Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Ten kdo už za jeden tv platí, za další neplatí. Málokdo asi doma nemá "bednu", i když do nedávna jsem jí také neměl.
Jinak ten nápad už u nás taky byl, ale týkal se počítačů se zvukovkou a poplatků za rozhlas.
Také hodní strýčkové z OSA-nostra už chtěly peníze za počítač. Přece s ním můžeš šířit hudbu a kazit jim přijmy za alba Michal Davida & spol.
Ten kdo už za jeden tv platí, za další neplatí. Málokdo asi doma nemá "bednu"Vtip je v tom, ze kdo dosud nemel (a neplatil) televizi a ma doma pocitac + net, bude platit ted. Aneb jak se pomstit tem, kdo kaslou na televizi. Zatimco vybirat poplatky na verejnopravni vysilani formou dani od vsech je pry protiustavni, "naordinovat" poplatky za televizi vsem, kdo misto koukani na bednu radeji surfuji po netu, se zda v poradku. Pricemz ty poplatky nejsou nijak nizke, kdyz to srovnam s poplatky za pripojeni k netu, plati se 1x za 3 mesice, tj. kazdych ctvrt roku ti seberou z uctu 50 EUR. Za to, ze sis dovolil mit computer, net, a zadnou televizi, za zadnou sluzbu navic.
Ríkal jsem si uz dávno že emigruju někam, kde nebudou urednici hloupi jako mýchačky (poslanci taky) a kde bude spravedlnost a rovnost a . Ale kde tu zemi najít?
Jestli to byla ironie, OK, ale jinak no comment…
A co je to vlastně "počítač připojený k internetu"?Haha, myslim, ze "osvicene hlavy" mely na mysli neco, co ma monitor (proto ty televizni poplatky). Cumis do bedny? Tak plat :P
Cumis do bedny? Tak plat :PHaha já DO bedny nečumím a když už(tak čumím na ní
Takže: je to sice blbost, ale zase nešiřme poplašné zprávy, prosím…
změna by se dotkla pouze těch, kdo nemají televizi, ale mají počítač s připojením;Aneb medium jako medium, ze - presne takhle to politici v Nemecku vzali. Nejak jsem celou debatu (vicemene probihajici nejmin uz 5 let) az tak podrobne nesledoval, da se ale cekat podle zatim zverejnenych informaci (viz odpovedi na dotazy v odkazovanem clanku),ze se zpoplatnuje pouha MOZNOST, byt jen teoreticka, prijmu tv-vysilani pres internet, stejne jako staci mit v byte odpojenou (funkcni) televizi a vznika povinnost ji prihlasit a platit. Znam osobne nejmin tri lidi, kteri nemaji televizi, ale comp + net (v Nemecku), musim se vyptat jak se jim to libi. Je fakt, ze rok a pul je jeste dlouha doba a asi se na to ted lidi vykaslou. Jak to budou resit firmy, univerzity, internetove kavarny atd. to netusim. Kazdopadne mi pripada podivna cesta, prispivat na financovani verejnopravnich medii dani z pocitace (ne ze by v Nemecku neexistovala spousta jinych absurdnich dani). Tohle vsechno prirozene dodatecne k platbam vasemu poskytovateli pripojeni, dani (v Nemecku 16%) v tomto poplatku a nakladum na technicke zabezpeceni internetoveho spojeni (na cemz nemaji verejnopravni media ani zbla zasluhy). Fakt cekam, az to zmerci nejaky lumen z naseho parlamentu... Co takhle poplatek z mobilu? (samozrejme jen pokud nemate a neplatite televizi, protoze kdyz se nedivate na TV, tak asi telefonujete) Poplatek za noseni bryli? (zprostredkuji vam informace z verejnopravni televize) Poplatek za mikrovlnou troubu? (existuje realne nebezpeci, ze nekteri daji pred bednou prednost programu "rozmrazovane kure") Budu to ale sledovat a uvidime, co se bude dit dal...
Poplatek za mikrovlnou troubu? (existuje realne nebezpeci, ze nekteri daji pred bednou prednost programu "rozmrazovane kure")hej, do trouby (radši klasické, než mikrovlné) se koukám pokaždý, když dělám pizzu - jakou má barvu a jestli už teče sejra
Tiskni
Sdílej: