ty to vidis jinak?A copak ti výrobce notebooků diktuje? Mně teda žádný nediktuje vůbec nic. Ani se nikdy nepokoušel mi cokoliv diktovat. Ale mám pocit, že jestli se někdo snaží něco někomu diktovat, jsi to právě ty, kdo koupil hotový produkt a teď se snaží diktovat někomu něco o tom, jak ho má prodávat. A že když ti ho neprodá tak, jak si to přeješ, budeš si to vynucovat soudně… Tak to vidím já.
Tak to vidím já.Kazdy mame holt ten prah, kdy to jeste povazujeme za zdrave (respektive obecne prospesne) diktovani jinde. Ale to je jedine spravne - kazdy ma mit vlastni nazor a az vetsina (ze statistickeho hlediska - na tom stoji demokracie) ukaze, jakym smerem se ubira mysleni lidskeho pokoleni.
Z právního hlediska ten odstavec znamená, že ten prodejce musí mít zásady náhrad a ty musí umožňovat využítPotom by to ale chtělo překladač mezi právnickou češtinou a normální češtinou, protože o žádné povinnosti v té větě není ani náznak.
odsouhlasit EULA rozhodně nemáte povinnost během těch 14 dnů, jak argumentuje ČOIkaS tím samozřejmě plně souhlasím.
Potom by to ale chtělo překladač mezi právnickou češtinou a normální češtinou, protože o žádné povinnosti v té větě není ani náznak.<subjektivni nazor>
Co neni explicitne zmineno, to se povazuje za "neurcite".Tzn., ze pravda u soudu v teto konkretni situaci je v kazdem konkretnim pripade jina (coz je casto i zamer zneni toho zakona).
Co neni explicitne zmineno, to se povazuje za "neurcite".Tos napsal hezky. V té licenci není totiž nikde explicitně napsáno, že máš nárok náhradu dostat, ani nic o její výši.
Rekl bych, ze oboustranne vyhodny kseft (z financniho hlediska) vubec nemusi nic vypovidat o totalite.S tím souhlasím. Však jsem psal o oboustranně výhodném kšeftu mezi producentem notebooků a Microsoftem. To skutečně nemá s totalitou nic společného. Totalita ale začíná, když tomu výrobci někdo ten kšeft začne direktivně zakazovat.
Uz se ti nekdy stalo, ze te "donutila" cena neco koupit, aniz bys koupil neco obdobneho, ale treba mnohem drazsiho (napr. z duvodu, ze jsi zrovna potreboval setrit nebo tak podobne)?To mne teda nedonutila. Pokud po něčem toužím, ale nemám na to, prostě si to odpustím. Vyrostl jsem v době, kdy bylo normální nekupovat to, na co člověk nemá peníze, ačkoliv se mi někteří lidé dnes snaží tvrdit, že nejsem normální, že normální je žít na dluh (ale už mám od nich pokoj, protože splácím hypotéku
Ted si predstav, ze to nebude pripad jednotlivce ale drtive vetsiny a jako na potvoru ten prodejce, ktery to prodava takto "levne" s "donucovaci" cenou, je jako na potvoru uplne pro vsechny ty kupujici (vyrobce hardware) stejny. Tomu teda uz rikam diktatura. Sice bych to s klidnym svedomim nazval skrytou diktaturou, ale to jiz podstatu veci nemeni.Nerozumím.
To mne teda nedonutila. Pokud po něčem toužím, ale nemám na to, prostě si to odpustím. Vyrostl jsem v době, kdy bylo normální nekupovat to, na co člověk nemá peníze, ačkoliv se mi někteří lidé dnes snaží tvrdit, že nejsem normální, že normální je žít na dluh (ale už mám od nich pokoj, protože splácím hypotékuBohuzel mnoho firem (napr. Lenovo) to donuti se takto zachovat.)
Nerozumím.To se tykalo prave vyse uvedeneho "donuceni". Pokud jsi to vsak nezazil, tak tomu nemuzes porozumet, tudiz nema cenu to nejak dal rozmazavat
Bohuzel mnoho firem (napr. Lenovo) to donuti se takto zachovat.Mohu tě ujistit, že mne Lenovo NIKDY k NIČEMU nenutilo. Dokonce mne ani nikdy neobtěžovali jako třeba O2, T-mobile, Vodafone, Citibank, různí voňavkáři, Jehovisté, telemarketingové firmy a jiná verbež. Takže tvému tvrzení nevěřím.
Bohuzel mnoho firem (koho co?) jako je napr. Lenovo to chovani firmy (koho ceho?) Microsoft donuti se takto zachovat.
Ale věřím, že je ani ("ten zlý") MS nenutí, ale oni sami dobrovolně přijmou jeho nabídku, protože je pro ně výhodná (a kdo ví, zda ho dokonce sami neosloví, jestli by jim něco takového nenabídl).Toto jsou uz opravdu pouze nase domnenky - nikdo nam to nikdy ani nepotvrdi, ani nevyvrati. Bude to zrejme to "nejvyssi obchodni tajemstvi", jak uvedl pan Steffl v jedne z jeho odpovedi). Ty mas optimisticky nazor, ja holt pesimisticky
Toto jsou uz opravdu pouze nase domnenky - nikdo nam to nikdy ani nepotvrdi, ani nevyvrati.No jo, to máš recht
Ty mas optimisticky nazor, ja holt pesimistickyNemyslím, že bych svůj názor považoval za optimistický (vzhledem k tomu, že jsem v roli potenciálního zákazníka). Optimistický je spíš tvůj, protože kdyby MS někoho do něčeho nutil, bylo by zcela fair mu to zatrhnout. Ovšem pokud mám pravdu, že je to oboustranně výhodný kšeft, do kterého s radostí obě strany jdou, tak by direktivní zákaz smrděl totalitou, takže to vidím pesimisticky (protože bez pošlapání demokracie jim to nikdo nezatrhne). Ačkoliv se výrobce zastávám, neznamená to, že by se mi tyto praktiky líbily. Stejně tak se mi nelíbí, že za jeden zubní můstek dám skoro celou výplatu, nebo že se hromadnou dopravou nemám šanci dostat na zajímavá místa v zajímavých denních hodinách. Ale nemyslím si, že by bylo správné, abych si začal soudně vydupávat, že to mají ti, co to zajišťují, dělat podle mého. Samozřejmě se s nimi mohu zkusit dohodnout, ale pokud nebudou mít zájem udělat mi nabídku, je to jejich věc, jejich kšeft. Pokud potom na jejich podmínky nepřistoupím, budu se muset buď bez dané služby/produktu obejít, nebo si pořídit produkt jiný, či produkt požadovaný od někoho jiného…
Jinak jsem nikde nenašel, jestli jste zkoušel reklamaci u Lenova (nemusíte se toho bát, ze zákona je i zamítnutá reklamace vždy zdarma a musí mít písemné odůvodnění, což se může velice hodit u soudu)S tou reklamaci se priznam, ze vubec netusim co bych konkretne reklamoval. Oni neporusili nic z toho, co mi bylo predem zname.
či kontaktovat Microsoft (je to jejich licenční smlouva a jejich parter ji porušuje; doporučoval bych písemně, abyste opět měl písemnou odpověď a tedy něco, co můžete snadno předložit soudu), případně jak jste dopadl.Presne toto planuji jiz dlouhou dobu (od te chvile, co zacaly zhasinat nadeje na "mirumilovne" reseni). Ale smysl to bude mit az u soudu, tudiz teprve az sezenu pravnika.
Tiskni
Sdílej: